لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ سرطان ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۳۱

بند پاشدان، امیدها و تهدیدها


جریان کار ساخت بند پاشدان

موسی سی پنج ساله از جمله صدها دهقان افغان است که در اطراف بند پاشدان در ولسوالی کرخ هرات مصروف کشاوزی است.

سال‌ها است که برای تکمیل کار بند پاشدان انتظار می‌کشد. او می‌گوید با تکمیل کار این بند زندگی او و دیگر دهقانان در این ولسوالی متحول خواهد شد: "آرزوی ما همین است که بند پاشدان ساخته شود و ما به ملک خارج نرویم و خداوند آرامی بدهد تا ما بتوانیم کشت و زراعت خود را بهتر بکنیم و هر چه آب باشد کشت و زراعت ما بهتر می‌شود و برای ما خوب است."

مسعود یکی دیگر از دهقانان می‌گوید با تکمیل کار بند پاشدان هزاران هکتار زمین آبیاری می‌شود و جوانان زیادی را به کار مشغول می‌سازد: "ما انتظار همین را می‌کشیم که بند پاشدان هر چه زودتر ساخته شود. مهاجر و مسافر نشویم به کشور ایران و به راه ایران کشته و زخمی نشویم."

مسئولان پروژه بند پاشدان می‌گویند کار ساخت آن جریان دارد و قرار است تا چهار ماه دیگر آبگیری آغاز شود. هم اکنون دیوار بندپاشدان تکمیل شده و کار روی ساخت کانال‌های آب نیز جریان دارد. بند پاشدان در فاصله تقریباً ۳۰ کیلومتری شرق شهر هرات موقعیت دارد.

عارف اچکزی، مسئول پروژه بند پاشدان به رادیو آزادی گفت، تهدیدات امنیتی جدی‌ترین چالش برای تکمیل این بند قلمداد می‌شود: "بند پاشدان ۷۰ درصد پیشرفت کاری داشته و تا ۱۲۰ روز آینده آبگیری می‌شود و حلقه کاری ما روز به روز تنگ‌تر شده می‌رود، هدف سبوتاژ بند و کار بند است. این فشارها به معنی این نیست که طالب پول خواسته باشد، آنان بهانه خود را پول می‌کنند. شما ببینید، تهدیدات وقتی شروع شد که کار دیوار بند تکمیل شد و دیگر کار های آن در حال پیشرفت است."

اما قاری یوسف احمدی، سخنگوی طالبان به رادیو آزادی می‌گوید که گروه طالبان از ساخت پروژه‌های عمرانی به شمول بندهای آب حمایت می‌کند.

حدود دو هفته قبل یازده تن از کارمندان بند پاشدان از سوی گروه طالبان ربوده شدند که چهار تن آن‌ها رها و از سرنوشت‌ هفت تن دیگر تاکنون اطلاعی در دست نیست.

سید وحید قتالی، والی هرات بر تکمیل کار بند پاشدان اطمینان می‌دهد، اما در مورد تهدیدات امنیتی چیزی نمی‌گوید: "تعهد ما همین بود که امسال آبگیری در بندپاشدان آغاز شود و مهم برای ما دیوار بند بود و دیوار به شکل اساسی ساخته شده و ما تکمیل بند پاشدان را در هرات جشن می‌گیریم."

بندپاشدان افزون بر آبیاری ۱۳ هزار هکتار زمین، دو میگاوات برق نیز تولید خواهد کرد.

پاشدان پس از سلما، دومین بند بزرگ آبی در هرات است.

طبق معلومات مقام‌های هرات، این بند به هزینه ۱۱۷ میلیون دالر امریکایی از بودجه حکومت افغانستان تا اواخر سال ۲۰۲۱ میلادی تکمیل می‌شود.

آب بند پاشدان، از کوه بابا و کوتل سبزک در بادغیس تامین می‌شود.

مسئولان پروژه بندپاشدان می‌گویند که تا آغاز آب‌گیری بند، هم چنان آب به کشور ایران از طریق دریای هریرود سرازیر می‌شود.

تهدیدات امنیتی بر بندپاشدان در حالی افزایش یافته که حسن روحانی رئیس جمهور ایران در سال ۱۳۹۶ گفته بود که این کشور در برابر ایجاد بندهای متعدد آب در افغانستان بی‌تفاوت نمی‌باشد.

XS
SM
MD
LG