لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۳۸

افغانستان: حضور ناتو در افغانستان براساس شرایط خواهد بود


روزنامه‌های کابل

خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و افزایش حمله‌های انفجاری در کابل از موضوع‌های اصلی مورد بحث در سرمقاله‌های روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

  • افغانستان

روزنامه افغانستان با اشاره به نشست اخیر کشورهای عضو ناتو نوشته است، بر اساس فیصله این سازمان حضور ناتو در افغانستان بر اساس شرایط خواهد بود.

روزنامه از این فیصله ناتو استقبال کرده و نوشته این مساله‌ای است که افغانان و جامعه جهانی انتظار آن را داشتند.

نویسنده نگاشته است، حالا یک فرصت خوب است که با طالبان بر اساس واقعیت‌های افغانستان صحبت شود و طالبان هم از غرور کاذب‌شان گذشته و به خواست‌های مردم تن دهند.

به گفته نویسنده، طالبان در دو سال گذشته امتیازاتی زیادی را بدست آوردند و از یک گروه شامل لست سیاه سازمان ملل متحد به یک گروه سیاسی مبدل شده‌اند و حالا آزادانه به هر کشور سفر می‌کنند.

به گفته نویسنده حالا وضعیت باید تغییر کند و از اظهارات جهانیان هم معلوم می‌شود که این حالت باید تغییر کند و حکومت افغانستان باید از این فرصت استفاده درست کند.

  • مسیر

روزنامه مسیر با اشاره به انفجار‌های اخیر شهر کابل نوشته است، این رویدادها میان مردم ترس و فضای بی اعتمادی را ایجاد کرده است.

در سرمقاله این پرسش مطرح شده است این انفجارها را کی ها انجام می‌دهند و آیا مردم این را بپذیرند که انفجارها بخش از زندگی روزمره آنان شده و باید آن ‌را تحمل کنند؟

نویسنده افزوده است این که انفجارها از سوی کی‌ها انجام می شوند یک طرف قضیه است و مردم با مقام‌های حکومتی این را بپذیرند که این کار از سوی طالبان انجام می‌شود، مساله دیگر این است که این حمله‌ها تا چه زمانی ادامه می‌یابند و چرا کسی از آن جلوگیری نمی‌کند؟

نویسنده مسیر تاکید می‌کند وظیفه مقام‌های حکومتی تنها این نیست که طالبان مسلح یا گروه دیگر را مسوول بدانند و یا هم تحلیل سیاسی خود را با مردم شریک کنند بلکه وظیفه اصلی حکومت این است که از وقوع چنین رویدادها جلوگیری کند.

نویسنده پرسیده است، نیروهای امنیتی بخصوص استخبارات و پولیس چرا بخاطر خنثی کردن این رویدادها کوتاه آمده اند؟ آنان مصروف چه هستند؟ چطور ممکن است که همه روزه در شهر چنین رویدادها رخ بدهد؟

سرمقاله نویس افزوده است حالا این پرسش پیش هر افغان یا هر باشنده کابل است که تا کنون مقام‌های حکومتی به آن پاسخ نداده‌اند که این وضعیت شک‌های بیشتر را به‌میان آورده است.

  • هیواد

و روزنامه دولتی هیواد نوشته است، طالبان مسلح باید از فرصت بمیان آمدهٔ صلح استفاده کنند و آرزو مردم را برای یک زندگی آرام و با ثبات در افغانستان تکمیل کنند.

نویسنده به سخنان تازه جوبایدن رئیس جمهور امریکا اشاره کرده که گفته است افغانستان یک بار دیگر به لانه هراس‌ افگنان مبدل نشود و جنگ جاری در افغانستان از راه گفتگو حل شود.

به باور نویسنده اگر طالبان مسلح بخاطر صلح جنگ را متوقف و روابط شانرا با دیگر گروهای هراس‌ افگن قطع نکنند، روند بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان به تاخیر می‌افتد.

نویسنده معتقد است، به همین دلیل در نشست سران ناتو تاریخ بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان اعلان نشد و ممکن در میدان‌های نبرد نیز طالبان تحت فشارهای سخت قرار گیرند.

XS
SM
MD
LG