لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۰۸

"تخطی ایران از توافق هسته ای ۲۰۱۵ و نگرانی‌ کشورهای اروپایی"


آرشیف

کشورهای مقتدر اروپایی می‌گویند، ایران با تخطی اخیرش از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵، خطر فرصت تحقق کامل این موافقتنامه را، از دست می‌دهد.

بریتانیا، فرانسه و جرمنی در این اعلامیه گفتند که اکنون " ایران با عدم تطبیق برجام یا (برنامهٔ جامع اقدام مشترک)، فرصت مجدد دیپلماسی برای تحقق کامل اهداف توافقنامه را تضعیف می‌کند.

ناظران اداره بین‌المللی نظارت از انرژی اتمی روز چهارشنبه گفتند که ایران در نقض تازه از موافقتنامه به تولید بیش از سه و نیم گرام یورانیم فلزی آغاز کرده است.

این سه کشور در این اعلامیه با تاکید بر این که ایران دلیل معتبر و غیرنظامی برای تولید یورانیم فلزی ندارد، از حکومت ایران خواسته که چنین فعالیت‌های را متوقف کند.

قدرت‌‌های اروپایی با اشاره به این که طبق برجام یا (برنامه جامع اقدام مشتر ک)، ایران نباید طی ۱۵ سال در زمینه تولید یورانیم فلزی اقدام کند، تصریح کرده ‌اند که اقدامات ایران «گام کلیدی در مسیر تولید سلاح اتمی» است.

این بیانیه واکنش وزیر خارجه ایران را به دنبال داشت که سه کشور اروپایی را به بی‌عملی متهم کرد و گفت که آنها در راستای وظایف خود چه کاری تاکنون انجام داده‌اند؟

محمد جواد ظریف با انتشار توئیتی قدرت‌های اروپایی را به خواندن بند ۳۶ برجام و نامه‌های «متعدد» ایران فرا خواند.

او گفت با چه منطقی از ایران می‌خواهند که «اقدامات اصلاحی» در مقابل خروج امریکا از برجام و ادامه نقض برجام توسط ایالات متحده را متوقف کند؟

ایران اواخر ‌ماه جدی امسال از قصد خود برای تولید یورانیم فلزی که در ساخت بمب هسته‌ای نیز کار برد دارد، خبر داد و در آن زمان، قدرت‌های اروپایی در بیانیه‌ٔ مشترک تاکید کردند، از اینکه ایران خواستار «حفظ» توافق برجام است، باید تولید یورانیم فلزی را فوراً متوقف کند.

با وجود این، گزارش ادارهٔ بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد که حکومت ایران توجهی به این درخواست نکرده است.

اداره جو بایدن که به تازگی کار خود را آغاز کرده از تمایل خود به بازگشت به برجام خبر داده، اما خواسته است تا پیش از آغاز گفتگوها، ایران به تعهدات خود عمل کند و به برجام باز گردد.

XS
SM
MD
LG