لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۳۴

افغانستان

وزارت مالیه: به زیان دیده‌های آتش‌سوزی در اسلام‌قلعه رسیدگی می‌شود

آتش‌سوزی در بندر اسلام‌قلعه در هرات

وزارت مالیه افغانستان به بازرگانان اطمینان داده که پس از ارزیابی آتش‌سوزی در بندر اسلام قلعه ولایت هرات به زیان دیده‌ها رسیدگی جدی خواهد شد.

فرید نوخت مسوول مطبوعاتی وزارت مالیه امروز (۲۹ دلو) به رادیو آزادی گفت که رویداد آتش‌سوزی در گمرک اسلام قلعه از سوی وزارت مالیه و کمیته‌ و کمیسیون‌های موظف نظارت می‌شود‌.

او افزود که اگرچه در این رویداد به بازرگانان زیان مالی رسیده و ده‌ها وسایط نقلیه و اجناس بازرگانی آتش گرفته اما به گفته او گروه‌های نجات و کمیته بحران به موقع عمل کرده و صدها وسایط نقلیه ترانسپورتی بارور را نجات داده‌اند.

این وزارت می‌گوید که روی ارزیابی زیان‌ها، رسیده‌گی به زیان‌مندها، ارزیابی اجرآت و روی طرح مشخص برای جلوگیری از تکرار چنین حادثه‌ای کار می‌کنند و گزارش مفصل آن را نیز به ارگ می‌دهند.

روز شنبه گذشته آتش‌سوزی گسترده‌ای در گمرک اسلام‌قلعه در ولایت هرات، میلیون‌ها دالر به بازرگانان زیان رسانید، بازرگانان خواستار جبران خساره از سوی حکومت هستند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

آمر امنیت قوماندانی امنیه تخار از سوی فرد متهم به قتل کشته شد

موقعیت ولایت تخار در نقشه افغانستان

مقام‌های تخار از کشته شدن آمر امنیت قوماندانی امنیه این ولایت خبر داده اند.

خلیل اسیر سخنگوی پولیس تخار به رادیو آزادی گفت که محمد ابراهیم دوراندیش شب گذشته در جریان بازداشت یک فرد متهم به قتل کشته شد.

او بیشتر گفت: "یکنفر از سوی یک شخص به قتل رسیده بود و قاتل در دکان پنهان شده بود و بالای پولیس در حین بازداشت تیراندازی کرد و در نتیجه محمد ابراهیم دوراندیش آمرامنیت کشته شد و در درگیری متقابل قاتل هم کشته شد."

او گفت در پیوند به این قضیه یک خانم بازداشت شده است. به گفتۀ اسیر این خانم چندی پیش در قتل شوهرش با قاتل همکاری کرده بود.

اسیر گفت که تحقیقات در مورد آغاز شده.

عبدالله: طرف‌های درگیر جنگ از خشونت دست بکشند

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان در پیامی به مناسبت آغاز ماه رمضان از طرف‌های درگیر جنگ در این کشور خواست تا دست از خشونت بکشند.

او امروز ۱۳ اپریل در توییترش نوشت که طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان بخاطر آغاز ماه مبارک رمضان برای رسیدن به یک توافق صلح آمیز کار کنند.

پیش از این رئیس جمهور اشرف غنی در پیام ویدیویی که دیشب به همین مناسبت در صفحه رسمی ارگ ریاست جمهوری نشر شد از طالبان خواست که به مناسبت ماه رمضان آتش‌بس کنند: "یکبار دیگر از طالبان می‌خواهم که برخواست برحق مردم که آتش‌بس دایمی است لبیک بگویند و نیت، اراده و صداقت خود را بجای این جنگ ناروا برای صلح پایدار و با عزت در عمل ثابت کنند."

طالبان تا هنوز در پاسخ به این خواست مقام‌های افغان ابراز نظر نکرده اند.

