لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۲ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۱۰

خواست غنی از کشورهای عضو ایکو: از تلاش‌های آتش‌بس در افغانستان حمایت کنید 


محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان

محمداشرف غنی رئیس جمهور از رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی یا ایکو خواست که از تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بس در افغانستان حمایت کنند.

رئیس جمهور محمداشرف غنی بار دیگر روی توقف خشونت و برقراری آتش بس در افغانستان تاکید کرد.

آقای غنی در این زمینه نقش کشورهای سازمان همکاری اقتصادی یا ایکو را مهم خواند.

او در سخنرانی در نشست سران کشورهای عضو ایکو به این موضوع اشاره کرد.

آقای غنی افزود: "حمایت شما برای آتش‌بس جامع تا مذاکرات در دوحه تسریع شود ضروری است. برای چهل و دو سال ما مردم افغانستان از حق بنیادی صلح محروم شده‌ایم. زمان آن است تا خشونت که کشور زیبای‌ما را به کشتارگاه تبدیل کرده توقف داده شود."

چهاردهمین نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی به گونۀ مجازی عصر دیروز برگزار شد.

این سازمان به شمول افغانستان، ایران، پاکستان، تاجیکستان و ترکیه ۱۰ عضو دارد.

در این حال فوزیه کوفی یک عضو هیئت مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان می‌گوید که او و همکارانش با زلمی خلیلزاد نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده برای صلح افغانستان در دوحه در مورد چشم انداز صلح و گام بعدی، گفتگوی مفیدی داشته اند.

بانو کوفی ناوقت دیروز در تویتی گفت که در این دیدار بار دیگر روی اهمیت نقش زنان و نسل نو که می‌توانند در روند صلح و بعد از دستیابی به توافق صلح ایفا کنند تاکید شده است.

آقای خلیلزاد پیش از سفر به دوحه در کابل با رهبران حکومت افغانستان و چهره‌های سیاسی بیرون از حکومت در بارۀ مذاکرات صلح بحث کرد.

یک مقام ارشد وزارت خارجۀ امریکا که به خاطر حساسیت موضوع خواست نامش گرفته نشود، روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که زلمی خلیلزاد در جریان سفر به کابل‌، طرحی را برای تسریع روند صلح افغانستان پیشنهاد کرده.

به گفتۀ این مقام، دورۀ انتقال برای گذار به ساختار سیاسی آینده شامل این طرح است.

این مقام افزوده که انتظار می‌رود آقای خلیلزاد در این باره با نمایندگان طالبان در دوحه نیز گفتگو کند.

پس از آنکه جوبایدن رئیس جمهور امریکا شد، این اولین سفر زلمی خلیلزاد به دوحه است.

او در ۲۹ ماه فبروری سال ۲۰۲۰ یعنی اضافه از یک سال پیش، توافقنامۀ آوردن صلح به افغانستان را با ملا عبدالغنی برادر رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر امضا کرد.

با وصف این توافق و افتتاح گفتگو بین افغانان، از میزان خشونت در افغانستان کاسته نشده و بر عکس بر اساس گزارش ها خشونت افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG