لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۴۴

هیواد: شدت جنگ و خشونت امیدهای صلح را خدشه‌دار ساخته است


آرشیف، شماری از روزنامه های چاپ کابل
  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد نوشته است که شدت جنگ و خشونت از سوی طالبان و دیگر گروه‌های هراس افگن نه تنها اینکه امیدها برای صلح را خدشه‌دار ساخته بلکه نگرانی هایی را به سطح داخل و خارج برانگیخته است.

روزنامه در ادامه اظهارات دیوید پیتریس رئیس پیشین اداره مرکزی استخبارات امریکا یا سی آی ای را تذکر داده که گفته است، طالبان تنها خواهان بیرون شدن نیروهای امریکایی از افغانستان و آزاد شدن زندانیان‌شان هستند اما به گفته وی در اصل وضعیت افغانستان به گونه جدی قابل نگرانی است و طالبان در بخش مذاکرات صلح بی‌تفاوت هستند.

روزنامه نوشته است که طالبان برای کاهش خشونت‌ها نه، بلکه بخاطر رهایی زندانیان خود و بیرون شدن نیروهای امریکایی از افغانستان توافق‌نامه را امضا کرده اند.

به نوشته هیواد این نگرانی به‌جای خود است. اما به گفته نویسنده مهار کردن این وضعیت خطرناک مسئولیت بزرگ جهانیان است. زیرا به باور نویسنده تروریزم در مقایسه با گذشته بسیار تقویت شده و وضعیت افغانستان گام به گام بر وضعیت جهان تاثیرگذار است.

  • مسیر

روزنامه مسیر به اظهارات اخیر گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان اشاره کرده که هشدار داده است هرگاه حکومت توافق انجام شده با این حزب را عملی نسازد، ارگ را محاصره خواهد کرد.

در ادامه روزنامه نوشته که حکومت تا حال باید این تعهد را عملی می‌کرد.

نویسنده روزنامه تاکید کرده است که هرگاه حکومت توافق‌نامه با حزب اسلامی را عملی نکند، طالبان هم به حکومت باور نخواهند کرد.

به باور سرمقاله نویس، عملی کردن توافق‌نامه با حزب اسلامی مکلفیت حکومت است و باید آن‌را عملی سازد.

آزادی زندانیان سیاسی حزب اسلامی، فراهم‌سازی محل بودوباش به بازگشت‌ کنندگان این حزب، ثبت قربانیان و معلولان آن، اجرای حقوق بازنشسته‌گان این حزب، جلب و جذب کدرهای نظامی این حزب و جاسازی آنان در صفوف نیروهای امنیتی از موارد مهم این تفاهم‌نامه اند که به گفته آقای حکمتیار تا هنوز از جانب حکومت عملی نشده اند.

اما ریاست جمهوری در واکنش به اظهارات اخیرگلبدین حکمتیار گفته است که برای هیچ گروه و یا شخصی این حق را نمی‌دهد که از راه زور بر ارگ حاکمیت کند.

به همین گونه کمیسیون تطبیق توافق‌نامه صلح با حزب اسلامی گفته است که تا کنون به تعداد ۱۱۶۴ زندانی حزب اسلامی از زندان‌های حکومت آزاد شده اند.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح به مشکلات برخاسته از عدم تصویب بودجه اشاره کرده است.

روزنامه نوشته است که جنجال‌ها و زورآزمایی‌های بمیان آمده میان حکومت و ولسی جرگه افغانستان مردم را با مشکلات متعددی روبرو کرده است.

روزنامه در ادامه نوشته که در حال حاضر اکثر کارمندان دولتی معاش دریافت نکرده اند و کاربیشتر پروژه‌های توسعه‌یی هم متوقف است.

نویسنده روزنامه نگاشته است که ادامه این جنجال‌ها برای کارمندان دولتی بیشتر زیان وارد کرده است که با مدد معاش اندک زندگی روزمره خود را به پیش می‌برد.

روزنامه تاکید می‌کند که مقامات افغان باید اختلافات‌شان را کنار بگذارند و با توجه به وضعیت جاری به منافع ملی اولویت بدهند.

XS
SM
MD
LG