لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۶ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۴۵

تهدید ایران و کووید۱۹ موضوعات مورد بحث گفتگوی تلفونی بایدن و نتانیاهو


آرشیف، دیدار بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسرائیل (راست) با جو بایدن در سال ۲۰۱۶ که در آن زمان بایدن معاون بارک اوباما رئیس جمهور پیشین امریکا بود

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده با بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسرائیل گفتگوی تلفونی کرد.

این اولین تماس تلفونی جوبایدن رئیس جمهور امریکا بعد از مراسم تحلیف است.

دفتر مطبوعاتی صدارت اسرائیل دیروز چهارشنبه در اعلامیه از گفتگوی تلفونی رهبران امریکا و اسرائیل دربارهٔ « تهدید ایران» و همچنان دیگر مسائل به شمول شیوع بیماری کوید -۱۹ خبر داد.

این دفتر با نشر عکس صدراعظم نتانیاهو، نخست از این صحبت تلفونی خبر داد.

در اعلامیه گفته شده که این گفتگوی تلفونی «گرم و دوستانه» یک ساعت دوام کرد.

بنیامین نتانیاهو، صدراعظم اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، صدراعظم اسرائیل

بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسرائیل آخرین رهبر کشورهای متحد امریکا است که جو بایدن پس از مراسم تحلیف به حیث رئیس جمهور امریکا با او تماس تلفونی می‌گیرد.

صدراعظم نتانیاهو در انتخابات پارلمانی آیندهٔ اسرائیل به مبارزه شدید روبه‌رو بوده و روابط نزدیک با واشنگتن برای رای دهندگان اسرائیلی خیلی اهمیت دارد.

این انتخابات قرار است در ۲۳م ماه مارچ برگزار شود.

در اعلامیه دفتر مطبوعاتی صدراعظم اسرائیل همچنان گفته شده که هر دو رهبر از تحکیم روابط شخصی طولانی در آینده با یکدیگر خاطر نشان کردند و گفتند که روابط میان اسرائیل و ایالات متحده را تقویت می‌بخشند.

اعلامیه می‌افزاید که مسایل به شمول تهدید ایران، انکشاف سلاح اتمی، تلاش‌ها برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا و تمایل اسرائیل به گسترش معاملات جدید با کشورهای عرب در گفتگو تلفونی جو بایدن و نتانیاهو بحث شد.

پیش از این، بایدن در کمپاین انتخاباتی‌اش تصمیم ترمپ برای خروج از موافقتنامه هسته‌یی سال ۲۰۱۵ میان شش کشور مقتدر جهان و ایران را انتقاد کرده بود.

خروج دونالد ترمپ، رئیس جمهور پیشین امریکا از توافق هسته‌یی با ایران در سال ۲۰۱۸
خروج دونالد ترمپ، رئیس جمهور پیشین امریکا از توافق هسته‌یی با ایران در سال ۲۰۱۸

بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسرائیل در آن زمان از این تصمیم دونالد ترمپ به طور قاطع حمایت کرد. تصمیم که شامل تجدید و تشدید تعزیرات علیه ایران رقیب منطقه‌ای اسرائیل بود.

جو بایدن به طور آشکارا اعلام کرد، پیش از این که اداره او تعزیرات بر تهران را کاهش دهد، ایران باید به تعهدات‌اش در قبال موافقتنامه هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی پایبند باقی بماند.

XS
SM
MD
LG