لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۲۸

مسیر: اگر ارگ به دوستم اتکا کند، تجربه داکتر نجیب‌ را تکرار می‌کند


بیشترین روزنامه‌‎های چاپ کابل

سفر عبدالرشید دوستم رهبر حزب جنبش ملی به کابل و شدت جنگ در کشور در مطالب تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر بازتاب یافته اند.

  • مسیر

روزنامه مسیر در مورد سفر عبدالرشید دوستم رهبر حزب جنبش ملی افغانستان پس از یک و نیم سال به کابل نوشته است که بخاطر آمدن وی تدابیر شدید امنیتی در شهر کابل گرفته شده بود.

نویسنده نوشته است بازرسی‌های شدید در تمام جاده‌های کابل ادامه داشتند، مردم اذیت می‌شدند و مشکلات زیادی را برای مردم ببار آورده بود.

نویسنده در مورد نزدیکی روابط آقای دوستم با حکومت نوشته است آقای دوستم به شکل اشکار بخاطر ایجاد شورای عالی رهبری دولت خواسته شده بود.

به گفته نویسنده مسیر حکومت افغانستان‌ برخلاف گذشته‌ها از چندی بدین‌سو تلاش می‌کند خود را با برخی از «جنگسالاران» و شخصیت‌های سیاسی نزدیک کند و حمایت آن‌ها را بدست بیاورد.

اما نویسنده پرسیده است آیا به آقای دوستم اتکا کردن درست است؟

نویسنده افزوده است اگر ارگ به آقای دوستم اتکا کند به واقعیت تجربه داکتر نجیب‌الله را تکرار می‌کند و همان طوری‌که در برابر مجاهدین پای داکتر نجیب شکستانده شد این هراس در مورد آقای غنی نیز وجود دارد که چنین شود.

نویسنده تاکید می‌کند به جای اینکه با جنجال‌های سیاسی بازی شود بهتر است تلاش‌های صادقانه برای صلح صورت گیرند.

  • افغانستان

روزنامه افغانستان در مورد مذاکرات صلح دوحه، گرم شدن هوا و شدت گرفتن جنگ در میدان‌های نبرد نوشته است.

نویسنده افزوده است با آغاز گفتگوهای صلح در دوحه جنگ شدت گرفته است و این مسأله مردم را ناامید ساخته است.

در سرمقاله آمده است در گذشته‌ها چنین اظهارات وجود داشت ممکن طرز تفکر طالبان تغییر کرده باشد، اما به گفته نویسنده رویدادهای اخیر ثابت ساخت که طالبان هنوز هم آزادی بیان را به رسمیت نمی‌شناسند و با تفکر گذشته زندگی می‌کنند.

نویسنده تاکید می‌کند سال جاری افغانان برای صلح قربانی زیادی داده و با خشونت‌های مختلف مواجه شده اند.

به باور نویسنده وضعیت کنونی برای هیچ افغانی قابل پذیرش نیست و حکومت افغانستان باید دست بکار شود.

  • هیواد

و روزنامه دولتی هیواد سرمقاله‌اش‌را تحت عنوان پشتیبانی گسترده ملی و بین‌المللی از نیروهای امنیتی افغان نوشته است.

در سرمقاله آمده است حکومت افغانستان روند تجهیز، تقویت، آموزش وامتیاز‌دهی حقوق نیروهای امنیتی افغان را وسیع ساخته است.

نویسنده تاکید می‌کند این نیروها نه نتها از افغانستان و مردم این کشور حفاظت می‌کنند بلکه با آن هراس افگنانی مبارزه می‌کنند که برای منطقه و جهان خطر است.

به باور نویسنده هیواد به همین دلیل حمایت جامعه جهانی از این نیروها بیشتر شده و تلاش‌ها براین اند تا نیروهای امنیتی افغان بیشتر از این تجهیز و تقویت شوند.

نویسنده همچنین نوشته است نهم حوت روشن ساخت که حمایت از نیروهای امنیتی گسترده شده است و مردم به این نیروها اطمنیان دارند.

نویسنده هیواد افزوده است نیروهای امنیتی افغان نیروهای همیشه‌گی و مورد اعتماد است که حتی کشورهای منطقه را می تواند متیقین سازد که آنان می توانند منافع خود را از راه تفاهم تضمین کنند و بحران صدساله را خاتمه بخشند و به جای آن با کار مشترک با همدیگر منافع مشروع و دایمی خود را جستجو کنند.

XS
SM
MD
LG