لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱ سرطان ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۱۹

هشدار سازمان صحی جهان از موج‌ جدید ویروس کرونا


بیماران مبتلا به ویروس کرونا در یک شفاخانه ایتالیا

با آغاز تطبیق واکسین ویروس کرونا در شماری از کشور های جهان، مقامات ارشد سازمان صحی جهان (WHO) در مورد نرم ساختن قبل از وقت محدودیت‌های وضع شده به خاطر جلوگیری از کووید۱۹ هشدار داده اند، چون برازیل و چندین کشور اروپایی با تهدید موج جدید از ابتلا به ویروس کرونا مواجه اند.

این هشدار دیروز (۵ مارچ) در حالی صادر شد که تطبیق برنامۀ واکسین کرونا در ایالات متحده امریکا ادامه دارد. بیش از ۵۴ میلیون امریکایی حداقل یک بار واکسین شده اند و حدود ۲۸ میلیون امریکایی یا حدود ۸ درصد نفوس امریکا هر دو دوز واکسین کرونا را دریافت کرده اند.

ایالت ها و شهرهای امریکا در حال کاهش محدودیت های وضع شده هستند. فشار های اقتصادی و بهبود معیارهای صحی، استدلال اساسی این حرکت اعلام شده است.

كالیفرنیا اعلام كرده که از اول اپریل برخی فعالیت ها در فضای باز با ظرفیت محدود می‌تواند آغاز شود، از جمله پارک‌های تفریحی مانند دیسنی لند.

ایالت نیویارک نیز در همان روز سالن‌های سینما را با ظرفیت نسبی بازگشایی می‌کند.

در حالی که جهان بسوی واکسین در برابر ویروس کرونا پیش می‌رود، مایک رایان (Mike Ryan)، متخصص ارشد سازمان صحی جهان، می‌گوید که به پایان همه‌گیری ویروس کرونا هنوز وقت زیاد باقی مانده است.

مایک رایان در یک جلسه توضیحی آنلاین گفت: "ما فکر می‌کنیم این مشکل را پشت سر گذاشته ایم. اما اینطور نیست، اگر محتاط نباشیم، کشورها با موج سوم و چهارم این همه‌گیری مواجه خواهند شد."

دفن جسد فردیکه در اثر ابتلا به ویروس کرونا در برازیل جان داده است
دفن جسد فردیکه در اثر ابتلا به ویروس کرونا در برازیل جان داده است

در این هفته برازیل شاهد موارد بی‌سابقۀ ابتلا و مرگ و میر ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا بود. این امر شدت سرایت نوع برازیلی ویروس کرونا را برجسته می‌سازد که به آن P1 نیز می‌گویند.

نوع P1 ویروس کرونا به شدت قابل انتقال است و مطالعات نشان می‌دهد که این نوع کرونا قادر است افرادی را که قبلاً از انواع نخستین این ویروس بهبود یافته بودند، دوباره مبتلا کند.

در حال حاضر نوع P1 کرونا به حداقل ۲۰ کشور جهان گسترش یافته است.

تدروس ادهانوم گبریسوس رئیس سازمان صحی جهان وضعیت در برازیل را "بسیار نگران کننده" خوانده گفته است اگر برازیل جدی نباشد، بر تمام منطقه و فراتر از آن تأثیر خواهد گذاشت.

در اروپا درست زمانی که اقدامات واکسین در حال افزایش است، نوع جدید ویروس کرونا از پرتگال، تا پولند، یونان و فرانسه، گسترش یافته است.

جمهوری چک از جرمنی، سوئیس و پولند خواسته تا ده ها بیمار مبتلا به ویروس کرونا در این کشور را برای تداوی بپذیرند، چون شفاخانه های این کشور فراتر از ظرفیت شان کار می‌کنند.

در ایتالیا در پنج روز گذشته موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در مقایسه با همین مدت در هفته گذشته، ۲۳ درصد افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG