لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۴۳

بلینکن: امریکا خواهان توافق سیاسی عادلانه و پایدار در افغانستان است


آنتونی بلینکن، وزیرخارجه امریکا

آنتونی بلینکن، وزیرخارجه امریکا می‌گوید این کشور خواهان توافق سیاسی عادلانه و پایدار در افغانستان است.

پس از به میان آمدن حکومت جدید امریکا به رهبری جو بایدن، تماس‌های تلفونی میان مقامات بلندپایه افغان و امریکا بیشتر شده است.

تمرکز این گفتگوهای تلفونی بیشتر بر مسئله صلح بوده است.

در ادامه این تماس‌ها آنتونی بلینکن، وزیرخارجه امریکا شام روز گذشته با عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی گفتگو کرد.

پس از این گفتگوی تلفونی وزیرخارجه امریکا در صفحه تویترش نوشت که با آقای عبدالله روی موضوعات صلح گفتگوهای خوبی داشته است.

آقای بلینکن افزود که "ایالات متحده از توافق سیاسی عادلانه و پایدار و از هرنوع پیشرفت همه‌جانبه برای آتش‌بس حمایت می‌کند."‌

شورای عالی مصالحه ملی هم می‌گوید آقای بلینکن در گفتگو با آقای عبدالله گفته در حالی که حکومت امریکا سرگرم ارزیابی وضعیت افغانستان است، امریکا همچنان خواهان تسریع روند صلح و رسیدن به توافقی برای صلح پایدار در این کشور است.

فریدون خوزون، سخنگوی این شورا در مورد گفت: "در صحبت تلفونی رئیس شورای عالی مصالحه ملی و وزیرخارجه ایالات متحده امریکا تاکید بر این شد که خشونت‌ها در افغانستان یابد به پایان برسد و روند صلح سرعت پیدا کند. رئیس شورای عالی مصالحه ملی حمایت امریکا و جامعه جهانی از روند صلح را مهم خواند و هر دو طرف تاکید داشتند که جنگ درافغانستان خاتمه یابد."

فریدون خوزن
فریدون خوزن

آقای خوزون همچنین گفت که وزیر خارجه امریکا در این گفتگوی تلفونی از تلاش‌های جاری صلح و مذاکرات اعلام حمایت کرد.

او همچنین گفت که آقای عبدالله هم خواهان همکاری امریکا و جامعه جهانی برای رسیدن به صلح پایدار و سرعت یافتن مذاکرات شد.

این در حالی است که مذاکرات صلح در قطر با سرنوشت نامعلومی روبه‌رو شده است.

هرچند از آغاز مرحله دوم گفتگوها ۴۶ روزسپری شده، اما هیئت‌های حکومت افغانستان و گروه طالبان به هیچ نوع توافقی نرسیده‌اند.

مرحله دوم گفتگوها در شانزدهم جدی در دوحه آغاز شد.

از سوی دیگر، وزارت دولت در امور صلح افغانستان می‌گوید که هیئت حکومت هنوز هم در قطر حضور دارد و سرگرم جلسات داخلی، ایجاد برخی میکانیزم‌ها بوده و در ضمن با نمایندگان کشورهای حامی مشترکاً کار می‌کنند.

ناجیه انوری، سخنگوی این وزارت به رادیوآزادی گفت که طالبان هنوز حاضر به گفتگو نشده‌اند.

خانم حنیفی افزود: «تیم مذاکراتی جمهوری اسلامی افغانستان تا زمانی که خواست مردم نباشد و رهبری دولت و شورای عالی مصالحه ملی خواستار برگشت هیئت نشود، با بسیار حوصله‌مندی در دوحه حضور خواهند داشت.»

پیش از این دولت افغانستان گفته است که طالبان نمی‌خواهند که به گفتگوهای معنی‌دار صلح حاضر شوند.

تلاش کردیم در این مورد نظر گروه طالبان را هم داشته باشیم، اما سخنگویان این گروه حاضر به صحبت نشدند، اما پیش از این گفته‌اند که مشغول گفتگوهای داخلی خود هستند.

این در حالی است که امریکا از طالبان تقاضا کرده است که به گفتگوهای صلح حاضر شوند و خشونت‌ها را خاتمه دهند.

همچنین امریکا توافقنامه صلح با طالبان را دوباره ارزیابی می‌کند.

XS
SM
MD
LG