لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۳۵

انعکاس موضوعات افغانستان در برخی روزنامه های جهان


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان
  • دیفنس پست

روزنامه امریکایی دیفنس پست با اشاره به افزایش قتل‌ها و بمب گذاری های هدفمند در کابل می‌نویسد، چهار کارمند یک وزارت در حملۀ روز سه‌شنبه (۲۱ دلو) در کابل کشته شدند.

به نوشته روزنامه، تقریباً هر روز در ساعات اوج ازدحام در کابل، بر مردم حمله می‌شود و به شمول سیاستمداران، خبرنگاران، فعالان جامعه مدنی، قضات و علمای دین، افراد مشهور هدف قرار می‌گیرند.

فردوس فرامز سخنگوی قوماندانی امنیه کابل قربانیان حمله دیروز را کارمندان وزارت احیا و انکشاف دهات (MRRD) خوانده گفته است که آنها در اثر تیراندازی افراد مسلح ناشناس کشته شده اند. به گفتۀ پولیس، در همان روز یک فرد ملکی دیگر نیز در اثر انفجار ماین هدفمند بر یک موتر دولتی دیگر در کابل زخمی شده است.

روزنامه دیفنس پست می‌نویسد، مقام‌های افغان و امریكایی طالبان را مسئول این موج خشونت‌ها می‌دانند، اما طالبان این اتهام را رد كرده اند.

تشدید درگیری و خشونت‌ها در افغانستان، ادارۀ جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده را بر آن داشته، تا روی توافق‌نامه ۲۹ فبروری سال گذشته با طالبان تجدید نظر کند.

طالبان تهدید کرده اند که اگر ایالات متحده به این توافق‌نامه عمل نکند، حملات بر نیروهای امریکایی و بین‌المللی را از سر خواهند گرفت.

به اساس این توافق‌نامه، طالبان تاکنون از حمله بر نیروهای امریکایی در افغانستان، خودداری کرده اند.

  • دیجیتال ژورنال

روزنامۀ دیجیتال ژورنال کانادا نیز به حضور نظامی امریكا در افغانستان اشاره كرده می‌نویسد، گروهی از امریكایی‌ها از ادارۀ جو بایدن می‌خواهند كه تا ختم ماه می همه نیروهای این کشور را از افغانستان بیرون کند.

به نوشته روزنامه، این گروه كه توسط یک خانواده‌ای ثروتمند به نام "برادران كوچ" پشتیبانی می‌شود، این خواست از ادارۀ جو بایدن را توسط یک کمپاین جدید تبلیغاتی، انجام می‌دهند.

روزنامۀ دیجیتال ژورنال می‌نویسد، این کمپاین تبلیغاتی در حالی انجام می‌شود که تیم مشاوران امنیتی جو بایدن در تلاش اند تا در مورد اینکه آیا باید خروج همه نیروهای امریکایی از افغانستان به تأخیر انداخته شود، تصمیم بگیرند. شماری نگرانی از آن دارند که تصمیم در مورد خروج زودهنگام نیروها، احتمال دارد که به تجدید حیات تروریزم و تشدید درگیری‌ها در افغانستان، منجر شود.

به نوشته دیجیتال ژورنال، گروهی که توسط خانواده ای "برادران كوچ" حمایت می‌شود، قصد دارد در آغاز یک میلیون و ۲۵۰ هزار دالر امریکایی را برای تبلیغات تحت شعار "بیست سال، اکنون زمان آنست" در سرتاسر امریکا مصرف کند. این گروه تلاش می‌کند امریكایی‌های بیشتر را دور خود جمع كند، زیرا جنگ امریكا در افغانستان ادامه دارد و آن‌ها می‌خواهند قصر سفید و نمایندگان کانگرس را تحت فشار قرار دهند تا نیروهای امریكایی را از افغانستان خارج كنند.

این گروه در حالی به کمپاین خروج همۀ نیروهای امریکایی از افغانستان آغاز کرده که اخیراً یک گروه دیگر به نام گروه مطالعۀ افغانستان که توسط کانگرس امریکا ایجاد شده، در گزارش جدید خود به ادارۀ جو بایدن توصیه کرده که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را به تأخیر بیندازد و حکومت افغانستان هم از این گزارش گروه مطالعۀ افغانستان استقبال کرده است.

XS
SM
MD
LG