لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۲ حوت ۱۳۹۹ کابل ۱۲:۲۴

پس از شش سال دیوار قونسلگری ایران در هرات تخریب می‌شود


آرشیف، قونسلگری ایران در ولایت هرات

پس از شش سال درخواست‌های مکرر حکومت افغانستان و اعتراض‌ باشندگان هرات اکنون دیوار قونسلگری ایران در هرات تخریب می‌شود.

اجرای عقب‌نشینی جاده مرکزی هرات، از برنامه‌های توسعه‌ای که سال‌ها پیش نهایی شده بود اکنون با تخریب دیوار قونسلگری ایران تکمیل می‌شود.

شش سال پیش در سال ۱۳۹۴ زمانی که فرهاد نیایش شاروال وقت هرات، تصمیم بر بزرگ ساختن جاده مرکزی شهر هرات و عقب نشینی ساختمان‌های کنار این جاده گرفت، بزرگ‌ترین مانع سد راه این پروژه دیوار قونسلگری ایران بود که درست در وسط سرک در مرکزی‌ترین نقطه این شهر قرار دارد.

طی این شش سال و با درخواست‌های مکرر مقام‌های افغان برای عقب نشینی این قونسلگری شب گذشته (۲۲ دلو) کار تخریب این دیوار آغاز شد.

عبدالوحید قتالی، والی هرات
عبدالوحید قتالی، والی هرات

وحید قتالی والی هرات می‌گوید، در بدل عقب نشینی این دیوار، زمینی به همین مساحت در کابل به دولت ایران داده شده است.

آقای قتالی گفت: "پس از اینکه هیئت‌های مختلف آمدند ابعاد این زمین را سنجش کردند، دولت افغانستان معادل ارزشی این زمین، زمین بدیل به اختیار دولت جمهوری اسلامی ایران قرار داده."

وجود این دیوار در جاده مرکزی هرات، سبب راه‌بندان و اذحام ترافیکی شده بود و انتقاد باشند‌گان هرات را به دنبال داشت.

اشرف سادات باشنده هرات: "از دیدگاه من این دیوار باید همان اول برداشته می‌شد، اما نبود پالیسی هدفمند و زیاده‌طلبی‌های دولت ایران سبب شد سال‌ها این دیوار برداشته نشود و یک دغدغه جدی برای مردم بوجود بیاورد."

به دنبال انتقادها از عدم تخریب دیوار قونسلگری ایران در هرات، پیش از این مقام‌های ایرانی علت تأخیر در تخریب آن را عدم آمادگی حکومت افغانستان اعلام کردند.

محمد صدیقی‌فر سرقونسل جمهوری اسلامی ایران در هرات می‌گوید: "ما در یادداشتی به نمایندگی وزارت خارجه آمادگی‌های خود را برای عقب نشینی این دیوار اعلام می‌کنیم و مقدمات تخریب این دیوار از امروز انجام خواهد یافت."

کار تخریب دیوار قونسلگری ایران درحالی آغاز شده که سال گذشته توافقنامه میان مقام‌های ایرانی و افغان برای دادن دو نمره زمین در ولایت کابل در بدل عقب نشینی این دیوار به امضا رسید.

خواستیم دربارهٔ جزییات این زمین نیز معلومات به دست آریم اما با تماس‌های مکرر، وزارت شهرسازی به رادیو آزادی پاسخ نگفت.

XS
SM
MD
LG