لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۳ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۳۳

اندپندنت: با آغاز گفت‌وگوهای صلح تلفات در افغانستان افزایش یافته است


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان
  • اندپندنت

روزنامه اندپندنت چاپ بریتانیا در شماره اخیر خود با اشاره به گزارش اخیر سازمان ملل متحد در مورد تلفات افراد ملکی در افغانستان، می‌نویسد: با آغاز گفت‌وگوهای صلح بین افغان‌ها در شهر دوحه در ماه سپتمبر سال گذشته، تلفات افراد ملکی در افغانستان به شدت افزایش یافته.

به نوشته اندپندنت، ارقام نشر شده توسط اداره هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نشان می‌دهد، با آنکه در سال ۲۰۲۰ تلفات غیرنظامیان در مقایسه با سال ۲۰۱۹ نسبتاً کم بوده، ولی با آغاز مذاکرات صلح بین افغان‌ها در فصل آخر سال ۲۰۲۰ تلفات افراد ملکی به شدت افزایش یافت.

روزنامه اندپندنت می‌نویسد، بعد از آغاز مذاکرات صلح بین افغان‌ها در دوحه به تاریخ ۱۲ سپتمبر سال ۲۰۲۰، تلفات افراد ملکی در مقایسه با همین وقت سال ۲۰۱۹ میلادی، ۴۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

به اساس این گزارش، بیشترین تلفات به غیرنظامیان در ماه نومبر سال ۲۰۲۰ میلادی وارد شده است.

دیبورا لاینز، نماینده خاص سازمان ملل متحد در افغانستان گفته است، سال ۲۰۲۰ میلادی می‌توانست سال صلح برای افغانستان باشد، اما در عوض درگیری، جنگ و خشونت‌ها جان بسیاری‌ها را گرفت.

به نوشته روزنامه اندپندنت، گزارش سازمان ملل متحد در ۶۲ درصد تلفات افراد ملکی در افغانستان، گروه‌های مسلح مخالف دولت را مقصر شناخته که از جمله طالبان در ۴۵ درصد، گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در ۸ درصد و سایر گروه‌های مسلح مخالف در ۹ درصد تلفات افراد ملکی مسئول بوده اند.

در این گزارش، نیروهای بین‌المللی به رهبری امریکا صرف مسئول یک درصد تلفات افراد ملکی یعنی ۱۲۰ تن بوده اند.

روزنامه اندپندنت می‌نویسد، از یک سال به این‌سو هیچ عسکر امریکایی در جنگ افغانستان کشته نشده، آخرین بار دو عسکر امریکایی در افغانستان کشته شدند که هشتم فبروری سال ۲۰۲۰ یعنی دو هفته قبل از امضای توافق‌نامه بین ایالات متحدۀ امریکا و طالبان بود.

به اساس توافق‌نامۀ که ۲۹ فبروری سال ۲۰۲۰ میلادی بین نمایندگان سیاسی طالبان و هیئت ایالات متحدۀ امریکا در شهر دوحه پایتخت قطر امضا شد، طالبان از حدود یک سال به این‌سو از حملات بر عساکر امریکایی و سایر نیروهای بین‌المللی در افغانستان خودداری کرده اند.

نشریه فارن پالیسی به حضور نیروهای امریکایی در افغانستان توجه کرده، می‌نویسد که
جو بایدن چهارمین رئیس جمهور ایالات متحده است که با این سوال روبرو می‌باشد:

"با وخیم تر شدن اوضاع در افغانستان چه باید کرد؟"

ادارۀ دونالد ترمپ رئیس جمهور سابق ایالات متحده به اساس توافق‌نامه دوحه با طالبان موافقت کرده كه همه عساکر امریكایی تا ماه آینده افغانستان را ترك کنند.

به نوشته نشریه، اینک جو بایدن تصمیم خواهد گرفت كه آیا این تعهد را عملی کند و همه عساکر را تا آن تاریخ از افغانستان خارج کند و یا هم برای مدت بیشتر آن‌ها را در این کشور نگهدارد.

  • فارن پالیسی

نشریه فارن پالیسی می‌نویسد، احتمال دارد ارزیابی اخیر"گروه مطالعه افغانستان" به رئیس جمهور بایدن در تصمیم‌گیری‌اش کمک کند که توسط کانگرس ایالات متحدۀ امریکا ایجاد شده و در گزارش اخیر خود خواسته است که موعد خروج همه نیروهای امریکایی از افغانستان را که تا اول ماه می تعیین شده، تمدید کند.

"گروه مطالعه افغانستان" همچنان به ادارۀ جوبایدن توصیه کرده که تا رسیدن به اهداف ایالات متحده در افغانستان، به حضور نظامی و کمک های اقتصادی با این کشور، ادامه دهد.

XS
SM
MD
LG