این گروه در گذشته گفته بود که در مورد آتش‌بس در میز مذاکره بحث خواهد کرد.

داوودزی: پاکستان بر طالبان تاثیرگذار است اما امر کرده نمی‌تواند

عمر داوودزی نماینده ویژه رئیس جمهور افغانستان برای اجماع منطقه‌ای

عمر داوودزی نماینده ویژه رئیس جمهور افغانستان برای اجماع منطقه‌ای می‌گوید، مقام‌های پاکستانی از همکاری کامل اسلام آباد برای پیروزی پروسهٔ صلح افغانستان اطمینان داده است.

او دیروز دوشنبه این را در مصاحبهٔ اختصاصی با رادیو آزادی گفت.

داوودزی در باره استفاده اسلام آباد از نفوذش بر طالبان برای پیروزی در تلاش‌های تازه صلح گفت: "من بر این سخن خود تاکید می‌کنم که پاکستان تاثیرگذاری خود را بر طالبان دارد، اما امر کرده نمی‌تواند."

آقای داوودزی همچنان افزود که پاکستان می‌تواند به طالبان مشوره بدهد، اما بر آنان امر کرده نمی‌تواند.

به گفته او، زیرا مقام‌های طالبان و پاکستان در ارتباط به خروج نیروهای امریکایی نظریات متفاوت دارند.

طالبان، مطابق توافق‌نامه دوحه میان آنها و امریکا بر خروج نیروها تا اول ماه می تاکید می‌کنند، اما پاکستانی‌ها بر خروج نیروهای امریکایی از افغانستان نظر به شرایط و مسئولانه.

اشرف غنی: طالبان به مناسبت ماه مبارک رمضان آتش‌بس کنند

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در پیامش به مناسبت آغاز ماه مبارک رمضان یک بار دیگر از طالبان خواست که از جنگ دست بکشند و آتش‌بس کنند: "یک بار دیگر از طالبان می‌خواهم که بر خواست برحق مردم که آتش‌بس دایمی است، لبیک بگویند و نیت، اراده و صداقت خود را بجای این جنگ ناروا برای صلح پایدار و با عزت در عمل ثابت کنند."

این پیام رئیس جمهور غنی دیشب در صفحه فیسبوک ارگ ریاست جمهوری منتشر گردید.

او در این پیام همچنان گفته که از جانب خود تلاش می‌کند که از راه اجماع ضروری، تدبیر و تحمل به این جنگ ناروا به طور اساسی پایان دهد.

طالبان تاکنون در باره این خواست رئیس جمهور اشرف غنی چیزی نگفته اند.

خلیل‌زاد: صدای زنان باید در روند صلح شنیده شود

زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان

زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان بر نقش زنان در روند صلح تأکید کرده است.

آقای خلیل‌زاد می‌گوید، قبل از پایان مسافرت به کابل با مدافعان حقوق زنان و علمای دینی ملاقات کرده است.

زلمی خلیل‌زاد امروز در حساب تویترش نوشته که صدای زنان باید در روند صلح شنیده شود و زنان به ویژه کسانی که دارای تحصیلات دینی هستند، می‌توانند نقش موثر در این پروسه داشته باشند.

سفارت امریكا در کابل سفر آقای خلیل زاد و ملاقات‌های اورا مثمر خوانده گفته، او سفر چهار روزه‌اش را به کابل تکمیل و افغانستان را ترک کرده است.

در این سفر نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان، با جوانب مختلف در مورد آمادگی‌ها برای کنفرانس استانبول گفتگو کرده است.

طالبان: در کنفرانس ترکیه اشتراک نخواهیم کرد 

ملابرادر و شماری از هیئت‌های سیاسی گروه طالبان در قطر

طالبان می‌گویند، در کنفرانس ترکیه اشتراک نخواهند کرد.

محمدنعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان امروز(دوشنبه، ۲۳حمل) به رادیو آزادی گفت، به تاریخ شانزدهم اپریل در اجلاس استانبول اشتراک نمی‌کنند و در مورد شرکت این گروه در آینده در همچو نشست‌ها غور می‌شود.

