لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۳ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۲۵

افغانستان

مقام‌ها: دو جنگجوی طالبان در پکتیا کشته شدند

آرشیف، نیروهای امنیتی افغانستان

مقام‌های ولایت پکتیا در مورد کشته و زخمی شدن افراد طالبان در این ولایت خبر می‌دهند.

ایمل مومند سخنگوی قول اردوی ۲۰۳ تندر در پکتیا به رادیو آزادی گفت که این تلفات در عملیات قوای افغان شب گذشته (اول حوت) صورت گرفته.

او افزود: "در منطقه پیرلکی مربوط به ولسوالی جانی خیل ولایت پکتیا دو جنگجوی طالبان کشته شده و دو تن دیگر آن‌ها زخمی شده‌اند. در این عملیات به قوای افغان و مردم ملکی آسیب نرسیده است."

سخنگوی طالبان ذبیح‌الله مجاهد در مورد کشته شدن این افراد چیزی نگفته ولی ادعا کرده که در منطقه موتی این ولسوالی قوای افغان خانه‌های مردم را با هاوان زده که به گفته او یک خانم کشته شده است.

اما ایمل مومند سخنگوی قول اردوی ۲۰۳ تندر این ادعا را رد کرده و می‌گوید که این خانم در جریان برخورد در فیر طالبان کشته شده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

کشورهای عضو ناتو فردا در مورد وضعیت جاری در افغانستان گفتگو خواهند کرد

بیرق ناتو و کشورهای عضو این سازمان.

انتظار می‌رود کشورهای عضو ناتو در نشست فردای شان، در کنار مسایل دیگر در مورد وضعیت جاری در افغانستان هم گفتگو کنند.

این نشست در بروکسیل پایتخت بلجیم برگزار خواهد شد.

ینس ستولتنبرگ سرمنشی ناتو در آستانه این نشست گفته بود که کشورهای عضو این پیمان در مورد چگونگی ادامه کمک‌ها با افغانستان پس از خروج‌شان از این کشور و همچنان در مورد چگونگی تامین امنیت میدان هوایی کابل، غور می‌کنند.

قرار است همۀ نیروهای خارجی تا یازهم سپتمبر امسال افغانستان را ترک کنند.

خروج این نیروها از اول ماه می امسال آغاز شده است.

قرار است فردا کمپاین واکسین فلج کودکان در سرتاسر افغانستان آغاز شود

آرشیف، تطبیق واکسین پولیو در غرب افغانستان

قرار است که کمپاین واکسین ضد ویروس پولیو یا فلج کودکان فردا (دوشنبه، ۲۴ جوزا) در سرتاسر افغانستان آغاز شود.

اما مسئولان صحی در غرب افغانستان می‌گویند که احتمالاً بیش از چهارصد هزار کودک زیر پنج سال از دریافت این واکسین محروم بمانند.

مسئولان دلیلش را اجازه ندادن طالبان برای تطبیق واکسین خانه‌به‌خانه خوانده اند.

عبدالوحید رحمانی مسئول معافیت کتلوی در زون غرب افغانستان می‌گوید که تلاش دارند تا از راۀ گفتگو با بزرگان و متنفدین قومی، واکسین پولیو را بر بیشترین شمار کودکان زیر پنج سال تطبیق کنند.

چندی پیش قاری یوسف احمدی یکی از سخنگویان طالبان در تماس با رادیو آزادی پذیرفت که طالبان مخالف کمپاین خانه به خانه واکسین پولیس اند، او دلیل آنرا مسایل امنیتی خوانده بود.

براساس آمار مسئولان صحی در غرب افغانستان، در سال جاری میلادی تا کنون ۱۶ مورد مثبت ویروس پولیو به ثبت رسیده است.

در انفجار دیروز کابل ۲ کارمند زن افغان فلم کشته شده اند

فاطمه محمدی و طبیه موسوی

افغان فلم از کشته شدن دو کارمند زن این اداره در انفجار دیروز در شهر کابل خبر میدهد.

صحرا کریمی رئیس افغان فلم امروز (۲۳ جوزا) در تویترش نوشته که یک‌روز پس از انفجار کابل، خانواده این دو کارمند اجساد آنها را در طب عدلی شناسایی کردند.

او گفته که طیبه موسی و فاطمه محمدی، دو قربانی انفجار دیروز به تازگی کار را در بخش انیمشن و طراحی چهره در افغان فلم آغاز کرده بودند.

به گفتۀ خانم کریمی، دو قربانی در پروژۀ موسوم به " افسانه‌های افغانستان" برای کودکان کار می‌کردند.

وزارت داخله افغانستان می‌گوید، در نتیجه دو انفجار ماین مقناطیسی که دو موتر نوع تونس شهری را شام دیروز هدف قرار داد، ۷ تن جان باختند و ۶ تن دیگر زخمی شدند.

مسولیت این دو انفجار را کسی یا گروهی به عهده نگرفته است.

اخیراً موتر‌های شهری در مسیر غرب کابل هدف انفجار ماین‌های مقناطیسی قرار گرفته.

در انفجار ماین مقناطیسی که ده روز پیش رخ داد، مینا خیری گوینده شبکه تلویزیون آریانا با مادر و خواهرش کشته شدند.

روند تطبیق واکسین ویروس کرونا در همۀ ولایت‌های افغانستان آغاز می‌شود

روند تطبیق واکسین ضد ویروس کرونا در افغانستان

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که روند تطبیق واکسین ضد ویروس کرونا به زودی در همۀ ولایت‌های این کشور آغاز خواهد شد.

وحید مجروح سرپرست وزارت صحت عامه در کنفرانس خبری امروزش در مورد انتقال هفتصد هزار دوز واکسین که به تازگی از سوی چین به افغانستان کمک شده، گفت.

او افزود:‌"یک وقفه یک تا دو روزه در تطبیق واکسین در کابل داشتیم، هفتصد هزار دوز واکسین که کشور خلق چین کمک کرده برای ما رسیده و به سیزده ولایت انتقال یافته و تا فردا (دوشنبه) به همۀ ولایت‌ها انتقال خواهد یافت."

پیش از این وزارت صحت عامه افغانستان از کمبود شدید آکسیجن در این کشور هم ابراز نگرانی کرده بود.

اما حال شرکت برشنا گفته که برق ۲۴ ساعته را برای مراکز درمان کوید ۱۹ و تولید آکسیجن فراهم کرده است.

افغانستان اخیراً از افزایش چشمگیری موارد مثبت و مرگ‌ومیر ناشی از ویروس کرونا در این کشور خبر داد.

شمار مبتلایان به این همه گیری در افغانستان تا دیروز رسمآً بیش از ۸۸ هزار و ۷۰۰ نفر و شمار کسانی که به علت ابتلا به این ویروس جان باخته اند بیش از سه هزار و ۴۰۰ نفر گزارش شده

تلاش‌ها برای صادرات میوه‌های خشک و تازه افغانستان به بازارهای جهانی

آرشیف، یک دهقان در حال پاک کردن میوه‌ خشک در ولایت ننگرهار.

وزارت زراعت و مالداری افغانستان گفته که برای صادرات میوه‌های خشک و تازه به بازارهای بین‌المللی تلاش مشترک خود را با وزارت صنعت و تجارت از بهر ایجاد مراکز بسته‌بندی میوه‌های خشک و تازه در زون‌های مختلف کشور آغاز کرده است.

اکبر رستمی سخنگوی وزارت زراعت به رادیو آزادی گفت این مرکزها برای آن ایجاد می‌شوند تا میوه‌های خشک و تازه افغانستان برابر با معیارهای جهانی در آنها بسته‌بندی شوند.

او گفت که محصولات افغانستان ازشهرت خوبی در تمام بازارهای جهان برخوردار است و تلاش‌ها برای بازاریابی بیشتر به میوه‌های افغانستان ادامه دارد.

رسمتی همچنین گفت که به دلیل بسته‌بندی غیرمعیاری در برخی کشورها، محصولات افغانستان با هزینه پایین فروخته می‌شود، اما با ایجاد این مرکزهای بسته‌بندی، مشکل در این زمینه از میان خواهد رفت.

به گفته وزارت زراعت، زعفران، بادام، کشمش، پسته و زردآلوی خشک از مهم‌ترین صادرات افغانستان است که افزون بر کشورهای اروپایی و دیگر کشورها بازارهای خوبی در چین، هند، عربستان سعودی، تاجیکستان و قزاقستان دارد.

اشتراک صد‌ها تن در مراسم سوگواری خانوادۀ پاکستانی که در کانادا قربانی شدند

تجمع مردم به خاطر خانوادۀ پاکستانی که در کانادا قربانی شدند.

صد‌ها تن در مراسم سوگواری خانوادۀ پاکستانی که در کانادا قربانی شدند، دیروز (۲۲ جوزا) اشتراک کردند.

بر اساس گزارش‌ها، چهار عضو یک خانواده در ششم جون امسال از سوی یک مرد ۲۰ ساله در شهر لندن کانادا توسط موتر باربری هدف گرفتند و جان باختند.

در این رویداد، سلمان افضل، همسرش مدیحه سلمان، مادرش و یک دختر ۱۵ساله‌اش هنگامی که می‌خواستند از یک جاده عبور کنند، با موتر هدف قرار گرفتند.

پولیس کانادا یک مرد بیست‌ساله بنام نتانیال والتمن را متهم این رویداد معرفی کرده و حادثه را جرم تنفر بر انگیز خوانده است.

این خانواده کانادایی – پاکستانی تبار حدود ۱۴ سال پیش به کانادا مهاجرت کرده بودند.
مرد متهم قرار است فردا (۱۴ جون) در محکمه کانادا حضور یابد.

حکومت افغانستان بار دیگر به‌همکاری صلیب سرخ، تاکید کرده است

حمدالله محب مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان هنگام ملاقات با ایلوی فیلین رئیس جدید کمیته سلیب سرخ در افغانستان.

حکومت افغانستان بار دیگر به‌همکاری با کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ، تاکید کرده است.

به اساس اعلامیه‌ای شورای امنیت ملی افغانستان، حمدالله محب مشاور امنیت ملی رئیس جمهور این کشور، دیروز(شنبه، ۲۲ جوزا) هنگام ملاقات با ایلوی فیلین رئیس جدید این کمیته در افغانستان و هیئت همراهش از عملکرد بشردوستانه کمیته‌ جهانی صلیب سرخ ستایش کرده و اطمینان داده که افغانستان به همکاری‌‌اش با این کمیته ادامه می‌دهد.

در حدود بیش از چهار دهۀ اخیر، کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ در عرصۀ خدمات بشردوستانه به ویژه رسانیدن نامه‌های زندانیان اطراف درگیر جنگ در افغانستان، نقش مهم داشته است.

رهبران جی-۷ مذاکرات حضوری‌شان را در بریتانیا برگزار کردند

رهبران هفت کشور بزرگ صنعتی جهان(جی-۷) بعد از حدود دو سال، نخستین مذاکرات حضوری‌شان را در بریتانیا دایر کردند.

رهبران هفت کشور بزرگ صنعتی جهان(جی-۷) بعد از حدود دو سال، نخستین مذاکرات حضوری‌شان را در بریتانیا دایر کردند. آنها متعهد شده اند که با بیرون شدن جهان از همه گیری ویروس کرونا، واکسین‌ها را به اشتراک داشته و اقتصاد عادلانه‌تری را بسازند.

بوریس جانسن، صدراعظم بریتانیا در دومین روز اجلاس جی-۷ گفت: "من فکر می‌کنم، مردم خواهند دید که جهان دوباره باز گشته، دنیای لیبرال دموکراتیک غرب باز گشته و این اجلاسی است که واقعاً لازم بود دایر شود."

به گفتۀ آقای جانسن اجازه داده نخواهد شد که همه گیری ویروس کرونا "زخم ماندگار" بر جهان بگذارد. بریتانیا میزبان این نشست هفت کشور بزرگ صنعتی جهان(جی-۷) است.

انتظار می‌رود رهبران جی-۷ که با انتقادات شدید در مورد اختلاف واکسیناسیون بین کشورهای ثروتمند و فقیر مواجه هستند، کمک ۱ میلیارد دوز واکسین کووید-۱۹ را به کشورهای فقیر، متعهد شوند.

جی-۷ بریتانیا، کانادا، فرانسه، جرمنی، ایتالیا، جاپان و ایالات متحده امریکا را شامل می‌شود.

پاکستان بخش قونسلی سفارت اش را در کابل برای یک هفته مسدود کرد

سفارت پاکستان در کابل

پاکستان می‌‌گوید، بخش قونسلی سفارت این‌کشور در کابل سر از امروز (۲۳ جوزا) برای مدت یک هفته مسدود خواهد بود.

به اساس اعلامیه سفارت پاکستان در کابل، این تصمیم به دلیل وخامت همه گیری ویروس کرونا در افغانستان گرفته شده و اعلامیه‌ای بعدی در این مورد، روز پنجشنبه، (۱۷ جون، ۲۰۲۱ میلادی) صادر خواهد شد.

سفارت پاکستان در کابل گفته که به صدور ویزه از طریق آنلاین ادامه می‌دهد.

در این حال سفارت امریکا در کابل نیز گفته که بنابر همه‌گیری ویروس کرونا در افغانستان، همۀ کار‌های مربوط به صدور ویزه توسط بخش قونسلی‌ را سر از امروز(۱۳ جون) به حالت تعلیق در می‌آورد.

بند‌های آب'جوی زندان' و 'قوس‌پوره' در سمنگان به‌بهره‌برداری سپرده شدند

آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد

ادارۀ ملی تنظیم آب افغانستان می‌گوید، بند‌های آب"جوی زندان" و قوس پوره" در ولایت سمنگان به‌بهره برداری سپرده شده اند.

نظام خپلوک سخنگوی این اداره دیروز(شنبه، ۲۲ جوزا) به رادیو آزادی گفت: "این کانال‌ها که به‌کمک مالی موسسۀ سوم(سوم) اعمار شده، دو هزار جریب زمین را آبیاری می‌کند و حدود ۳۰ هزار تن از آن مستفید خواهند شد."

به گفتۀ آقای خپلوک، بندهای آب"جوی زندان" و "قوس پوره" در سمنگان به منظور مدیریت آب و فراهم آوری زمینۀ کار برای مردم محل، اعمار شده اند.

افزایش حملات طالبان در بلخ؛ نیروهای امنیتی محل را ترک کرده اند

یکی از نیروهای امنیتی در بلخ

قوماندانی امنیه ولایت بلخ می‌گوید، نیروهای امنیتی افغان و مسئولان حکومتی به دلیل افزایش حملات طالبان، دیروز(شنبه، ۲۲ جوزا)ساختمان ولسوالی زراع و قوماندانی امنیه آن را ترک کرده اند.

جنرال داوود تره خیل، قوماندان امنیه بلخ نیز دیروز به رسانه‌ها گفت که اکنون ساحه ولسوالی کهنه زراع در کنترول طالبان قرار دارد.

اما محمد حنیف رضایی سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین در این مورد به رادیو آزادی گفت: "نظر به فیصلۀ شورای نظامی بلخ، تقاضای مردم، محصور بودن ساحه و غیرفعال بودن نیروهای دفاعی و امنیتی در آن موقعیت، ولسوالی از آنجا به‌نقل مکان کرده و به قریۀ تاش لیکن در حومۀ ولسوالی کشنده و زراع انتقال شده است."

طالبان تا هنوز در این مورد بلخ چیزی به رسانه‌ها نگفته اند.

مقام‌ها:‌ یک مرکز آموزشی در میدان وردک هدف انداخت هاوان قرار گرفته است

موقعیت میدان وردک در نقشه افغانستان

مقام‌های افغان می‌گویند، عصر دیروز(شنبه، ۲۲ جوزا)، انستیتوت کثیرالرشتوی "عبدالوکیل خان" در منطقه "فاروق‌خیل" مربوط مرکز ولایت میدان وردک، هدف انداخت هاوان قرار گرفته است.

ایمل خان مهمند، سخنگوی قول اردوی ۲۰۳ تندر شام گذشته به رادیو آزادی گفت که انداخت هاوان باعث آتش‌سوزی شد و نیروهای دفاعی و مردم محل تلاش کرده اند تا از حریق کامل این موسسۀ آموزشی جلوگیری کنند.

او افزود:‌" بار اول نیست که دشمنان مردم این‌گونه اعمال ناجایز را انجام داده، پلان‌های بیگانه‌ها را عملی می‌کنند. هدف طالبان ویرانی کشور و قتل مردم بی‌دفاع و بی‌گناه بوده، به این کار ادامه می‌دهند و این رویداد نمونه بارز آن‌است."

آقای مهمند، در مورد تلفات انسانی چیزی نگفته و طالبان هم تا هنوز در مورد این ادعا چیزی به رسانه‌ها نگفته اند.

مقام‌ها:‌ یک قایق با ۱۰سرنشین در ننگرهار غرق شده است

آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد

یک قایق با ۱۰ سرنشین به‌شمول زنان و کودکان در دریا در ولسوالی بهسود ولایت ننگرهار غرق شده است.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به رادیو آزادی امروز (شنبه، ۲۲ جوزا) گفت که این کشتی بنابر مشکل فنی دچار حادثه شد.

آقای خوگیانی افزوده که تا حال جسدهای دو تن به‌شمول یک کودک به‌دست آمده و یک کودک نجات داده شده است.

به گفتۀ او ۷ تن دیگر هنوز ناپدید اند و عملیات جست‌وجو ادامه دارد.

مقام‌ها گفتند که این افراد توسط قایق از بهسود به ولسوالی کامه می‌رفتند.

در یک عملیات در بادغیس بیش از ۱۰ طالب کشته و ۱۴ تن دیگرشان زخمی شده اند

آرشیف، یک پوسته نیروهای امنیتی افغان در ولایت بادغیس.

والی بادغیس می‌گوید درعملیات نیروهای امنیتی درمنطقه سنگ آتش ولسوالی مقر این ولایت بیش از ده تن از طالبان مسلح کشته و چهارده تن دیگرشان نیز زخمی شده اند.

حسام‌الدین شمس والی بادغیس به رادیوآزادی گفت ازشب گذشته تاکنون درگیری میان نیروهای امنیتی وطالبان مسلح درکمپ اردوی ملی درمنطقه سنگ آتش جریان دارد.

او می‌گوید از صبح امروز(شنبه، ۲۲ جوزا) تاکنون ارتباط با کمپ اردوی ملی قطع شده است. اما یک منبع معتبر دولتی در ولایت بادغیس که بخاطرحساسیت موضوع خواست نام او فاش نشود به رادیوآزادی گفت که حدود ۲۰۰ تن ازنیروهای امنیتی به شمول اردوی ملی، پولیس ملی و امنیت ملی که دراین کمپ وظیفه اجرا می‌کردند بدون کدام درگیری به طالبان پیوسته اند.

او گفت که کمپ اردوی ملی نیز به‌دست طالبان سقوط کرده است.

درهمین حال قاری یوسف احمدی یکی از سخنگویان طالبان می‌گوید که ده‌ها تن از نیروهای امنیتی همراه با مهمات شان به طالبان پیوسته اند.

این درحالی‌ست که اواسط هفته گذشته به‌گفته حسام‌الدین شمس والی بادغیس نزدیک به سی تن ازنیروهای اردوی منطقه‌ای در ولسوالی آب‌کمری بادغیس به طالبان پیوسته بودند.

در مسابقات 'پی.اس.ال' کویته و پیشاور زلمی در برابر هم می‌روند

آرشیف، تیم کرکت پیشاور زلمی

در نوزدهمین مسابقات سوپرلیگ کریکت پاکستان (PSL)، کویته و پیشاور زلمی به مصاف یکدیگر می‌روند.

افغان قیس در این بازی‌ها از‌ کویته و همچنان حضرت زازی از پیشاور زلمی نیز در این بازی‌ها شرکت دارند.

در دیدار شب گذشته اسلام‌آباد، یونایتد کویته را شکست داد. کویته در ۲۰ اوور اختصاص داده شده با تمام ویکت‌های سوخته یک هدف۱۳۴ دور تعیین کرد در حالی که اسلام‌آباد در ۱۰ اوور به راحتی به هدف رسید.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG