لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳۰ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۵۸

هشدار ضیا سراج از وضعیت امنیتی بدخشان در سال ۱۴۰۰ خورشیدی


ضیا سراج، رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان در دیدار با مقام‌های بدخشان

حکومت افغانستان سال ۱۴۰۰ را یک سال خطرناک برای ولایت بدخشان عنوان می‌کند.

احمد ضیا سراج رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان دیروز چهار شنبه (۱۳ حوت) برای بررسی وضعیت امنیتی بدخشان به این ولایت سفر کرده است.

آقای سراج پس از دیدارهایش با اقشار مختلف این ولایت می‌گوید، تروریستان بین‌المللی که در بدخشان مستقر هستند در شش ماه اول سال ۱۴۰۰ تصمیم دارند که بیشتر ولسوالی‌های این ولایت را زیر کنترل و یا هم به چالش بکشانند.

آقای سراج گفت: "تروریستان خارجی که در بدخشان حضور دارند می‌خواهند در هماهنگی با طالبان خود بدخشان وضعیت یک تعداد ولسوالی‌های بدخشان را به چالش بکشاند. و ما باید پلان برای سرکوب برنامه‌های آنان داشته باشیم."

ضیا سراج، رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان
ضیا سراج، رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان

رئیس عمومی امنیت ملی کشور با اشاره به گفتگوهای نمایندگان طالبان با نمایندگان افغانستان در قطر می‌گوید که این گروه هیچ علاقه برای آمدن صلح در کشور ندارند.

به گفته این مقام نخست استخباراتی کشور، طالبان حکومت مشارکتی را قبول ندارند درحالی که حکومت افغانستان برای آمدن صلح آماده هرگونه قربانی است.

آقای سراج گفت: "طالبان این را در میز مذاکره ثابت ساختند که تصمیم برای صلح ندارند .فقط خواست طالبان تمامیت‌خواهی است و می‌خواهد که هرچیز در کنترولش باشد. طالبان حکومت مشارکتی را نمی‌پذیرند باوجودی که حکومت افغانستان قربانی‌های زیادی را برای آمدن صلح داده است."

از سوی هم مقام‌های محلی بدخشان هرچند از حضور تروریستان بین‌المللی در این ولایت اظهار نگرانی می‌کنند اما محمد ذکریا سودا والی بدخشان می‌گوید که آمادگی‌ها برای سرکوب این گروه برای نبردهای بهار آینده گرفته اند.

آقای سودا گفت؛ "ما نگرانی داریم اما این به معنی این نیست که تروریستان موفق می‌شوند که اهداف‌شان را عملی کنند. طاالبان تلاش دارند و تلاش می‌کنند اما ان‌شاءالله مانند سال قبل شکست خواهند خورد."

محمد ذکریا سودا، والی بدخشان
محمد ذکریا سودا، والی بدخشان

در این سفر رئیس امنیت ملی افغانستان قرار است برای چند روز در بدخشان بماند و با مردم دیدارهای داشته باشد و یک هماهنگی کلان میان نیروهای دولتی ایجاد کند.

مقام‌های محلی بدخشان می‌گویند که هم اکنون بیشتر از ۴۰ درصد خاک این ولایت از سوی طالبان اداره می‌شود.

به گفته آنان در کنار طالبان داخلی نزدیک به ۹۰۰ تن از تروریستان بین‌المللی از کشورهای مختلف در این ولایت حضور فزیکی دارند.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در یک تماس تلفونی به رادیو ازادی می‌گوید که هیچ جنگجوی خارجی در بدخشان وجود ندارد.

آقای مجاهد می‌گوید که آنان نیروی کافی در بدخشان دارند و هیچ نیازی به هراس‌افگنان خارجی در این ولایت ندارند.

XS
SM
MD
LG