در این حال محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، در پیام ویدیویی که امروز از تلویزیون ملی نشر شد، گفت، برای فداکاری آماده است: "ما آماده‌ایم که موعدی را که حق قانونی ماست، برای صلح کوتاه کنیم. ما می‌خواهیم هرچه سریع‌تر شاهد انتخابات آزاد و عادلانه تحت نظارت جامعه جهانی باشیم، تا بتوانیم حاکمیت ملی را به دیگران تحویل دهیم."

آقای غنی بار دیگر تأکید کرد که در انتخابات بعدی اشتراک نخواهد کرد.

او همچنان بر لزوم ایجاد یک ادارۀ انتقالی تأکید کرده گفت، حکومت انتقالی زمینه را برای انتخابات فراهم می‌کند.

در این حال کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید، ۱۵ متخصص و مشاور سازمان ملل متحد در این کمیسیون، گماشته شده اند.

تا هنوز معلوم نیست که تقرر این افراد در کمیسیون انتخابات افغانستان آیا به منظور تلاش‌ها برای تدویر انتخابات صورت گرفته، یا خیر.

غنی خواهان یک‌دست شدن قرارداد اجرای پروژه‌های شرکت‌های خصوصی شد

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در مراسم افتتاح برنامه ۱۰۰ روز، ۱۰۰ پروژه خواهان یک‌دست شدن قرارداد اجرای پروژه‌ها شد.

به گفته آقای غنی، در غیر آن این قرار دادها به شرکت‌های دولتی داده خواهد شد.

رئیس جمهور در این مراسم از بخش خصوصی خواست که با معرفی شرکت‌های درجه اول ساختمانی و راه‌سازی در اجرای پروژه‌ها سهم بگیرند.

او افزود: "نکته واضح است. قراردادهای وزارت فواید عامه یا یک دست می‌شود یا به شرکت‌های دولتی داده می‌شود. انتخاب از سکتور خصوصی است که بیایند سرمایه‌گذاری کنند تا بتوانیم به اعتبار کامل کار کنیم و معطلی در تطبیق این پروژه‌ها قابل قبول نیست".

رئیس جمهور افغانستان در این مراسم مجازی دستور داد که همه پروژهای آماده بهره‌برداری در سراسر کشور افتتاح شوند.

در این پروژه‌ها بیش از ۲۱ میلیارد افغانی به مصرف رسیده و به گفته رئیس جمهوری از پروژه‌های حیاتی کشور به شمار می‌روند.

جاده شورابک-سپن بولدک به طول ۳۴۴ کیلومتر، جاده ملک-مالان که هرات و بادغیس را با هم وصل می‌کند، مشمول این پروژه‌ها است.

دیگر پروژه‌ها در ولایت‌های کابل، لوگر، کاپیسا، پکتیا، کنر، هرات، بادغیس و کندهار به بهره‌برداری سپرده شدند.

ولسی جرگه طرح 'قانون صلاحیت و تشکیل قوه قضائیه' را تصویب کرد

ولسی جرگه افغانستان

ولسی جرگه طرح قانون تشکیل و صلاحیت‌های قوه قضائیه را با اکثریت قاطع آرای نمایندگان تصویب کرد.

محمدرحیم علی یار رئیس کمیسیون عدلی و قضایی ولسی جرگه پس از این قانون به رادیو آزادی گفت که تصویب این قانون کارکرد محاکم را بهبود خواهد بخشید.

او افزود: "نحوه مقرر شدن قاضی، شرایط آن انسلاک قضایی و همچنین مساله تقاعد و ترفیع در این قانون گنجانیده شده است. تخلفات قضات. اگر یک قاضی تخلف می‌کند، چگونه با تخلفاتش برخورد شود؟ این همه مسایل کلی است که در این قانون آمده. دلیل آن این است که قانونی که قبلاً وجود داشت، خیلی سابقه بود و با شرایط وضعیت امروزی تشکیلات اداره قوه قضاییه سازگار نبود، پاسخگو نیازهای جدید نبود. به همان دلیل طرح قانون جدید پیشنهاد شد."

