لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۲ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۴۰

ختم مسوولانهٔ جنگ افغانستان در رهنمود راهبرد موقت امنیت ملی امریکا


آرشیف، کاروان نیروهای امریکایی در پایگاه هوایی بگرام

در حالی که سفر زلمی خلیل‌زاد به کابل به پایان رسید، حکومت امریکا می‌گوید، تلاش می‌کند که جنگ طولانی‌اش در افغانستان را مسوولانه به پایان برساند.

این موضوع در رهنمود راهبرد موقت امنیت ملی ایالات متحده‌ی امریکا نشر شد.

در این رهنمود که در ۲۴ صفحه به نشر رسید از افغانستان هم یاد شده است.

این رهنمود که در بخش امنیت ملی، منافع امریکا را در کوتاه‌مدت حفظ می‌کند و خط سرخ این کشور خوانده می‌شود، جنگ افغانستان را بی‌پایان خوانده و تأکید کرده که ایالات متحده نباید در یک جنگی مصروف باشد که در آن هزاران انسان کشته شد و تریلیون‌ها دالر هزینه برداشت.

آرشیف، شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان
آرشیف، شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان

این رهنمود اما تأکید کرده که افغانستان نباید دیگر به جای امنی برای تروریزم بدل شود و یا هم منافع امریکا را تهدید کند.

در این راهبرد به پایان مسؤولانۀ جنگ افغانستان تأکید شده و افزوده که ایالات متحده با متحدانش به گونۀ مشترک کار می‌کند.

در رهنمود راهبرد کوتاه مدت امنیت ملی ایالات متحده امریکا آمده است: "ما تعهد می‌سپاریم که نیروهای نظامی ایالات متحدۀ امریکا برای شکست دشمن، حفاظت از حقوق مردم و دفاع از منافع متحدان خود آماده هستند، اما استفاده از نیروهای نظامی باید آخرین راه باشد، نه نخست."

حکومت افغانستان در پیوند با این موضع امریکا چیزی نمی‌گوید، اما پیش از این به پایان دادن مسوولانه‌ی جنگ افغانستان استقبال کرده است.

از سوی دیگر انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ امریکا از پایان جنگ طولانی امریکا در شرق میانه به شمول افغانستان سخن زده است.

آقای بلینکن در جریان ارائه راهکار خارجی‌اش گفته که باید از گذشته آموخت.

انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا
انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا

او گفت: "زمانی که به مداخلۀ نظامی خود دردهه‌های گذشته در جهان و شرق میانه به ویژه در افغانستان نگاه کنیم، چیزی را که به یاد داشته باشیم این‌که ما باید برای آوردن صلح دوامدار از محدودیت استفاده از قوا بیاموزیم. باید به یاد داشته باشیم که مداخلۀ نظامی فردا دشوارتر از آنچه است که ما فکر می‌کنیم و یافتن یک راه حل از راه دیپلوماتیک چقدر مهم است."

ایالات متحده‌ امریکا در حالی به پایان جنگ افغانستان و پایان دادن به مداخله اش در این جنگ خبر می‌دهد که زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در پایان سفرش به کابل از حکومت افغانستان و گروه طالبان خواسته که راهی برای یک توافق سیاسی و رسیدن به آتش‌بس دوامدار بیابند.

در آخرین روز سفر آقای خلیل‌زاد به کابل یک مقام وزارت خارجه‌ی امریکا گفته طرحی را با سران حکومت و شماری از سیاسیون در پیوند به پیشبرد روند صلح و ایجاد یک حکومت جدید شریک شده است.

این مقام وزارت خارجه امریکا همچنین گفته آقای خلیل‌زاد این طرح را با طالبان هم شریک می‌کند.

آقای خلیلزاد اکنون در قطر است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا می‌گوید که آقای خلیل‌زاد به کارهایش در دوحه ادامه می‌دهد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا

پرایس گفت: "خلیل‌زاد اکنون در دوحه است، او در آنجا هم به کارهایش ادامه می‌دهد، از اینجا سفرهای زیادی انجام می‌دهد، اما او سخت کار می‌کند، برای هر چیزی نه، بلکه به رهبری افغانستان و برای تسهیل‌سازی این روند به افغانستان، امریکا حمایت همه‌جانبه می‌کند."

زلمی خلیل‌زاد در سفر ۳ روزه‌اش به کابل با رئیس جمهور غنی، عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه‌ی ملی و به شمول حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین با برخی سیاسیون، فعالان مدنی و نمایندگان زنان دیدار کرد.

آقای خلیلزاد در صفحه‌ی توییترش با اشاره به این دیدارها نوشت که در جریان این دیدارها روی گزینه‌های مختلفی برای پیشبرد گفت‌وگوهای صلح بحث کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG