لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۹ حوت ۱۳۹۹ کابل ۱۲:۳۵

کنت مکنزی: گروه طالبان بطور آشکار مسئول تشدید خشونت‌هاست


شماری از جنگجویان گروه طالبان در ولایت ارزگان

امریکا بار دگر طالبان را مسئول افزایش خشونت‌ها در افغانستان دانست.

فرمانده قوماندانی مرکزی اردوی امریکا (سنتکام) روز گذشته در سفر به شرق میانه گفته است که گروه طالبان به گونه آشکارا خشونت‌ها در این کشور را افزایش داده است.

جنرال کنت مکنزی گفته است که داعش به گونه واضح برخی حملات را انجام داده اما به گفته وی حملات این گروه در تناسب به حملات طالبان اندک است.

مکنزی افزوده است که داعش و طالبان به گونه مشترک به سطح کشور بر ضد نیروهای امنیتی افغانستان حمله کرده و در برخی مناطق شهری کشتارهای هدفمند را انجام می‌دهند.

کنت مک‌کنزی
کنت مک‌کنزی

مکنزی به خبرنگاران گفته است "این خشونت‌ها متوجه امریکا و ائتلاف ناتو نیست. این حملات متوجه نیروهای امنیتی و خود افغان‌ها می‌باشد" به گفته او این حملات (در اصول ) از سوی طالبان انجام می‌شود.

پیش از این نیز فرمانده نیروهای بین‌المللی در افغانستان گفته است که طالبان حملات‌شان را افزایش داده اند.

گروه طالبان به تازگی در مورد اظهارات این جنرال امریکایی چیزی نگفته اما پیش از این ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی این گروه گفته است که آن‌ها خشونت‌ها و حملات‌شان بر شهرهای بزرگ را کاهش داده و به ماده‌های توافق‌نامه با امریکا عمل کرده اند.

از سوی دگر حکومت افغانستان طالبان را به افزایش خشونت‌ها متهم کرده و گفته است که آن‌ها در تناسب به زمستان سال گذشته که فصل جنگ هم نیست حملات‌شان را افزایش داده اند. حکومت افغانستان همچنان طالبان را عامل کشتارهای هدفمند می‌داند.

احمد ضیا سراج رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان گفته است که رهبران طالبان به قوماندانان این گروه دستور داده که در بهار و تابستان آینده، تمام جنگ خود را به ولایت‌های کندهار ، زابل، ارزگان،هلمند و ننگرهار متمرکز سازند.

XS
SM
MD
LG