لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۰۲

لاس انجلس تایمز: گروه طالبان از خشونت دست بردار نیست


شماری از روزنامه های جهان
  • لاس انجلس تایمز

روزنامۀ لاس انجلس تایمز مطلبی نوشته است در مورد جنگ و صلح افغانستان.

در بخشی از مطلب آمده که در نتیجه تلاش‌های زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده برای صلح افغانستان و امضای موافقت‌نامه میان ایالات متحده و طالبان، امتیاز های زیادی به طالبان داده شد.

آوردن صلح به افغانستان از اهداف اصلی موافقت‌نامه دانسته می‌شود.

اما به نوشتۀ مقاله نویس، گروه طالبان هنوز به کاهش خشونت و دست کشیدن از جنگ در افغانستان آماده نشده است.

در ادامه آمده است، با وصف امضای موافقت‌نامه بیست و نهم ماه فبروری و آغاز مذاکرات بین افغان‌ها، جنگجویان طالبان حمله‌ های خود را افزایش داده اند، که به نوشته نویسنده، نشان دهندۀ بی اعتنایی این گروه به معامله‌اش با واشنگتن است.

ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان دیروز به مناسبت سپری شدن یکسال از امضای موافقت‌نامۀ این گروه با ایالات متحده گفت، آن‌ها به تمامی مواد موافقت‌نامه پابند هستند و مطابق آن عمل می‌کنند.

اما روزنامه می‌نویسد، طالبان موضع خود را روشن ساخته است در مورد این که قصد ندارد از خشونت دست بردارد.

به نوشتۀ روزنامه، ادارۀ جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده بی آن که حکومت افغانستان را ضعیف سازد و طالبان را قوی‌تر، نیروهای خود را از افغانستان بیرون کرده می‌تواند.

در ادامه آمده است، ادارۀ بایدن بدون در نظرداشت حضور نیروهایش در افغانستان، به طالبان و حامیان بین‌المللی این گروه هشدار داده می‌تواند که از کابل حمایت دیپلوماتیک، مالی و سیاسی خواهد کرد.

به باور نویسنده مطلب، ایالات متحده باید در کنار افغانستان بایستد.

  • گاردین

روزنامه گاردین می‌نویسد، جو بایدن جنگ نامحبوب را به ارث برده و هر تصمیمی که در مورد اش بگیرد، با خطر به همراه خواهد بود.

گاردین می‌نویسد، ادارۀ بایدن نمی‌داند در افغانستان بماند، از این کشور برود یا خروج اش را به تأخیر اندازد.

روزنامه نوشته است، افغانستان، بدترین میراثی است که از دونالد ترمپ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده به جو بایدن مانده.

در ادامه آمده که آقای بایدن در روز های آینده باید تصمیم بگیرد که مطابق معاملۀ صلحی به نوشتۀ روزنامه "کم ارزش" ترمپ با طالبان عمل و تمامی حدود ۲۵۰۰ سربازش را از افغانستان بیرون می‌کند یا نه.

بر اساس معاملۀ پارسال، قرار است تمامی نیروهای بین‌المللی تا اول ماه می از افغانستان بیرون شوند به شرط آن که طالبان به وعده‌های‌شان در مورد مبارزه با تروریزم وفا کنند.

اما ادارۀ جو بایدن از تصمیمش برای بازنگری موافقت‌نامه و اینکه طالبان چقدر به وعده های شان عمل کرده اند، خبر داده.

گروه مطالعۀ افغانستان در گزارش ماه جنوری اش به کانگرس ایالات متحده پیشنهاد کرده که روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را تمدید کند.

XS
SM
MD
LG