لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۵ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۴۳

طرح مقام‌های امریکایی برای صلح افغانستان؛ اشرف غنی با دیبورا لاینز ملاقات کرد


ملاقات دیبورا لاینز، نماینده خاص سازمان ملل با رئیس جمهور غنی

درحالی که مقام‌های امریکایی طرحی را برای پیشرفت روند صلح به حکومت افغانستان پیشنهاد کرده‌اند، رئیس جمهور غنی با دیبورا لاینز نمایندۀ خاص ملل متحد در کابل ملاقات کرد.

رئیس جمهور غنی در ملاقات دیروز خود چهارشنبه (۱۳ حوت) با دیبورا لاینز نمایندۀ خاص ملل متحد در کابل دربارۀ مراحل بعدی پروسۀ صلح صحبت کرد.

دواخان مینه‌پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری به رادیو آزادی گفت که جانبین دربارۀ صلح گفتگو کردند و روی آتش‌بس تاکید شد.

دوا خان مینه‌پال
دوا خان مینه‌پال

مینه‌پال می‌گوید: "در این ملاقات در خصوص مرحلۀ بعدی پروسۀ صلح صحبت کردند، از خشونت‌های روان در افغانستان نگرانی اظهار داشتند و جانبین روی آتش‌بس دایمی و پایدار تاکید ورزیدند."

یوناما، دفتر ملل متحد در پیام خود در توییتر این ملاقات را مثمر خوانده، گفت که جانبین روی تقویت همکاری منطقه‌ای برای حمایت از افغانستان صحبت کردند.

ملل متحد می‌افزاید که امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور و محمد حنیف اتمر وزیر خارجۀ نیز در این ملاقات حضور داشتند.

این ملاقات درحالی انجام می‌شود که یک مقام ارشد وزارت خارجۀ امریکا که بخاطر حسایست موضوع نخواست نامش ذکر شود، روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت که زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص امریکا یک طرح برای تسریع پروسۀ صلح را به حکومت افغانستان سپرده است.

این مقام وزارت خارجۀ امریکا افزود که این طرح افزایش نقش ملل متحد در پروسۀ صلح افغانستان را پیشنهاد می‌کند و این که ملل متحد یک نمایندۀ خاص خود برای امور صلح در این کشور بگمارد.

حکومت افغانستان به پرسش‌های رادیو آزادی درمورد پاسخ نگفته است.

با ادامۀ گفتگوهای صلح میان دولت افغانستان و طالبان در دوحه جنگ و قتل‌های هدفمند در این کشور شدت یافته و روزانه قربانی می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG