لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۰ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۲۰

افزایش سهم زنان به ۵۰ درصد در بخش تحصیلات عالی تا پنج سال آینده


آرشیف، شماری از محصلین پوهنتون کابل

وزیر تحصیلات‌عالی افغانستان به اساس برنامه تازه‌ای می‌گوید تا پنج سال آینده سهم زنان را در بخش تحصیلا‌ت‌ عالی از ۳۰ درصد به ۵۰ درصد افزایش می‌دهد.

عباس بصیر در برنامه حسابدهی حکومت این تصمیم وزارت تحصیلات عالی را اعلام کرد: "ما در شرایط کنونی در پوهنتون‌های دولتی ۳۰ درصد و در پوهنتون‌های خصوصی ۲۵ درصد محصلین زن داریم. در کل ۱۵ درصد استادان زن داریم و به همین گونه ۱۳ درصد زنان در بخش اداری وزارت کار می‌کنند."

حنیف فرزان، معاون سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت که بر اساس برنامه تازه این وزارت در نظر است که سهم دختران در تحصیلات عالی تا سال ۱۴۰۵ به ۵۰ درصد افزایش یابد.

هرچند آقای فرزان در مورد چگونگی رسیدن به این هدف توضیح بیشتر نداد، اما گفت جزئیات این برنامه هنوز زیر بررسی است.

به گفته منابع وزارت تحصیلات‌عالی، در حال حاضر نزدیک به پانزده هزار دانشجو مشغول آموزش در مقاطع لیسانس، ماستری و دکترا در خارج از کشور هستند که شماری از آنها هم دختر هستند.

در این حال ظریفه فیضی، استاد پوهنتون در کابل می‌گوید که مشکلات اجتماعی، امنیتی و اقتصادی مانع بزرگی فراه راه آموزش دختران است: "نه تنها زنان، بلکه مردان هم نمی‌توانند به سبب این مشکلات به پوهنتون‌ها راه پیدا کنند. به باور من، اگر دولت بتواند مشکلات امنیتی و اقتصادی مردم را حل کند، می‌تواند پیش‌بینی‌های خود را تطبیق کند و ما شاهد حضور زنان در پوهنتون‌ها باشیم."

وزارت تحصیلات عالی در حالی ازا فزایش سهم زنان در تحصیلات عالی سخن می‌گوید که هنوز هم عدم دسترسی دختران به تحصیلات ابتدایی و عالی مشکل عمده‌ای شمرده می‌شود.

به گفته منابع وزارت معارف، حدود ۳.۷ میلیون کودک در این کشور از آموزش محروم هستند که از این میان ۶۰ درصد آنان را دختران تشکیل می‌دهند.

XS
SM
MD
LG