لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۹ حوت ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۴۸

امرالله صالح اظهارت اخیر گلبدین حکمتیار را "شوخی سیاسی" خواند


امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری افغانستان

امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری صحبت‌های اخیر گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی را "شوخی سیاسی" خوانده است.

آقای صالح روز دوشنبه (۲۷ دلو) در صفحه فیسبوک خود در پاسخ به سخنان آقای حکمتیار نوشت که دولت نیازی به قاچاق اسلحه ندارد، اما به طور قانونی تجهیزات خود را تکمیل می‌کند.

او با اشاره تلویحی به آقای حکمتیار افزود که "چهل سال کشتار، ترور، کودتا، دسیسه و توطئه" "او" را به ارگ نرساند، هیچ آدرس ضد افغانستان نیست که مراجعه نکرده باشد، باز هم به ارگ نرسید، اما وقتی به قانون اساسی و پرچم ملی ارج گذاشت، ارگ مهمانش کرد.

آقای صالح گفته که آقای حکمتیار "از مرحله راکت زدن به حرف زدن تکامل" کرده است.

ضیا ورسجی، عضو دفتر مطبوعاتی معاون اول ریاست جمهوری در توضیح سخنان آقای صالح به رادیو آزادای گفت: "موضوع انتقال اسلحه و استفاده توسط دولت افغانستان روشن است. پس از توافق با کشورها، سلاح‌ها از طریق فرودگاه‌ها به طور قانونی وارد شده و به بخش‌های امنیتی و دفاعی داده می‌شوند."

این در حالی است که گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی روز یک‌شنبه (۲۶ دلو) در سی‌ودومین سالگرد خروج نیروهای شوروی از افغانستان در انتقاد از آزاد زندانیان حزبش، دولت را تهدید به محاصره ارگ کرد و گفت که دولت سلاح قاچاق می‌کند.

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان
گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان

آقای حکمتیار روز یکشنبه گفت: "ما به ارگ می‌گوییم، اگر همه زندانیان ما به زودی و بدون قید و شرط آزاد نشوند و همه مجاهدین، افسران و ماموران ما به اساس توافق ادغام نشوند، به ارگ می‌رویم و تا ارگ را از فاسدان پاک نسازیم آنجا را محاصره خواهیم کرد."

کمیسیون اجرای توافقنامه صلح با حزب اسلامی روز یک‌شنبه گفت که ۱،۱۶۴ زندانی حزب اسلامی در سال ۱۳۹۹ از بند آزاد شدند و ۷۴ زندانی دیگر که به اعدام، ادعای حق العبدی، عضویت در داعش، آدم‌ربایی و قاچاق مواد مخدر زندانی هستند، آزاد نشده‌اند.

تفاهم‌نامه صلح حکومت با حزب اسلامی در سال ۱۳۹۵ به امضا رسید که نکته‌های کلیدی آن آزادی زندانیان حزب اسلامی، تأمین سرپناه برای بازگشت‌کنندگان این حزب، ثبت‌نام کشته‌شدگان و معلولان حزب اسلامی و اجرای حقوق بازنشستگی برای‌شان و جذب اعضای این حزب در صفوف نیروهای امنیتی است.

XS
SM
MD
LG