لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۵ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۲۰

امریکا نیروهای طرفدار ایران در سوریه و نزدیک سرحدات عراق را بمبارد کرد


آرشیف، حمله هوایی بر اهداف حزب‌الله در عراق

وزارت دفاع ایالات متحدۀ امریکا (پنتاگون) می‌گوید، بر مرکزهای شبه نظامیان طرفدار ایران در شرق سوریه، در نزدیک سرحدات عراق حمله‌های هوایی را انجام داده است.

پنتاگون دیروز (۲۵ فبروری) در یک اعلامیه گفت، این حمله‌های هوایی در واکنش به حمله‌های راکتی ماه جاری بر پایگاه امریکا و ائتلاف در عراق صورت گرفته است.

در اعلامیه گفته شده "این عملیات پیام روشن را می‌رساند كه رئیس جمهور جو بایدن برای حفاظت از پرسونل امریكایی و ائتلاف تلاش خواهد كرد."

پایگاه کتایب حزب‌الله که پس از حمله‌های هوایی تخریب شده است
پایگاه کتایب حزب‌الله که پس از حمله‌های هوایی تخریب شده است

به گفتۀ پنتاگون، این حمله‌های هوایی امریکا چندین مرکز را در سرحدات سوریه و عراق هدف قرار داده که از آن شبه نظامیان طرفدار ایران از جمله گروه‌های کتایب حزب‌الله و کتایب سیدالشهدا استفاده می‌کردند.

وزارت دفاع ایالات متحدۀ امریکا تا هنوز در مورد تلفات ناشی از این حمله‌ها چیزی نگفته، اما یک گروه نظارت از حقوق بشر سوریه می‌گوید، در این حمله‌ها ۱۷ تن از اعضای گروه "پی. ام. یو" مربوط به دولت عراق کشته شده‌اند.

"پی. ام. یو" یک گروه طرفدار دولت عراق است که اکثریت اعضای آن شیعه‌های عراقی اند.

به گفتۀ گروه نظارت از حقوق بشر سوریه، این افراد زمانی کشته شده‌اند که می‌خواستند یک لاری مملو از اسلحه و مهمات را از عراق به سوریه بفرستند.

به تاریخ ۱۵ فبروری، در نتیجۀ حملۀ راکتی بر میدان بین‌المللی اربیل یک قراردادی غیرنظامی امریکایی کشته، یک عسکر امریکایی و یک تن از پرسونل نیروهای ائتلاف زخمی شدند.

دود برخاسته از حمله راکتی بر پایگاه هوایی در اربیل
دود برخاسته از حمله راکتی بر پایگاه هوایی در اربیل

بعد از آن بر یک پایگاه نظامی امریکا در بغداد و سفارت این کشور در عراق نیز حمله‌های راکتی صورت گرفت.

تنش بین ایالات متحدۀ امریکا و ایران بعد از آن افزایش یافته است که طیاره‌های بی پیلوت امریکایی جنرال قاسم سلیمانی قوماندان نیروی قدس ایران و ابومهدی المهدی، رهبر کتایب حزب‌الله را در حومۀ میدان هوایی بغداد، به قتل رسانیدند.

XS
SM
MD
LG