لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ حوت ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۵۱

هشت صبح: طالبان به میز مذاکره برگردند


آرشیف، شماری از روزنامه های چاپ کابل

خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و مبارزه مشترک با تروریزم، از موضوع‌های اصلی مورد بحث در سرمقاله‌های روزنامه‌های چاپ امروز شنبه (دوم حوت) کابل است.

  • هشت صبح

هشت صبح در سرمقاله خود تاکید کرده که طالبان باید از فرصت استفاده کنند و به میز مذاکره برگردند. به نوشته روزنامه، اگرچه در نشست وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان ناتو در باره خروج نیروهای این سازمان از افغانستان تصمیمی گرفته نشد، ولی تصمیم قطعی پس از مشوره میان اعضای ناتو و بررسی دقیق اوضاع افغانسستان اتخاذ خواهد شد.

نویسنده افزوده که جامعه جهانی امیدوار است که طالبان با کاهش خشونت‌ها دوباره به میز مذاکره برگردند. هشت صبح تاکید کرده که اگر طالبان سطح خشونت‌ها را کاهش ندهند و روابط خود با گروه‌های تروریستی را قطع نکنند، تردیدی نیست که برنامه خروج اجرا نخواهد شد.

سرمقاله‌نویس همچنین باور دارد که کشمکش‌ها و خشونت‌های اخیر جنگ را وارد مرحله جدید کرده و گفت‌وگوهای صلح را تا زمان نامعلومی به تاخیر انداخته است.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله خود با عنوان "تروریزم دشمن مشترک همه است" تأکید کرده که تروریزم دشمن مشترک تمام ملت‌های جهان است. به نظر نویسنده، تروریزم پیشرفت و آرامش را تهدید می‌کند و حکومت افغانستان به همکاری کشورهای جهان و جامعه جهانی برای مبارزه مشترک با این پدیده شوم راه تفاهم را جستجو می‌کند.

هیواد افزوده که در ادامه تلاش‌های حکومت افغانستان، اداره امنیت ملی این کشور با شرکت پاکستان و ایران یک نشست مشورتی را با سازمان‌های استخباراتی این کشورها در کابل برگزار کرد و با نمایندگان آن سازمان‌ها روی چگونگی مبارزه مشترک با تروریزم گفت‌وگو کردند.

نویسنده تاکید کرده که خواست دولت افغانستان این است که "حلقات مغرض استخباراتی" از سود تروریزم که به قیمت جان مردم تمام می‌شود بگذرند و با افغانستان و کشورهای صلح‌خواه منطقه به تفاهم مشترک برسند و بجای استفاده از تروریزم بر علیه آن مبارزه کنند.

به باور نویسنده هیواد، حکومت افغانستان خواهان مبارزه مشترک علیه تروریزم است تا منطقه و جهان از خطر آن نجات یابند و ملت‌ها در فضای آرام و باثبات زندگی کنند.

  • ویسا

روزنامه ویسا در سرمقاله خود نوشته که چرخ اقتصادی افغانستان متوقف شده و با خطر سقوط مواجه شده است. به باور سرمقاله روزنامه، در حال حاضر افغانستان از لحاظ اقتصادی روز به روز با خطر سقوط روبه‌رو است و این مسئله مردم را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.

روزنامه این وضعیت را ناشی از ناامنی و افزایش فساد دانسته که باعث سردرگمی شده است.

ویسا اظهار نگرانی کرده که این وضعیت سطح فقر را در کشور بالا می‌برد. به نظر روزنامه، سرمایه‌گذاران به دلیل بحران اقتصادی کشور را ترک کرده‌اند و تعدادی که مانده‌اند هم به فکر بیرون رفتن از کشور هستند. نویسنده تاکید کرده که حکومت برای بهبود وضعیت باید اقدام جدی کند.

XS
SM
MD
LG