لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۴۱

تحقیق: آزمایشگاه‌های ووهان خاستگاه ویروس کرونا نبوده


گروهی از متخصصان سازمان صحی جهان در شهر ووهان چین

گروهی از متخصصان سازمان صحی جهان پس از حدود یک ماه تحقیق در مورد منبع ویروس کرونا، دیروز سه‌شنبه (۹ فبروری) نتیجۀ تحقیقات شان را اعلام کردند.

پیتر بن ایمباریک، یکی از آن‌ها در نشست خبری در شهر ووهان چین گفت، تمامی احتمالات را در مورد منبع ویروس کرونا بررسی کردند، اما به گفته اش، به نظر نمی‌رسد که ویروس در نتیجۀ آزمایش لابراتواری به بیرون منتقل شده باشد.

او افزود، به تحقیقات مشخص و هدفمند بیشتر نیاز است.

نخستین نشانه‌های ویروس کرونا برای نخستین بار در ماه دسمبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین دیده شد و سپس به سرتاسر جهان گسترش یافت.

طبق آمار رسمی، تا کنون دو میلیون و سه صد هزار تن در نتیجۀ ابتلا به این ویروس جان باخته اند.

در ابتدا یک بازار فروش حیوانات وحشی در شهر ووهان منبع ویروس کرونا خوانده شده بود، اما حالا متخصصان فکر می‌کنند که ویروس شاید تنها در این بازار رشد کرده باشد.

ایمباریک نیز گفت، شاید ویروس کرونا از کدام شهر دیگر چین یا کدام کشور توسط مسافران یا محصولات حیوانی یخ زده به ووهان منتقل شده باشد.

او افزود، تحقیقات آینده تنها روی چین نه بلکه بر کشورهای دیگر آسیایی و غیر آسیایی متمرکز خواهد بود.

گروهی از متخصصان سازمان صحی جهان در شهر ووهان چین
گروهی از متخصصان سازمان صحی جهان در شهر ووهان چین

اعضای گروه تحقیقاتی سازمان صحی جهان در جریان سفر شان به ووهان، به انستیتوت ویرولوژی این شهر نیز رفتند.

در مراحل ابتدایی همه‌گیری ویروس کرونا، حدس و گمان این بود که ویروس به گونۀ تصادفی از آزمایشگاه‌های همین انستیتوت به دیگر نقاط جهان سرایت کرده، اما برای اثبات این نگرش سند و شواهد ارائه نشده.

سپس دونالد ترمپ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده و طرفدارانش شایعات در این مورد را بیشتر دامن زدند که چین عمداً دست به انتشار ویروس زده، بی آنکه آن‌ها شواهد ارائه کنند.

چین به گونۀ مکرر این گونه اتهام‌ها را بی اساس خوانده.

XS
SM
MD
LG