لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۳۰

غنی موجِ خشونت‌ها در افغانستان را، "حمله سیستماتیک" بر مردم خواند   


محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان

محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان می‌گوید، موج اخیر خشونت در برابر اقشار گونه‌گون جامعه حمله سیستماتیک به مردم افغانستان است.

محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در این نشست آنلاین گفت، صلح یک حق بشری مردم و حکومت افغانستان است.

او در این نشست در اشاره به جنگ بیست ساله در افغانستان گفت، آنچه که افغانها در آن حقدار اند، حق زندگی، آزادی و امنیت در یک کشور مستقل، دیموکرات و متحد می‌باشد.

رئیس جمهور غنی در ادامه سخنرانی خود به یک نمونه تاثیر روانی جنگ بر اقتصاد کشور بر بنیاد معلومات نهاد‌های بین‌المللی دهشت افگنی ارائه کرد.

به گفته او تنها فعالیت‌ها مرتبط به طالبان در سال ۲۰۱۹ میلادی هجده اعشاریه ۶ درصد به عواید ناخالص داخلی افغانستان صدمه زده است.

رئیس جمهور اشرف غنی در سخنرانی خود در ۴۶ مین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد افزود که تا هنوز حدود ۵ میلیون مهاجر افغان در ایران و پاکستان زندگی می‌کنند.

آقای غنی شمار معلولین در افغانستان را ۱۵۲ هزار نفر یاد کرد و تعدادی بیجا شده‌های داخلی را ۴۰۰ هزار نفر خواند. اما او گفت که این وضعیت واقعی را نشان نمی‌دهد که افغانستان به آن رو به روست.

محمد اشرف غنی در ارتباط به موجی از خشونت‌های اخیر گفت: «موج اخیر خشونت بر ضد مردم ما از جمله ادارات و نهادهای مدنی و حکومتی، از سازمان‌های حقوق بشری گرفته تا رسانه‌ها، ادارت قضایی، کارکنان ارائه خدمات اجتماعی و ادارت امنیتی و همچنان دهقانان، تاجران، نشان‌دهنده یک حمله سیستماتیک بر ضد مردم ما می‌باشد. قتل‌های هدفمند آخرین تیغ برنده در برابر زن و مرد افغان است که در بیست سال گذشته از تحولات جامعه ما نمایندگی می‌کنند.»

مراسم گشایش گفتگوهای صلح در دوحه
مراسم گشایش گفتگوهای صلح در دوحه

غنی در سخنرانی خود در چهل و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از حقوق بشری و آزادی‌های فردی تظمین شده مردم در قانون اساسی افغانستان یاد کرد.

او گفت، در حال حاضر، بیش از ۷۰ درصد افغان‌های زیرسن ۳۰ سال نه تنها با مفهوم اساسی حقوق بشر، بلکه با درک و خواسته‌های خود با دولت بر اساس حقوق اساسی‌شان آشنا هستند.

به گفتهٔ غنی دستیابی به صلح تلاش ملی افغانستان است. او افزود، اکنون همه افغان‌ها برای ساختن یک افغانستان دموکراتیک، مستقل و متحد دارای توافق مشترک اند که با خود و جهان در صلح زندگی کند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در اخیر بر اهمیت حفظ حقوق بشر در روند صلح تأکید کرد و خواستار مشارکت شورای حقوق بشر سازمان ملل در این زمینه شد.

XS
SM
MD
LG