لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۴ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۴۶

اداره امور: به جای نامزدوزیران رد صلاحیت‌شده چهره‌های جدید معرفی می‌شوند


ولسی جرگه افغانستان

اداره امور ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که دولت به زودی چهره‌های جدیدی به جای نامزدوزیران رد صلاحیت شده به ولسی جرگه معرفی می‌کند.

اگرچه تقریباً پنج ماه از عدم رای اعتماد ولسی جرگه به وزارتخانه‌های معارف، امور زنان، انکشاف دهات، اطلاعات و فرهنگ و ریاست بانک مرکزی می‌گذرد، اکنون مسئولان اداره امور می‌گویند به زودی وزیران جدیدی برای گرفتن رای اعتماد به این مجلس معرفی می‌شوند.

فضل‌محمود فضلی رییس اداره امور در برنامه حساب‌دهی دولت به ملت درباره نامزدهای احتمالی وزارت توضیح نداد، اما گفت که به زودی کار سرپرست‌ها پایان خواهد یافت.

آقای فضلی افزود: "ما به خانه ملت، همه اعضای ولسی جرگه و تصمیمات آنها احترام می‌گذاریم. همین که پیش‌نویس بودجه امسال سه بار رد شد، نشانه احترام ماست. هر درخواست درستی که با عملکرد تخنیکی دولت افغانستان در تضاد نباشد، می‌پذیریم."

آقای فضلی همچنین از ایجاد چند بست اداری در اداره امور برای هماهنگی بهتر میان نهادهای دولتی یاد کرد.

رئیس اداره امور همچنین از آغاز ‌کار سیستم حکومتداری دیجیتالی در سال ۱۴۰۰ گفت که با راه‌اندازی آن، روزانه بین حدود ۵۰۰۰ نفر در کشور، شناسنامه الکترونیکی توزیع می‌شود.

تذکره الکترونیکی افغانستان
تذکره الکترونیکی افغانستان

محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان نزدیک به پنج ماه پیش به تاریخ ۳۰ میزان، ۲۵ عضو کابینه جدید خود را برای گرفتن رای اعتماد به ولسی چرگه معرفی کرد که از این میان، پنج نامزدوزیر رای اعتماد دریافت نکردند.

در همین حال برخی حقوق‌دانان می‌گویند که تاخیر در معرفی نامزدوزیران از سوی حکومت، نقض قانون اساسی است.

"طبق قانون سرپرستی وزرا، یک وزیر می‌تواند به مدت دو ماه سرپرست باقی بماند. متأسفانه باید بگویم برخی سال‌ها در اینجا سرپرست باقی می‌مانند. قانون‌شکنی توسط دولت به عموم مردم فرصتی برای قانون‌شکنی می‌دهد."

اگرچه اعضای ولسی جرگه تا کنون درباره تأخیر در معرفی اعضای کابینه باقیمانده توضیحی نداده‌اند، اما آنها بارها از دولت افغانستان خواسته‌اند بقیه اعضای کابینه را به این مجلس معرفی کند.

XS
SM
MD
LG