لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۵ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۵۱

عبدالرشید دوستم: دفاع از نظام و سیستم مسئولیت ماست


مارشال عبدالرشید دوستم

مارشال عبدالرشید دوستم که پس از حدود یک سال به کابل آمده می‌گوید که به کسی اجازه نخواهند داد که نظام کنونی را آسیب برساند.

آقای دوستم معاون اول پیشین ریاست جمهوری و رهبر حزب جنبش اسلامی افغانستان در نشستی در کابل گفت که صلح خواست تمامی مردم افغانستان است و همه از روند صلح پشتیبانی می‌کنند.

مارشال دوستم اما تاکید می‌کند که اگر روند صلح موفق نشود، از نظام به قاطعیت دفاع و حفاظت خواهند کرد: "در صلح دست همه بالا است و تمام مردم صلح می‌خواهند. اگر روند صلح موفق نشد کسی را اجازه ندهید که وضعیت کنونی را برهم بزند. دفاع از نظام، سیستم و امنیت مسئولیت ما است. رئیس صاحب و رهبران فیصله کند."

عبدالرشید دوستم براساس توافق سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی در ماه سرطان سال جاری، رتبه مارشالی را به دست آورد.

آقای غنی فرمان اعطای رتبه مارشالی به آقای دوستم را امضا کرد، اما خودش در مراسم رسمی عطای آن شرکت نکرد.

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی و مارشال عبدالرشید دوستم
عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی و مارشال عبدالرشید دوستم

همچنین مارشال دوستم در زمانی که معاون اول ریاست جمهوری بود، به آزار جنسی احمد ایشچی، والی پیشین جوزجان نیز متهم شد و یک سال در ترکیه زندگی کرد.

رادیو آزادی تلاش کرد دیدگاه ریاست جمهوری افغانستان را نیز در مورد دیدار مارشال عبدالرشید دوستم با رئیس جمهوری داشته باشد، اما موفق نشد.

در همین حال اسحاق گیلانی فعال سیاسی می‌گوید که رئیس جمهور غنی برای نشان دادن قدرت سیاسی خود و آمادگی برای شدت جنگ در بهار آینده مارشال دوستم را به کابل دعوت کرده است.

سید اسحاق گیلانی فعال سیاسی
سید اسحاق گیلانی فعال سیاسی

آقای گیلانی همچنین گفته که برگزاری نشست‌ها با چهره‌های سیاسی و تاثیرگذار نیز بخشی از این هدف رئیس جمهوری است: "دوستم که نمایندگی از یک قوم می‌کند و حالا که مارشال هم است، رئیس جمهور باید او را به حضور بپذیرد. در حالی که یک سال او را نپذیرفت. همچنین می‌خواهد سیطره حکومت خود را گسترده بسازد. همچنین می‌خواهد آمادگی کامل در برابر طالبان برای سال پیش رو داشته باشد."

محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در روزهای اخیر دیدار‌هایی با رهبران احزاب سیاسی و چهره‌های تاثیرگذار را بیشتر کرده است.

این در حالی است که گفت‌وگوها میان هیئت‌های دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر ادامه دارد و حکومت این کشور در تلاش تقویت اجماع ملی، منطقه‌ای و جهانی از روند صلح است.

XS
SM
MD
LG