لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ حوت ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۵۷

ایشیا تایمز: آیا بایدن می‌تواند نیروهای امریکایی را از افغانستان بیرون کند؟


شماری از روزنامه‌های جهان
  • ایشیا تایمز

آیا بایدن می‌تواند نیروهای امریکایی را از افغانستان بیرون کند؟ عنوان مطلبی است که در روزنامۀ ایشیا تایمز چاپ شده.

نویسندۀ مطلب گفته که جوبایدن رئیس جمهور ایالات متحده در سخنرانی خود در بارۀ پالیسی خارجی کشورش در چهارم فبروری از افغانستان یاد نکرد، اما به باور نویسنده جنگ طولانی‌ای واشنگتن در افغانستان توجۀ بایدن و تیمش را جلب خواهد کرد.

به تازگی، هیئتی به نام گروه مطالعۀ افغانستان در گزارش جدیدی به کانگرس ایالات متحده پیشنهاد کرد که روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را تمدید کند.

طبق "توافق ماه فبروری" بین امریکا و طالبان، تمامی نیروهای امریکایی تا ماه می افغانستان را ترک خواهند کرد به شرط آنکه طالبان به تعهدات‌شان در مورد مبارزه با تروریزم و قطع رابطه با القاعده وفا کنند.

نویسنده مطلب گفته که اگر روند کاهش نیروها در افغانستان و نیز گفت‌وگوهای بین افغانان در قطر ناکام شود، احتمال دارد افغانستان با جنگ داخلی رو به رو شود.

نویسنده به شرح وقایع پرداخته از امضای توافق بین امریکا و طالبان در قطر تا آغاز روند مذاکرات بین افغانان و پیچیدگی اوضاع امنیتی در افغانستان.

در یک نتیجه گیری کلی، نویسنده گفته سرانجام، بایدن ممکن است که با بی‌میلی به تمدید حضور ایالات متحده در افغانستان تن در دهد به امید آنکه اوضاع بهبود یابد. اما از دید نویسنده مطلب چنین امیدی شاید ضعیف باشد.

  • استارز اند استرایپس

یک پیلوت افغان برای رفتن به ایالات متحده بار دیگر درخواست پناهندگی کرده.

روزنامۀ استارز اند استرایپس از قول وکیل مدافع پیلوت محمد نعیم اسدی گفته که حکومت امریکا در حال بررسی‌ای درخواست او است.

اسدی پیلوت هیلیکوپر است و به اساس گزارش سال گذشته جان یک امریکایی را نجات داده بود.

در مطلب آمده که پارسال وزارت دفاع امریکا گفت که از رفتن اسدی و خانواده‌اش به ایالات متحده حمایت می‌کند چونکه گفته شده بود ممکن است طالبان او را بکشند.

اما در ادامه می‌خوانیم که بعداً پنتاگون تصمیمش را تغییر داد و گفت که با مقام‌های ارشد مشوره نشده بود.

استارز اند استرایپس گفته که در پی حمله‌های هدفمند دو پیلوت افغان هم در هفته‌های گذشته کشته شده اند، یکی در تیراندازی در کندهار و دیگری هم در کابل.

در مطلب آمده که ایالات متحده بر رشد و توسعۀ قوای هوایی افغانستان میلیاردها دالر هزینه کرده، اما نویسنده گفته که کشتار اخیر تهدیدهایی را برملا می‌سازد که پیلوت‌های افغان با آن رو به رو هستند.

نویسنده گفته پیلوت اسدی روز جمعه گفته که امیدوار است روزی بتواند با همسر و دختر چهارساله‌اش به امریکا برود.

XS
SM
MD
LG