لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۷ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۲۲

تبصره شماری روزنامه های جهان در مورد افغانستان


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان
  • هیل

روزنامۀ هیل در مطلبی می‌نویسد که جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده با معضل آشنا در افغانستان رو به رو است و آن اینکه در افغانستان باقی بمانند یا آن کشور را ترک کنند.

در مطلب آمده که بایدن ضرب الاجل ماه می در زمینۀ خروج همه نیروهای امریکایی را از ادارۀ دونالد ترمپ رئیس جمهور سابق به میراث گرفته است.

روزنامه نوشته که کارشناسان هشدار می‌دهند که بیرون کردن تمام نیروهای امریکایی از افغانستان می‌تواند عواقب ناگواری برای امنیت افغانستان و ایالات متحده به همراه داشته باشد.

مقام‌های ادارۀ بایدن گفته اند که می‌خواهند موافقتنامۀ امریکا و طالبان را بررسی کنند.

این موافقتنامه در ۲۹ ماه فبروری پارسال در دوحۀ قطر امضا شد.

به اساس این موافقتنامه، شمار نیروهای امریکایی در افغانستان در اواسط ماه جنوری به ۲،۵۰۰ تن کاهش یافت.

مقام‌های ادارۀ دونالد ترمپ رئیس جمهور پیشین امریکا گفته بودند که تمام نیروهای امریکایی تا ماه می سال ۲۰۲۱ افغانستان را ترک خواهند کرد به شرط آنکه وعدۀ طالبان در زمینۀ مبارزه با تروریزم به واقعیت مبدل شود.

روزنامه به نقل از جان کربی سخنگوی وزارت دفاع امریکا نوشته است که واشنگتن به دستیابی به توافق سیاسی در افغانستان متعهد است.

کربی گفته که لوید آستین وزیر دفاع امریکا در اواسط ماه روان میلادی در نشست وزیران دفاع ناتو اشتراک می‌کند و به گفته او افغانستان یک موضوع کلیدی این نشست خواهد بود. پیش از آن، ینس ستولتنبرگ سرمنشی ناتو از طالبان خواسته که تعهداتشان را عملی کنند.

  • هندو

روزنامۀ هندو مطلبی را در بارۀ ۵۰۰ هزار دوز واکسین کرونا کمک هند به افغانستان نشر کرده است.

این محموله به روز یکشنبه از ممبی به کابل رسید.

روزنامه نوشته است که این واکسین در حالی به افغانستان کمک می‌شود که آن کشور سرگرم مبارزه با ویروس کرونا است.

در مطلب به تویت جی شنکر وزیر امور خارجۀ هند نیز اشاره شده که گفته است واکسین ساخت هند به افغانستان رسید و همیش در کنار دوستان خود می‌ایستند.

وزارت صحت عامۀ افغانستان گفته است که تطبیق این واکسین در کشور پس از تأیید سازمان صحی جهان آغاز می‌شود و در گام نخست به کارمندان صحی زرق خواهد شد.

به اساس ارقام رسمی، شمار مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان به بیش از ۵۵ هزار تن رسیده و اضافه از ۲۴۰۰ نفر در نتیجۀ ابتلا به این ویروس جان باخته اند.

XS
SM
MD
LG