لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۱ حوت ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۴۹

مجلس سنای امریکا محاکمه استیضاح ترمپ را قانونی خواند


مجلس سنای امریکا محاکمه استیضاح دونالدترمپ رئیس جمهور‌ پیشین این کشور را قانونی خواند.

مجلس سنای امریکا محاکمه استیضاح دونالدترمپ رئیس جمهور‌ پیشین این کشور را قانونی خواند.

مجلس سنای امریکا به این رای داد که دونالدترمپ به دومین نشست استیضاحیه خواسته شود اما استیضاح رئیس جمهور تا زمانی ممکن به نظر نمی‌رسد که بیشتر اعضای جمهوری خواه در موقف‌شان تغییر نیاورند.

روز گذشته در مجلس سنا ۵۶ رای موافق در برابر۴۴ رای مخالف راه را به این هموار کرد که از امروز چهارشنبه رسماً روی این مسئله بحث شود و مشخص شود که آیا در قضیه حمله طرفداران دونالد ترمپ در ششم جنوری بر قصر کانگرس وی ملامت است یا نه.

در موضوع رای‌گیری شش عضو جمهوری خواه با دموکرات‌ها هم‌دست شده و چنین معلوم می‌شود که این نیز برای استیضاح ترمپ کافی نیست.

برای استیضاح ترمپ از سه ثلث سناتوران به حمایت دو ثلث آن نیاز است.

بحث‌ها بیشتر بر این متمرکز بود که آیا قانون اساسی از این حمایت می‌‌کند که یک رئیس جمهور پس از ختم دوره کاری اش استیضاح شود.

دونالد ترمپ رئیس جمهور پیشین امریکا
دونالد ترمپ رئیس جمهور پیشین امریکا

رسانه‌های امریکایی گفته اند که ترمپ از منزلش در فلوریدا بحث‌های مجلس سنا را مشاهده کرده و از استدلال خشک و نامنظم گروه مدافع خود به خشم آمده بود

به اساس گزارش رسانه‌ها، تیم مدافع ترمپ در بحث‌های‌شان منظم و منسجم نبودند.

جمی راسکین نماینده مریلند از حزب دموکرات که رهبری گروه استیضاح ترمپ را به عهده داشت گفت که خواست قانون اساسی این است که مقامات قبلی در زمان قدرت‌شان در مورد تخطی‌های خود حسابده هستند.

هجوم حامیان دونالد ترمپ بر قصر کانگرس امریکا
هجوم حامیان دونالد ترمپ بر قصر کانگرس امریکا

طرفداران ترمپ ماه گذشته زمانی بر قصر کانگرس حمله کردند که در داخل تیم الکترال کالج در مورد پیروزی جو بایدن جانشین ترمپ نشست داشتند و به اساس یک نظرسنجی (ای‌بی‌سی) نیوز که به روز یکشنبه منشتر شد اکثر امریکایی‌ها طرفدار این بودند که ترمپ از سوی مجلس سنا محکوم شود.

در این نظرسنجی ۵۴ درصد گفته بودند که از محکوم شدن و جلوگیری او از استخدام در یکی از پست‌های دولتی در آینده حمایت می‌کنند.

در مجلس سنا که جمهوری خواهان حاکم اند، سناتوران دموکرات به حمایت ۱۷ سناتور جمهوری خواه نیاز دارند که به اساس آن در مورد محکوم شدن ترمپ فیصله کنند.

با این رقم بلند جلب حمایت سناتوران جمهوری خواه تا حدی دور از امکان خوانده می‌شود و به همین خاطر ممکن ترمپ برائت حاصل کند.

XS
SM
MD
LG