لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۱ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۴۵

تطبیق واکسین کووید-۱۹ کمکی هند فردا در افغانستان آغاز می‌شود


بسته ۵۰۰ هزار دوز واکسین ضد کرونا کمک هند به افغانستان. 

تطبیق واکسین ضد ویروس کرونا کمکی هند فردا (سه‌شنبه، ۵ حوت) در افغانستان آغاز می‌شود.

نخسین واکسین را یکی از کارکنانی صحی تطبیق می‌کند.

قرار است فردا (سه‌شنبه) نخستین واکسین ضد ویروس کرونا کمکی کشور هند، تطبیق شود.

نخستین تطبیق این واکسین در افغانستان طی مراسمی در ارگ ریاست جمهوری به حضور داشت محمداشرف غنی رئیس جمهور و دیگر مقام‌ها، آغاز خواهد شد.

دستگیر نظری سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان امروز (دوشنبه، ۴ حوت) این را به رادیو آزادی گفت: «خوشبختانه تطبیق واکسین کوید ۱۹در افغانستان عملاً از فردا صبح آغاز خواهد شد. این واکسین به واجدان شرایط به کته گوری‌های که صورت گرفته تطبیق می‌شود.»

اما کدام کتگوی‌ها؟

سوالیست که از داکتر میرویس علی‌زی معاون سخنگوی وزارت صحت افغانستان پرسیدم. او در پاسخ گفت،کارمندان صحی، نیروهای امنیتی و کارکنان رسانی (خبرنگاران) در ردیف نخست قرار دارند.

او در این مورد بیشتر گفت: «کارمندان صحی و نیروهای امنیتی مشخص گردیده و فعلاً ما در کوشش این هستیم که کارکنان رسانه‌ای در یک لینکی، ثبت نام کنند که تعدادی همین اکنون ثبت نام کرده اند. پس از ثبت نام شماری آنها هم معلوم می‌شود. در کته گوری‌های اول این سه بخش مردم ردیف شده است.»

هند اولین بسته ۵۰۰ هزار دوز واکسین ضد کرونا را به افغانستان کمک کرد.

بسته ۵۰۰ هزار دوز واکسین ضد کرونا کمک هند به افغانستان.
بسته ۵۰۰ هزار دوز واکسین ضد کرونا کمک هند به افغانستان.

مقام‌های وزارت صحت عامه گفتند، تطبیق واکسین ضد کرونای کمکی هند پس از تأییدی اداره صحی جهان (دبلیو ایچ او) حالا آمادهٔ تطبیق است.

میرویس علیزی در ادامه صحبت خود با رادیو آزادی گفت، به دنبال کمک کشور هند، در سال جاری چین، ۲۰۰ هزار دوز و گروۀ بین‌المللی کوواکس، سه میلیون دوز واکسین ضد کرونا کمک به افغانستان را، متعهد شده‌اند.

به گفتهٔ علی‌زی در مرحله نخست یک میلیون سه صد هزار دوز واکسین کمکی کوواکس و در مرحله دوم یک میلیون هفتصد هزار دوز واکسین به زودی به افغانستان تسلیم داده می‌شود.

وزارت صحت عامه افغانستان همچنان گفت که با آغاز تطبیق نخسین واکسین در کابل، ولایات هم تطبیق واکسین را آغاز می‌کنند.

وزارت صحت عامه افغانستان همچنان گفت که افغانستان امکانات وسیع و عصری را برای نگهداری این واکسین دارد.

بر اساس آمار رسمی وزارت صحت عامه بیش از پنجاه و پنج و نیم هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا بوده و تاکنون این ویروس جان نزدیک به دو نیم هزار نفر را گرفته است.

XS
SM
MD
LG