لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۱۹

تمدید محکمهٔ استیضاح ترمپ؛ سنای امریکا به احضار شاهدان در محکمه رای داد


محکمه استیضاح دونالد ترمپ در مجلس سنای امریکا

مجلس سنای ایالات متحدۀ امریکا دیروز (۱۳ فبروری) به محکمۀ استیضاح دونالد ترمپ رئیس جمهور سابق این کشور اجازه داد تا شاهدان را دعوت کند و بطور بالقوه محاکمه را تمدید کرد.

رای‌گیری دیروز در مجلس سنا به معنی آن است که ۱۰۰ سناتور امریکایی که به حیث اعضای هیئت منصفه در محکمۀ استیضاح فعالیت دارند، قبل از رای‌گیری در مورد محکوم کردن ترمپ به اتهام تحریک هوادارانش برای حمله بر ساختمان کانگرس امریکا و یا تبرئه او شواهد بیشتر را بررسی کرده، اظهارات شاهدان را خواهند شنید.

این اقدام در یک جلسه نادر آخر هفته در مجلس سنای امریکا صورت گرفت که انتظار می‌رفت، استدلال‌های پایانی توسط جیمی راسکین نماینده دموکرات از مریلند و تیم دفاعی دونالد ترمپ ارائه شود.

جیمی راسکین
جیمی راسکین

اما راسکین به جای این که به بحث‌های پایانی در آغاز اجلاس دیروز بپردازد، خواستار فرصت سوال از جیمی هررا بوتلر در مورد اطلاعات تازه افشا شده، شد.

جیمی هررا بوتلر یکی از ۱۰ نمایندۀ جمهوریخواه است که به استیضاح دونالد ترمپ در مورد رویداد ششم جنوری رای داده است.

جیمی راسکین گفت: "ما می‌خواهیم این فرصت را داشته باشیم تا جیمی هررا بوتلر نمایندۀ مجلس را در مورد تماس وی با کوین مک کارتی رهبر اقلیت مجلس نمایندگان، احضار کنیم و از یادداشت‌های اخیر او در مورد آنچه دونالد ترمپ رئیس جمهور سابق امریکا در جریان قیام به کوین مک کارتی گفته، بپرسیم."

در اعلامیۀ ناوقت دوازدهم فبروری، جیمی هررا بوتلر به یک تماس تلفونی کوین مک کارتی رهبر جمهوریخواهان در کانگرس در زمینۀ اقدامات ترمپ در حالی که هوادارن او به خاطر نتایج انتخابات ریاست جمهوری شورش کرده بودند، اشاره کرده است.

به گفتۀ جیمی هررا بوتلر، مک کارتی رهبر جمهوریخواهان در کانگرس به او گفته که دونالد ترمپ طرفدار آشوبگران بوده است.

براساس رای‌گیری و تصمیم دیروز (۱۳ فبروری) تا هنوز مشخص نیست که چی وقت در مورد محکومیت یا تبرئه دونالد ترمپ، رای گیری خواهد شد.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور پیشین امریکا
دونالد ترمپ، رئیس جمهور پیشین امریکا

وکیلان دونالد ترمپ دوازدهم فبروری دفاعیه‌شان را به پایان رسانیدند.

آن‌ها صرف حدود سه ساعت از ۱۶ ساعتی را استفاده کردند که برای استدلال و دفاع از دونالد ترمپ به اتهام تحریک تهاجم ششم جنوری بر عمارت کانگرس در نظر گرفته شده بود.

ششم جنوری شماری از هوا دران خشمگین دونالد ترمپ رئیس جمهور سابق ایالات متحده بر ساختمان کانگرس امریکا هجوم بردند و در نتیجۀ خشونت‌ها پنج تن به شمول یک افسر پولیس کشته شدند.

XS
SM
MD
LG