لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ سرطان ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۱۰

واشنگتن پُست: بایدن در رابطه با افغانستان باید یک تصمیم مشکل اتخاذ کند


شماری از روزنامه‌های جهان

روزنامه واشنگتن پُست در شماره اخیر خود مطلبی دارد در مورد افغانستان که در‌آن می‌نویسد رییس جمهور نو امریکا جو بایدن در رابطه با افغانستان باید یک تصمیم مشکل را اتخاذ کند.

در این مطلب به توافقنامه بین امریکا و طالبان که در ۲۹ ماه فبروری سال گذشته در قطر امضا شد، اشاره شده که به اساس آن امریکا باید تا ماه می تمام سربازان خودرا از افغانستان خارج نماید.

ولی حالا که زمان بیرون کردن ۲۵۰۰ سرباز باقیمانده امریکا از افغانستان نزدیک می‌شود، مانند اکثر مقامات امریکایی و ناظران سیاسی روزنامه واشنگتن پُست هم به این نظر است که تصمیم در این مورد بسیار دشوار می‌باشد، زیرا در این موافقتنامه آمده است که امریکا در ظرف حدود یک و نیم سال، تمام سربازان خودرا از افغانستان خارج کند، اما به این شرط که طالبان روابط خودرا با سازمان تروریستی القاعده قطع نمایند و خشونت را کاهش بدهند.

واشنگتن پُست می‌افزاید طالبان تعهد خود برای قطع روابط با القاعده را بجا نیاورده اند.

بسیار افغانها و مقامات حکومتی این کشور به این نظر اند که طالبان نه تنها خشونت را کاهش نداده اند بلکه بعد از امضای موافقتنامه با امریکا خشونت را بیشتر ساخته اند.

اما طالبان ادعا می‌کنند که تشدد را کم کرده اند و حملات بر شهرها را متوقف ساخته اند.

به نوشته واشنگتن پُست موضوع خروج قوای امریکا از افغانستان یک موضوعی است که از رییش جمهور پیشین دونالد ترمپ به جو بایدن رییس جمهوری فعلی به میراث مانده است. از همین سبب تصمیم گیری در مورد آن برای رییس جمهور بایدن مشکل است زیرا برای فکر کردن زمان کافی وجود ندارد. قبل از این یک تعداد از رسانه‌های دیگر امریکایی هم گفته اند که بایدن در پهلوی افغانستان اولویت‌های دیگر داخلی و جهانی دارد که باید به انها بپردازد، اما برای خروج آخرین عسکر امریکایی از افغانستان زمان زیاد ندارد و مجبور است که اولویت را به افغانستان بدهد.

وزیر دفاع امریکا و مقامات دیگر این کشور گفته اند که موافقتنامه قطر باید بازنگری شود.

  • ارن ریلیشن کونسل

نشریه شورای روابط خارجی (فارن ریلیشن کونسل) هم در شماره اخیر خود در رابطه با خروج قوای امریکا از افغانستان مطلبی را به نشر رسانده است. در این مطلب علاوه بر حضور فعلی ۲۵۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان به ۶۳۴۶ قرار دادی امریکا هم اشاره شده است که در افغانستان حضور دارند.

نشریه شورای روابط خارجی می‌نویسد بیشترین تعداد سربازان امریکای در افغانستان در سال ۲۰۱۱ حضور داشتند که از یکصد هزار نفر بیشتربودند.

نشریه می‌نویسد اگر طالبان واقعاً طبق موافقتنامه با امریکا عمل کرده، با القاعده روابط خودرا قطع نموده و تشدد را کمتر ساخته باشند، در آن‌صورت امریکا هم باید تعهد خودرا بجا آورد.

نشریه به این سوال که جو بایدن چه انتخابی را در پیش دارد این سه جواب را نوشته:

  • اول اینکه تمام سربازان خودرا بی‌چون و چرا از افغانستان خارج کند.
  • دوم با این توجیه که طالبان از موافقتنامه تخطی کرده اند حضور قوای خودرا در افغانستان تا مدت نامعلوم دوام بدهد.

و سوم اینکه با طالبان صحبت کند و مهلت حضور قوای خود در افغانستان را تمدید نماید.

اما باید انتظار شد و دید که گروه مطالعه افغانستان تحت رهبری جنرال متقاعد جوزف دانفورد در این مورد چه پیشنهادی ارائه خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG