لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۰ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۴۱

ویسا: انتظار می‌رود روند صلح افغانستان به زودی نتیجه دهد


بیشترین روزنامه‌های کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی و تحلیل مسائل مرتبط با صلح در افغانستان و همچنین مهاجران افغان در خارج از کشور پرداخته‌اند.

  • ویسا

روزنامه ویسا در سرمقاله خود موضوع صلح را مطرح كرده و نوشته است كه انتظار می‌رود روند صلح به زودی نتیجه دهد، اما به نظر سردبیر روزنامه، بیش از دو سال است كه ایالات متحده روند صلح افغانستان را آغاز كرده، اما تا کنون کار روی دستور کار مذاکرات بین‌الافغانی آغاز نشده است.

روزنامه درباره توافقنامه صلح امریکا و طالبان نوشته که اکنون این توافقنامه با چالش‌هایی روبه‌رو است. به باور نویسنده، پیش از این تصور می‌شد که امریکا حضور خود در افغانستان را تا ماه می ۲۰۲۱ پایان دهد، اما پس از انتخابات امریکا بیشتر مقام‌های امریکایی طرفدار ادامه حضور نظامی امریکا در افغانستان هستند، نظری که توافق‌نامه صلح را به چالش می‌کشد.

ویسا به این باور است که بدبینی مقام‌های مختلف واشنگتن در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان برای رهبری طالبان بسیار گران تمام شده و آنها با مشکلات بیشتری روبه‌رو خواهند شد.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله‌اش با اشاره به تلاش‌های دولت اقغانستان و امریکا برای صلح نوشته در حالی‌که دور دوم مذاکرات بین‌الافغانی در دوحه اکنون حدود یک ماه است که متوقف شده و طالبان میز مذاکره را ترک کرده و سفر به کشورهای منطقه و جامعه جهانی را آغاز کرده اند.

نویسنده خواستار پایان جنگ طالبان و آتش بس شده و خاطرنشان کرده که علاوه بر تلاش‌های صلح، دولت افغانستان تلاش‌های خود را برای تقویت اجماع برای صلح در داخل و در سطح منطقه افزایش داده است. روزنامه همچنین به سخنان رولاند کوبیا، نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان اشاره کرده که از طالبان خواسته تا به میز مذاکره برگردند.

این روزنامه دولتی می‌نویسد که طالبان باید خواسته‌های ملت و جامعه جهانی را بپذیرند و اراده خود را برای صلح در عمل ثابت سازند.

  • صبح کابل

روزنامه صبح کابل با انتقاد از گفته‌های اخیر وزارت مهاجرین که گفته در حالی‌که ناامنی در مناطق مختلف کشور شدت گرفته است، این وزارت در تلاش است مهاجران را از خارج به افغانستان تشویق به بازگشت کند.

پیش از این، نورالرحمان اخلاقی وزیر مهاجرین و عودت‌کنندگان کشور گفته که در سال جاری تا ۸۵۰ هزار پناهجوی افغان به افغانستان بازگشته اند.

به باور نویسنده، بازگشت پناهجویان افغان از خارج از کشور برای دولت در اولویت است، اما مشکل اصلی این است که دولت افغانستان، صرف نظر از اوضاع امنیتی و عواقب ناگوار آن، پناهندگان را به بازگشت به خانه تشویق می کند.

به گفته این روزنامه، دولت چنین اظهاراتی را ارائه می‌دهد تا خود را در كنترل اوضاع، قوی و مسلط نشان دهد. سرمقاله‌نویس روزنامه اقدام دولت افغانستان را "نگران‌کننده" توصیف کرده و افزوده که حداقل تا زمان حل و فصل اوضاع، دولت افغانستان باید به پناهندگان کمک کند و مشکلات آنها را در کشورهای میزبان حل کند.

XS
SM
MD
LG