لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۱ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۱۸

‎تسریع و تقویت روند صلح؛ اشرف غنی با اعضای شورای ملی و شماری از سیاسیون مشوره می‌کند‎


محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان

رئیس جمهور افغانستان مشورت‌هایی را با شورای ملی و رهبران سیاسی برای تسریع و تقویت روند صلح آغاز کرده است.

با آن‌که دور دوم گفت‌وگوهای صلح دوحه پس از حدود یک ماه توقف از سر گرفته شد، رئیس‌جمهور غنی برای پیشرفت‌ روند مذاکرات با برخی سیاستمداران و اعضای ولسی جرگه نشست‌های جداگانه برگزار کرد.

آقای غنی شام دیروز (۵ حوت) در دیداری با شماری از اعضای ولسی جرگه گفت که افغانستان بیشتر از هر زمانی در موقعیت بهتری برای رسیدن به صلح دایمی قرار دارد.

دیدار رئیس جمهور غنی با رئیس مجلس نمایندگان و شماری از مقام‌های حکومتی در ارگ ریاست جمهوری افغانستان
دیدار رئیس جمهور غنی با رئیس مجلس نمایندگان و شماری از مقام‌های حکومتی در ارگ ریاست جمهوری افغانستان

او می‌گوید: "افغانستان بیشتر از هر زمانی در یک موقعیت بهتری برای رسیدن به یک صلح پایدار قرار دارد. در ماه‌های آینده در این بخش مشوره‌های دوامدار با شورای ملی صورت می‌گیرد. این یک فرصت است، به ویژه تصمیم ناتو برای خارج‌ نشدنش، این یک پیام بزرگ است برای افرادی که (طالبان) فکر می‌کنند که مردم با عذر و زاری به پیش‌شان می‌روند. حالا زمینه برای مذاکرات جدی که به یک راه حل برسیم فراهم می‌شود."

رئیس جمهور افغانستان در حالی از مشوره در پیوند به روند صلح با شورای ملی خبر می‌دهد که پیش از این برخی از اعضای این شورا شکایت داشتند که درباره صلح با آنان مشوره لازم صورت نمی‌گیرد.

در همین حالا رئیس ولسی از ایجاد یک کمیسیونی به رهبری خودش در پیوند به صلح خبر داده بود، موضوعی که با مخالفت برخی اعضای این جرگه مواجه شده بود.

میر رحمان رحمانی، رئیس ولسی جرگه شام دیروز در دیاری با آقای غنی در ارگ، طالبان را مسئول توقف گفت‌وگوهای صلح خواند.

میر رحمان رحمانی
میر رحمان رحمانی

رحمانی گفت: "ما باور داریم که طالبان عامل اصلی توقف گفت‌وگوهای صلح هستند و با گذاشتن شرایطی که نه برای مردم افغانستان قابل قبول است و نه هم سبب تأمین صلح می‌شود، میز گفت‌وگوها را ترک کردند و به دنبال این استند که منافع گروهی خود را بر مردم ما تحمیل کنند."

این در حالی است که تیم‌های مذاکراتی حکومت افغانستان و گروه طالبان پس از حدود یک ماه توقف گفت‌وگوها، روز یک‌شنبۀ هفتۀ جاری نشستی را با هم برگزار کردند و فیصله کردند که گفت‌وگوها را ادامه می‌دهند.

در همین حال رئیس جمهور برای ایجاد اجماع سیاسی، پیشرفت‌های اخیر در روند صلح و پایان دادن به خشونت‌ها با برخی مقام‌های پیشین حکومتی و رهبران جهادی دیدارهای جداگانه‌ای انجام داده است.

دواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری به رادیوی آزادی گفت که آقای غنی روز گذشته با حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین، یونس قانونی و کریم خلیلی، معاونان پیشین ریاست جمهوری و محمد محقق، مشاور ارشد رئیس جمهور در امور امنیتی دیدار کرده است.

دوا خانه مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان
دوا خانه مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان

با به میان آمدن حکومت جدید به تاریخ بیستم جنوری در امریکا، ادارۀ جو بایدن اعلام کرد که توافقنامۀ صلح با طالبان را بررسی می‌کند.

این اقدام حکومت جدید امریکا با استقبال حکومت افغانستان مواجه شد، اما گروه طالبان بر تطبیق توافقنامۀ صلح امریکا با این گروه تأکید می‌کند.

XS
SM
MD
LG