لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ حوت ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۳۶

هشت صبح: به‌جای گسترش جنگ برای صلح تلاش شود


روزنامه‌های چاپ کابل

توقف دور دوم مذاکرات صلح در دوحه و افزایش خشونت‌ها در افغانستان در مطالب تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر بازتاب یافته اند.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح پیشنهاد کرده است به‌جای گسترش جنگ برای صلح تلاش صورت گیرد.

در سرمقاله آمده است، پس از اعلان ارزیابی دوبارهٔ تفاهمنامه صلح طالبان از سوی رهبری جدید امریکا، طالبان در کنار ترک میز مذاکره لحن تهدیدآمیزی اختیار کرده‌اند.

گروه طالبان می‌گویند در صورت عدم خروج نیروهای امریکایی در تاریخ تعیین شده، آن‌ها جنگ بزرگی را آغاز خواهندکرد.

روزنامه نوشته است با توجه به وضعیت گفته می‌توانیم طالبان تعهدات‌شان ‌را عملی نکرده و ممکن با روی‌کار شدن رهبری جدید امریکا ماموریت نیروهای امریکایی در افغانستان تمدید شود.

نویسنده روزنامه افزوده است، طالبان هم این مساله را درک کرده‌اند برای همین به دور دوم مذاکرات صلح با هیئت افغانی حاضر نشدند و به‌جای نشستن بر میز مذاکره سفرهای منطقوی‌شان ‌را آغاز کرده‌اند.

نویسنده نگاشته است هرچند دولت افغانستان با توجه به وضعیت از آماده‌گی‌ها برای جنگ سخن می‌زند اما به گفته نویسنده دفاع از تمامیت ارضی کشور و تامین امنیت شهروندان وظیفه یک دولت است و پایان جنگ و خشونت‌ها و تامین صلح نیز از مسوولیت‌های یک دولت به‌ شمار می‌رود.

به اساس معلومات سرمقاله نویس در ماه گذشته جنگ در ۳۳ ولایت افغانستان ادامه داشت که در اثر این جنگ‌ها نزدیک ۱،۵۰۰ طالب کشته و زخمی شده‌اند طالبان نیز ادعا می‌کنند که به نیروهای امنیتی افغان تلفات وارد کرده‌اند.

نویسنده هشت صبح پیشنهاد می‌کند با توجه به هزینه‌های سنگین که این جنگ برهر دو طرف تحمیل می‌کند بهتر است هم دولت افغانستان به عنوان یک دولت مسوول و طالبان هم به عنوان یک طرف باید به‌جای جنگ به صلح تمرکز کنند و قصه صلح را تمام شده حساب نکنند.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی هم با اشاره به متوقف شدن دور دوم مذاکرات صلح نوشته است پس از متوقف شدن مذاکرات صلح و گرم شدن بحث‌های حکومت موقت، حالا حکومت افغانستان تلاش‌ها را برای ایجاد یک اجماع در داخل کشور آغاز کرده است.

نویسنده می‌افزاید این وضعیت مانند خینه کردن پس از عید است.

نویسنده نگاشته است این تلاش‌ها باید بسیار پیش صورت می‌گرفتند و با تمام چهره‌های سیاسی که در حکومت برای آنان سهم داده نشده، سلاح و مشوره صورت می‌گرفت.

سرمقاله نویس افزوده، هر چند این تلاش حکومت پایان خوب نداشته اما باز هم نویسنده آن‌را یک اقدام بجا می‌داند. به گفته نویسنده باید تمام جوانب برای دفاع از جمهوریت زیر یک چتر جمع شوند.

سرمقاله نویس نگاشته است، طالبان مسلح هم باید این‌ را بدانند اگر آنان فکر می‌کنند که به پیروزی نزدیک شده‌اند این یک تعبیر اشتباه و یک خیال است.

نویسنده آرمان ملی پیشنهاد می‌کند حفظ جمهوریت یک وجیبه تاریخی حکومت است اما باقیماندن جمهوریت در اختیار رئیس جمهور غنی نیست بلکه حفظ نظام از همه مهم‌تر است.

  • هیواد

و روزنامه دولتی هیواد پرسیده است که فشارها به بهانه‌های مختلف برای چه؟

در سرمقاله آمده است تلاش‌های حکومت جمهوری اسلامی برای تامین صلح و پیشرفت امور روشن است و این تلاش‌ها برای این نظام اولویت همه افغان‌هاست.

نویسنده نوشته است جامعه جهانی هم از حکومت افغانستان حمایت می‌کند و برای آن‌ها حفظ جمهوریت بسیار مهم است زیرا به گفته نویسنده بجز نظام جمهوریت نظام دیگر نه برای ملت و نه هم برای جامعه جهانی قابل قبول است.

نویسنده نوشته است در چنین یک وضعیت مخالفین مسلح هر قدر فشارهم که بیاورند باز هم مردم از جمهوریت دفاع می‌کنند.

XS
SM
MD
LG