لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۳۱

۲۶ پرونده فساد، ۷۰۰ میلیون برای دولت افغانستان خسارت وارد کرده


اداره عالی تفتیش در حال گزارش دهی پیرامون فعالیت‌ها و دست‌آود‌های یک ساله‌اش به ملت.

اداره عالی تفتیش افغانستان اعلام کرده که مقام‌های ارشد حکومت در ۲۶ پرونده فساد اداری نزدیک به هفتصد میلیون افغانی به دولت خسارت وارد کرده‌اند.

اداره عالی تفتیش گفته که شماری از مقام‌های بلندپایه دولتی در فساد مالی دست دارند.

مسئولان این اداره گفتند که با بررسی امور مالی سال ۱۳۹۹ در سراسر کشور دریافته که شماری از وزیران، مقام‌های محلی، فرماندهان پولیس و دیگر کارمندان دولتی و غیردولتی در فساد مالی دخیل بوده‌اند.

محمدنعیم حقمل، رئیس اداره عالی تفتیش روز یکشنبه در برنامه سالانۀ "حسابدهی دولت به ملت" گفت: "در این بررسی‌ها دریافتیم که ۶۹۸ میلیون افغانی از سبب اختلاس، سوء‌استفاده از صلاحیت‌های وظیفوی و موارد همسان وارد شده است."

محمدنعیم حقمل، رئیس اداره عالی تفتیش
محمدنعیم حقمل، رئیس اداره عالی تفتیش

آقای حقمل افزود: "اداره عالی تفتیش در سال ۱۳۹۹ در نتیجه اجرای این تفتیش ۲ میلیارد افغانی را قابل تحصیل و ۱۰.۷۸ میلیارد افغانی را تصفیه، تثبیت و به خزانه دولت قابل بازگشت دانسته و از سوء‌استفاده جلوگیری کرده است. افراد و اشخاص شامل در قضایای متذکره وزرا، شهرداران، روسا، قوماندان‌های محلی و دیگر کارمندان دولتی و غیردولتی می‌باشند."

این اداره همچنین گفته که اقداماتی هم برای جلوگیری از فساد مالی و سوء‌استفاده انجام داده که معرفی افراد فاسد به نهادهای عدلی و قضایی در سال۱۳۹۹ بوده است.

به گفته مقام‌های این اداره، با وجود چالش شیوع ویروس کرونا، ۴۲۳ اداره را در سراسر کشور نظارت و بررسی کرده است.

این بررسی‌ها شامل بررسی امور مالی اداره‌های دولتی، پروژه‌های ساختمانی، تکنالوژی معلوماتی، شرکت‌ها و تصدی‌ها، پروژه‌های بانک جهانی و قطعیه دولت می‌شود.

XS
SM
MD
LG