لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۶ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۱۲

مسعود اندرابی: دروازه‌های صلح از راه مذاکره به‌روی طالبان باز است


مسعود اندرابی، وزیر داخله افغانستان

مسعود اندرابی، وزیر داخله افغانستان می‌گوید که دروازه‌های صلح به روی طالبان باز است تا از راه صلح مذاکره کنند.

با این‌که سنگرهای نبرد داغ است، اما در قصر دارالامان نیروهای دفاعی و امنیتی گردهم آمده‌اند تا تجهیزات نظامی‌شان را به مردم نمایش دهند.

در این‌ نمایشگاه سه‌روزه نقاشی سربازان، فیلم‌ها از عملیات‌های نیروهای افغانستان، لباس‌های نظامی، کلاه، کفش و سلاح‌های پیشرفته سبک و سنگین به نمایش گذاشته شده‌است.

مسعود اندرابی، وزیر امور داخله در مراسم افتتاح این نمایشگاه گفت که هنوز هم دروازه‌های صلح به‌روی طالبان باز است.

آقای اندرابی افزود: "جا دارد که نیروهای امنیتی امروز قوت، استعداد، ظرفیت، نظم و دسیپلین خود را به نمایش بگذارند تا دشمنان مردم افغانستان بدانند که دیگر افغانستان‌ به گذشته بر نمی‌گردند. دروازه‌های صلح برای هر کسی باز است؛ بالاخص برای طالبان تا بیایند از راه صلح با ما مذاکره و صحبت کنند. اگر راه صلح را انتخاب نکنند، نیروهای امنیتی و دفاعی کشور آمادگی تام دارند که امروز افغانستان و جهانیان و همه خواهند دید که از این سرزمین دفاع کنند و دشمن‌های مردم افغانستان را شکست بدهند."

در این مراسم شاه‌محمود میاخیل، سرپرست وزارت دفاع با انتقاد از طالبان‌ گفت که آنان به تعهدات خود عمل نکرده‌اند.

شاه‌محمود میاخیل، سرپرست وزارت دفاع
شاه‌محمود میاخیل، سرپرست وزارت دفاع

به گفته آقای میاخیل، با این‌که نیروهای کشور در حالت دفاعی فعال قرار گرفتند، قربانی دادند و ۵ هزار زندانی طالبان آزاد شدند، اما بازهم طالبان دست از خشونت برنداشتند. او افزود که طالبان فکر می‌کنند ک در میدان‌ نبرد امتیاز بیشتری کسب می‌کنند.

او افزود: "متاسفانه که طرف مقابل متعهد به صلح نیست. به تعهدات خود برای کاهش خشونت، برای آتش‌بس دایمی زمینه فراهم می‌شود و علایق خود را با هراس‌افگنان بین‌المللی قطع می‌کنند و در گفت‌وگوها پیش‌رفت می‌آید،به یکی هم‌ وفا نکردند."

آقای میاخیل درباره تشدید جنگ‌ در بهار آینده گفت که اکنون نیز جنگ توقف نیافته. او افزود‌ که اکنون نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان امکانات کافی دارند و تمام تعلیمات ابتدایی تا تحصیل سربازان از سوی خود این نیروها به پیش برده می‌شود.

اما گروه طالبان با رد این گفته‌ها می‌گوید که آنان در تلاش حل مسائل هستند تا با گفت‌وگو به اختلاف‌ها راه حل دریابند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه در پیام صوتی به رادیو آزادی گفت که هنوز هم طرف مقابل به جنگ تاکید می‌کند و سوی جنگ‌ را گرفته‌است. به گفته‌ او، جانب طالبان به تعهد و مکلفیت‌های خود در توافقنامه دوحه عمل کرده‌اند. او افزود با این گونه گفته‌ها می‌خواهند سد راه گفت‌وگوهای صلح مانع ایجاد کنند.

این اظهارات مقام‌های امنیتی کشور در حالی است که‌ گفت‌وگوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان در دوحه پایتخت قطر از سر گرفته شده‌ و برای تسریع این روند زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا نیز به سفرهای منطقه‌ی پرداخته‌است.

XS
SM
MD
LG