در عین حال ستره محکمه افغانستان از تصویب این طرح استقبال و ابراز امیدواری کرده که مشرانو جرگه هم این طرح را تایید کند و به امضای رئیس جمهور برسد.

مقام‌ها: در یک عملیات در شاهراه پلخمری‌-سمنگان ۱۲طالب کشته شده اند

شماری از نیروهای امنیتی در پلخمری

مقام‌های امنیتی بغلان می‌گویند، در نتیجۀ عملیات در شاهراه پلخمری‌سمنگان ۱۲ طالب مسلح کشته و ۹ تن دیگر زخمی شده اند.

فریدآقا سیدخیلی، قوماندان لوای سوم قول اردوی پامیر، به رسانه‌ها گفت، این طالبان امروز (دوشنبه، ۲۳حمل) در جریان عملیات نیروهای افغان کشته شده اند.

آقای سیدخیلی افزود: "امروز ما در منطقه اخاذی بر اهداف ثابت دشمن حملات زمینی و هوایی را انجام داده، سه قرارگاه آنها را با تجهیزات‌شان از بین بردیم، بیش از بیست تن آنها کشته و زخمی شده اند."

آقای سیدخیلی در مورد تلفات نیروهای افغان چیزی نگفته است.

طالبان تا هنوز در این مورد این ادعا چیزی نگفته اند.

"۱۵ متخصص و مشاور از سوی ملل متحد در کمیسیون انتخابات گماشته شده اند"

لوگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید، ۱۵ متخصص و مشاور از سوی سازمان ملل متحد در این کمیسیون، گماشته شده اند.

این کمیسیون در صفحه تویترش نوشته که این متخصصان کار شان را تا پایان ماه اپریل آغاز خواهند کرد.

به گفتۀ کمیسیون مستقل انتخابات، این تعهد توسط عبدالله الدرداری، رئیس ادارۀ توسعۀ سازمان ملل متحد (UNDP) در افغانستان صورت گرفته است.

تا هنوز معلوم نیست که تقرر این افراد در کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به چه منظور صورت گرفته، اما یک طرح جامعۀ جهانی برای تشکیل ادارۀ انتقالی در افغانستان ارائه شده.

به اساس این طرح، ادارۀ انتقالی زمینه را برای انتخابات ریاست جمهوری فراهم خواهد کرد.

پیش از این، واشنگتن خواستار افزایش نقش سازمان ملل متحد در مورد افغانستان از جمله تلاش‌ها برای برقراری صلح در این کشور شده بود.

دو فرد ملکی در شهر غزنی کشته شدند

شهر غزنی

مقامات محلی می‌گویند، در اثر دو حمله جداگانه در شهر غزنی دو فرد ملکی کشته شده اند.

فهیم امیر سخنگوی قوماندانی امنیه غزنی امروز (دوشنبه ۲۳ حمل) به رادیو آزادی گفت عصر روز گذشته این دو فرد ملکی در مربوطات حوزه اول امنیتی غزنی که مصروف دستفرشی بودند، توسط افراد مسلح ناشناس کشته شدند.

به گفته آقای فهیم، تا حال انگیزه این قتل‌ها معلوم نیست و تحقیقات در مورد ادامه دارد.

تا هنوز هیچ گروه مسلح در مورد این رویداد چیزی نگفته است.

سفارت امریکا سفر چهار روزه زلمی خلیل‌زاد به کابل را مفید خواند

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان سفر چهار روزه‌اش را به کابل تکمیل و افغانستان را ترک کرده است.

