لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۵ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۳۰

حکمتیار: در "ترورهای هدفمند" دست حلقه‌ای خاص از داخل حکومت دخیل است


گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی ادعا می‌کند که در ترورها در شهرها و محله‌های زیر اداره حکومت، دست حلقه‌ای خاص از داخل حکومت است.

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی ادعا می‌کند که در ترورها در شهرها و محله‌های زیر اداره حکومت، دست حلقه‌ای خاص از داخل حکومت است.

در حالی که سلسله ترورهای هدف‌مند در افغانستان به ویژه پایتخت همچنان ادامه دارد، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی که یکی از منتقدان حکومت است، بدون آن‌که سندی ارایه کند آن را کار حلقه‌های خاص از درون حکومت می‌داند.

اما در این باره اسنادی ارائه نمی‌کند.

گلبدین حکمتیار روز پنج‌شنبه در نشستی به خبرنگاران گفت که در ترورهای هدف‌مند بیش‌تر بنیادگرایان اسلامی هدف قرار می‌گیرند.

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی
گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی

او افزود: "در بیش‌تر ترورهایی‌که در محل و شهرهای زیر حاکمیت دولت انجام می‌شود، دست یک حلقه‌ تروریستی از داخل حکومت است."

حکمتیار تاکید کرد که در این‌ حمله‌ها آنانی هدف قرار می‌گیرند که مخالف جنگ و طرف‌دار صلح اند.

این در حالی است که دیروز چهارشنبه(۱۳ حوت) مولوی فیض محمد فایز رئیس پیشین عالمان دینی کندز در کابل و سه خانم که کارمند تلویزیون انعکاس بودند، به روز سه شنبه(۱۲ حوت) در شهر جلال‌آباد ترور شدند.

هرچند سخنگویان ارگ ریاست جمهوری و شورای امنیت ملی حکومت افغانستان به‌تازه‌گی درباره‌ گفته‌های حکمتیار واکنش نشان ندادند؛ اما پیش از این مسوول این چنین حمله، طالبان و داعش را دانسته‌است.

با این همه طالبان دست داشتن در چنین حمله‌ها را رد کرده‌اند.

در همین‌حال گلبدین حکمتیار از تلاش‌های تازه زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، استقبال کرد و آن را موثر دانست.

آقای حکمتیار با تاکید بر عملی شدن توافق‌نامه امریکا و طالبان تاکید کرد و گفت که باید نیروهای خارجی در زمان تعیین شده افغانستان را ترک کنند.

او افزود که مذاکرات میان افغانان در دوحه با شکست روبرو شده و به عنوان یک گزینه جاگزین گفت‌وگوها با حضور طرف‌های درگیر و سیاست‌مداران برجسته، آغاز شود. او افزود که‌ پس از آن باید در یک ماه آتش‌بس و یک حکومت موقت پذیرفته شده برای همه به میان آید و درباره چگونگی حکومت بعدی از طریق جرگه بزرگ بحث شود.

حکمتیار افزود که فردا جمعه در کابل به دلیل رهایی زندانیان حزب اسلامی از زندان، توقف ترورهای هدف‌مند و خواست‌های دیگرشان اعتراض مسالمت‌آمیز به‌راه خواهند انداخت.

یکی از راهپیمایی‌های حزب اسلامی در کابل
یکی از راهپیمایی‌های حزب اسلامی در کابل

به گفته‌ او اگر تا ۱۰ روز ارگ به خواست‌شان پاسخ مثبت ندهد، تا زمان برآورده شدن خواست‌های‌شان به تظاهرات‌ در شهرهای بزرگ کشور به شمول پایتخت ادامه خواهند داد.

اما‌ پیش از این کمیته اجرای توافق‌نامه صلح با حزب اسلامی گفته بود که از زمان این توافق تاکنون نزدیک به ۱۱ صد زندانیان این ‌حزب آزاد شده و تا حدی زیادی این‌‌ توافق‌نامه عملی شده‌است.

XS
SM
MD
LG