لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۱ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۱۷

محب: طالبان روابط خود با گروه‌های تروریستی را قطع نکرده‌اند


شماری از جنگجویان طالب در ارزگان

مقام‌های ارشد امنیتی افغانستان می‌گویند که طالبان هنوز با گروه‌های تروریستی روابط قوی دارند.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان، گفته که طالبان برعکس توافقنامه صلح با امریکا، هنوز روابط خود با گروه‌های تروریستی را قطع نکرده‌اند.

آقای محب امروز در نشستی خبری در کابل گفت که طالبان زمینه فعالیت گروه‌های متعدد تروریستی را در افغانستان فراهم کرده است.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان
حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان

آقای محب افزود: "بسترسازی برای تروریستان می‌کنند. ۱۰ هزار جنگجوی خارجی در افغانستان می‌جنگند. برای آنها زمینه را طالبان فراهم کرده‌اند. ما بار دیگر بالای طالبانی که افغان هستند، صدا می‌کنیم که برای باداران فروخته شده خود، افغان‌ها را نکشید."

آقای محب گفته که طالبان اراده برای صلح ندارند و منافع خود را در ادامه جنگ دنبال می‌کنند.

گفته که در حال حاضر حدود ۲۰ گروه تروریستی در هم‌آهنگی با طالبان در این کشور فعالیت دارند.

همچنین، ضیا سراج رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان
همچنین، ضیا سراج رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان

آقای سراج افزود:‌"درحال حاضر در افغانستان حدود ۲۰ گروه تروریستی فعالیت دارند که رابطه قوی آنها با طالبان است. ساحه فعالیت آنها نیز در مناطق زیر نفوذ طالبان است. بدون طالبان این گروه‌ها فعالیت کرده نمی‌توانند."

آقای سراج گفته که برای کنترول کردن وضعیت کنونی، هفته گذشته نشست فوق‌العاده روسای استخبارات کشورهای منطقه نیز برگزار شده بود.

رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان افزوده که در این نشست از مسئولان استخباراتی این کشورها خواسته شده که برای مهار کردن این گروه‌های هراس‌افگن، مبارزه مشترک را به پیش ببرند.

این مقام‌های رده اول امنیتی افغانستان همچنین گفته‌اند که نیروهای امنیتی افغان به روند صلح اولویت می‌دهند، اما برای جنگ در بهار پیش رو آمادگی کامل دارند.

این در حالی است که مذاکرات صلح در قطر میان هیئت‌های دولت و گروه طالبان متوقف شده و مقام‌های دولت افغانستان انتقاد کرده‌اند که اعضای هیئت طالبان به‌جای گفتگو، راه سفر به برخی کشورهای منطقه را در پیش گرفته‌اند.

طالبان هنوز در مورد اظهارات مقام‌های امنیتی افغان اظهار نظر نکرده‌اند، اما پیش از این چنین اتهام‌ها را رد کرده و گفته‌اند که به گفتگوهای صلح متعهد هستند.

طالبان بر عملی کردن کامل توافقنامه صلح با امریکا تاکید دارند و گفته‌اند که در صورت عملی نشدن آن و عدم خروج نیروهای خارجی از افغانستان جنگ در این کشور شدت خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG