لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۰ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۳۱

افزایش بدامنی در پروان؛ پیدا شدن جسد یک داکتر در این ولایت


آرشیف، عکس جنبه نزئینی دارد

افزایش موارد بدامنی خشونت بار در ولایت پروان.

پیداشدن جسد یک داکتر که خانواده او می‌گوید به‌گونه بی‌رحمانه و با خشونت به قتل رسیده است از نمونه های این موارد بد امنی است.

درمورد قتل این داکتر خانواده او می‌گوید زمانی‌که او از خانه از شهر چاریکار به روز شنبه (بیست روز قبل) به سوی وظیفه می‌رفت ساعت ۹:۰۰ صبح تماس‌های تلفونی او با اعضای خانواده‌اش قطع شد و پس از دوشبانه روز جسد او در روستای میانه‌گذر ولسوالی جبل‌السراج پیدا شد.

خانواده داکترمقصود می‌گوید او پس از اختطاف با بسیار بی‌رحمی به قتل رسیده بود که برای آنان تکان دهنده بود.

میر عبدالحمید شوهر خواهر داکتر سید مقصود در مورد دلیل قتل این داکتر می‌گوید او باهیچ کسی دشمنی شخصی نداشت.

حسیب نصرت داکتر بخش داخله در کلنیک دولتی ولسوالی سالنگ می‌گوید قتل همکار آنها بر وضعیت کاری داکتران در ولایت پروان اثر گذاشته است.

او گفت: "پیش از این خبرنگاران، فعالان جامعه مدنی و افراد با نفوذ به‌گونه‌های مرموز به قتل می‌رسیدند حالا کم کم به جامعه صحی هم این ترورها رخنه کرده است در آخرین رویداد داکتر صاحب مقصود به گونه وحشتناک به قتل رسید."

آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد
آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد

او افزود: "داکتر مقصود آدم شریف، مهربان و خوش برخورد بود باورها به این بود که کارمندان جامعه صحی و داکتران مصونیت نسبی دارند نسبت به افراد دیگر چون بیشتر هدف شان خدمت به مردم می‌باشد، ولی متاسفانه رویدادهای مثل ترور داکتر صاحب مقصود همان دلگرمی را که داکتران دارند در عرضه خدمات صحی به مریضان آن را از ایشان می‌گیرند."

داکتر سید مقصود چهارده سال قبل ازدواج کرده بود و از او سه پسر و سه دختر بجامانده است که فرزندان آن از ۱۳ تا ۳ سال دارند.

میرعبدالحمید شوهرخواهر داکترمقصود از نیروهای امنیتی ناراض است و می‌گوید باگذشت بیست روز از قتل عضو خانواده شان، تا حال در مورد شناسایی عاملین آن دست آوردی نداشته اند.

طفل بزرگ‌اش ۱۳ سال سن دارد و طفل خرد اش ۳ ساله می‌باشد وقعاً که زیاد زجر می‌کشند دولت تا هنوز هیچ سرنخی را پیدا نکرده که چرا این را به قتل رساندند."

با این حال شماری از باشنده‌گان ولایت پروان به این باوراند که دراین اواخر اوضاع امنیتی دراین ولایت رو به بدتر شدن گذاشته است.

عبدالوحید صدیقی باشنده شهرچاریکار مرکز ولایت پروان می‌گوید: "این ناامنی‌های روزافزون با تاسف به نحوی موجب می‌شود که خانواده‌ها دست به‌کوچ اجباری از محل بزنند و به این ترتیب بسیاری از کدرها مجبور به ترک محل شوند که این یک ضایع بزرگ می‌تواند باشد به اجتماع در ولایت پروان اگر توجه جدی به این مسله صورت نگیرد به احتمال زیاد فرصت به فعالیت‌های گروه‌های مخالف دولت بیشتر فراهم خواهد شد."

پولیس پروان می‌گوید به احتمال زیاد که قتل داکترمقصود انگیزه شخصی نداشته باشد.

عبدالواسع گلبهاری آمرامنیت قوماندانی امنیه ولایت پروان دراین مورد درصحبت با رادیو آزادی گفت برای شناسایی عاملین قتل داکترسید مقصود تحقیقات لازم جریان دارد.

او افزود:‌"در ساحه میانه‌گذر ولسوالی جبل‌السراج از طرف افراد ناشناس به قتل رسیده است که قضیه‌اش تا هنوز تحت کشف پولیس قرار دارد که دوامدار ارگان‌های کشفی در رابطه به این قضیه قتل داکتر صاحب مقصود در جستجو استند که قاتلین آن را پیدا کنند و به پنجه قانون بسپارند معلوم نیست که مخالفین (او را) به قتل رسانده یا که افراد دیگر."

پولیس پروان تایید می‌کند پانزده روز قبل دو تن از داکتران دیگرنیز ازسوی افراد مسلح ناشناس اختطاف شده بودند که در یک جای مخفی در قریه ای بنام پاکستانک از ساحات دوردست مربوط به ولسوالی بگرام ولایت پروان نگهداری می‌شدند‌.

مردم محل گفتند این داکتران مؤفق شدند تا از چنگ رباینده‌گان فرار کنند.

رویدادهایی که نشان می‌دهد داکتران دراین اواخر در پروان هدف گرفته می‌شوند بیشتر سبب نگرانی مردم شده است.

XS
SM
MD
LG