سفارت امریكا در کابل در اعلامیه‌ای گفته سفر و دیدار‌های آقای خلیل‌زاد مفید بوده، اما در مورد اینکه آیا او به واشنگتن بازگشته یا جایی دیگر سفر کرده چیزی گفته نشده.

زلمی خلیل‌زاد در جریان سفرش به کابل با مقامات دولتی و سیاسی، فعالان جامعه مدنی و جوانان در مورد مقدمات کنفرانس استانبول گفت‌وگو کرده است.

گفته می‌شود که آقای خلیل‌زاد از دیدگاه مشترک افغان‌ها در کنفرانس استانبول که انتظار می‌رود زمینۀ صلح عادلانه و پایدار را فراهم کند راضی است.

هنوز تاریخ دقیق این کنفرانس اعلام نشده، اما مقامات افغانستان می‌گویند، انتظار می‌رود در اواخر این هفته برگزار شود.

تيم واليبال عصمت لغمانی قهرمان مسابقات هلمند شد

آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد.

رقابت‌های والیبال در هلمند پایان یافت.

مجیب قاری‌زاده عضو کمیته ملی المپیک به رادیو آزادی گفت که در این رقابت‌ها ۸ تیم از مرکز و ولسوالی‌های ولایت هلمند شرکت کرده بودند که با شعار "آب ما، آبروی ما" برای ۱۵ روز با هم رقابت کردند.

به گفته‌ آقای قاری‌زاده در پایان تيم واليبال عصمت لغمانی مقام قهرمانی را به‌دست آورد و تيم‌های بست و تیم والیبال آمريت ورزش هلمند مقام دوم و سوم را از آن خود کردند.

هدف از راه‌اندازی این رقابت‌ها انتخاب ۱۸ بازی‌کن برای تیم منتخب این ولایت گفته شده‌است.

بلینکن: جو بایدن متعهد به ختم جنگ افغانستان است

انتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده امریکا

وزیر خارجۀ ایالات متحده می‌گوید که رئیس جمهور جو بایدن در زمینۀ پایان جنگ در افغانستان متعهد است.

انتونی بلینکن این سخن را در گفت‌وگو با تلویزیون ان‌بی‌سی روز یکشنبه گفت: "رئیس جمهور جو بایدن متعهد است که این جنگ را به پایان برساند، نیروها را به خانه برگرداند. در حد توان نمی‌گذاریم که افغانستان بار دیگر به پناه‌گاه تروریزم مبدل شود به خصوص تروریزمِ که ایالات متحده را هدف قرار می‌دهد."

بر اساس توافق فبروری سال ۲۰۲۰ بین امریکا و طالبان، تمامی نیروهای امریکایی تا اول ماه می امسال افغانستان را باید ترک کنند اما شرط آن است که طالبان به وعدۀ خود در زمینه مبارزه با تروریزم عمل کنند.

رئیس جمهور بایدن اخیراً گفت که خروج نیروها تا اول می دشوار خواهد بود.

دیبرا لاینز با مقام‌های افغان در مورد نشست ترکیه گفت‌وگو کرد

دیبرا لاینز، نمایندۀ ویژه سرمنشی ملل متحد برای افغانستان

دیبرا لاینز، نمایندۀ ویژه سرمنشی ملل متحد برای افغانستان با مقام‌های افغان در بارۀ آمادگی برای کنفرانس استانبول گفت‌وگو کرده است.

هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان در رشته تویت هایی امروز گفت که بانو لاینز در دیدار با رئیس جمهور محمد اشرف غنی، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی عبدالله عبدالله و سید سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح در کنار آمادگی برای نشست ترکیه، روی تسریع روند صلح و پایان جنگ در افغانستان نیز بحث کرده.

یوناما همچنان گفته است که در این دیدارها در مورد خواست‌های زنان، جوانان و قربانیان جنگ هم بحث شده.

انتظار می‌رود نشست استانبول در بارۀ گفت‌وگوهای صلح افغانستان در هفتۀ روان برگزار شود.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG