لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ سرطان ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۳۳

فارن پالیسی: بایدن در افغانستان گزینهٔ خوبی ندارد


روزنامه‌های جهان

چندین رسانه غربی به وضعیت افغانستان و گزینه مشکل برای جو بایدن رئیس جمهور امریکا تمرکز کرده‌اند.

  • فارن پالیسی

نشریۀ فارن پالیسی می‌نویسد، بایدن در افغانستان هیچ گزینه خوبی ندارد.

به نوشته نشریه، اداره جو بایدن به تکمیل کردن پالیسی‌اش در باره افغانستان نزدیک شده اما با تصمیم‌های مشکل روبرو است.

در ادامه آمده که با هر گونه تصمیم‌گیری اداره جدید امریکا، میزان خشونت‌ها در افغانستان شاید افزایش یابد.

بر اساس توافقی که ایالات متحده یک سال پیش در همین شب و روز با طالبان امضا کرد، قرار است نیروهای امریکایی در اول ماه می به صورت کامل افغانستان را ترک کنند، به شرطی که طالبان ارتباط‌شان را با گروه‌های تروریستی قطع کنند و خشونت‌ها را کاهش دهند.

فارن پالیسی می‌نویسد، تصمیم رئیس جمهور بایدن در امریکا طنین‌انداز خواهد شد، به ویژه در میان مخالفانش زیرا این اقدام، بزرگ‌ترین تصمیم پالیسی خارجی او خواهد بود.

نشریه به سه گزینه برای اداره بایدن اشاره می‌کند، نخست این که ایالات متحده نیرو هایش را در اول ماه می از افغانستان بیرون می‌کند و در این صورت، طالبان بیشتر برای گرفتن قدرت خواهند جنگید.

دوم اینکه امریکا اول می را نادیده می‌گیرد و نیروهایش را در افغانستان حفظ می‌کند. در این صورت طالبان، به باور فارن پالیسی ایالات متحده را به تخطی از توافق قطر متهم خواهند کرد.

سوم و گزینه نهایی همین که ایالات متحده با طالبان باز هم مذاکره می‌کند تا در نتیجه تاریخ خروج برای نیروهای این کشور از افغانستان تمدید شود.

  • واشنگتن تایمز

روزنامه واشنگتن تایمز نوشته که پس از حضور ۲۰ ساله در افغانستان و هزینه میلیاردها دالر، ناتو و امریکا هنوز هم با وضعیت گذشته درگیر استند، معمای ظاهراً غیر قابل حل در مورد خروج نیروها از افغانستان.

به نوشتۀ روزنامه، دونالد ترمپ و جو بایدن تقریباً در عین موضع روان بوده اند اما آگاهان گفته اند که دیدگاه هر دو متفاوت اند زیرا ترمپ در مشوره با مقام‌های نظامی بیشتر به خروج کامل تمرکز می‌کرد در حالی که بایدن به بازنگری کامل توافق سال گذشته با طالبان مشغول است و تصمیمش تا هنوز معلوم نیست.

  • دیپلومات

نشریه دیپلومات نوشته که با وجود از سرگیری گفتگوهای صلح، قتل و کشتار در افغانستان بیشتر شده است.

به نوشته نشریه، گفتگوها در جریان هفتۀ گذشته میان هیئت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و طالبان در یکی از هوتل‌های مجلل دوحه پس از چندین هفته تاخیر آغاز شد. اما در این چند هفته، خشونت‌ها در افغانستان خیلی افزایش یافت.

در ادامه آمده که با وجود تلاش‌های دیپلوماتیک، جنگ ادامه دارد که جان مردم را می‌گیرد.

ایالات متحده در توافق با طالبان خواسته که در کنار سایر شرط‌ها، خشونت‌ها در افغانستان کاهش یابد اما به نوشته دیپلومات، طالبان تا هنوز به درخواست‌ها برای برقراری آتش‌بس با بی‌میلی برخورد کرده‌اند.

بر اساس گزارشی که هفته گذشته از سوی سازمان ملل متحد در مورد تلفات غیرنظامیان در افغانستان نشر شد، بیش از سه هزار تن در جریان سال ۲۰۲۰ در این کشور کشته شده‌اند.

طالبان و گروه‌های شورشی مسئول ۶۲ در صد این تلفات دانسته شده اند اما طالبان می‌گویند که گزارش سازمان ملل متحد یک جانبه بوده و در آن جوانب مسئول تلفات پنهان نگهداشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG