لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱ سرطان ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۴۸

نشریه فارن پالیسی: "بایدن می‌خواهد افغانستان شکست نخورد"


شماری از روزنامه‌های جهان
  • نشریه فارن پالیسی

نشریه فارن پالیسی در مورد اقدامات بعدی جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریكا در افغانستان تحت عنوان"بایدن می‌خواهد افغانستان شکست نخورد" مقاله ای را به نشر رسانیده، در بخشی از آن می‌نویسد: جزئیات جدید نشان می‌دهد که ایالات متحده برای خروج نیروهایش از افغانستان طوری آماده‌گی می‌گیرد که از خود هرج‌و‌مرج به‌جا باقی نگذارد.

در این مقاله به طرح"حکومت انتقالی صلح " اشاره شده که اخیراً در برخی از رسانه‌های داخل افغانستان نشر شده بود.

فارن پالیسی همچنان از پیشرفت‌ها در روند صلح افغانستان، در مدت بعد از روی کار آمدن جو بایدن به حیث رئیس جمهور امریكا نیز یاد کرده است.

  • والستریت ژورنال

روزنامه امریکایی والستریت ژورنال نیز تحت عنوان"مقام‌های ادارۀ بایدن پیشنهاد تشکیل حکومت موقت را به رهبران حکومت افغانستان و طالبان ارائه کرده اند، می‌نویسد: نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان پیشنهاد ملاقات بین رهبران حکومت افغانستان و طالبان را ارائه است. به نوشتۀ روزنامه، این ممکن است برای آن باشد تا توافقنامۀ دوحه بین طالبان و ادارۀ دونالد ترمپ کنار گذاشته شده و خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به تعویق بیافتد.

والستریت ژورنال از قول مقام‌های امریكایی و افغان نوشته كه پیشنهاد فرستادۀ عالی رتبه امریكا در افغانستان در مورد تدویر یک كنفرانس در سطح بالا نشان دهنده اجماع فزاینده در ادارۀ بایدن در مورد آنست كه گفتگوهای دو جانب در شهر دوحه خیلی كند پیش می‌رود.

والستریت ژورنال مفکورۀ ارائه شده در جریان سفر زلمی خلیل‌زاد به منطقه در هفته جاری را تا حد زیاد شبیه کنفرانس ۲۰۰۱ میلادی در مورد افغانستان در بن آلمان خوانده است. در کنفرانس بن که بعد از حملات ۱۱ سپتامبر و سقوط رژیم طالبان صورت گرفت، یک رهبر برای افغانستان انتخاب شد.

به نوشتۀ روزنامه، اما تفاوت اینست که در بن از طالبان دعوت نشده بود، اما اگر حالا طالبان موافقت کنند که در همچو کنفرانسی اشتراک کنند، در ۲۰ سال گذشته، قویتر از هر زمان دیگر در میز مذاکره خواهند بود.

  • هیل

روزنامه امریکایی دیگر به‌نام هیل با اشاره به این گزارش والستریت ژورنال می‌نویسد، قصر سفید این گزارش را کم اهمیت جلوه داده است.

روزنامه از یک اعلامیۀ قصر سفید نقل قول کرده که در آن گفته شده، این گزارش وضعیت بازی را بطور دقیق ترسیم نکرده و زلمی خلیل‌زاد در مورد چندین راه پیشرفت دیپلماسی صحبت کرده، نه چیز دیگر.

وزارت امور خارجۀ امریکا روز جمعه گفت، ختم جنگ در افغانستان به مردم افغانستان ارتباط دارد.

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجۀ امریکا در یک کنفرانس خبری گفت" زلمی خلیل‌زاد و تیمش در منطقه هستند. آنها با رهبران افغانستان و منطقه دیدار می‌کنند تا در مورد راه پیشرفت بحث کنند، راه پیشرفت راهی است که پایان آن اطمینان بخش باشد."

به گفتۀ ندپرایس گفتگوهای صلح به مردم افغانستان ارتباط دارد و امریکا معتقد است که نتیجه آن باید منعکس کننده امیدها و آرزوهای مردم افغانستان باشد. به نوشتۀ روزنامه هیل، این پیشنهاد در حالی ارائه شده که ادارۀ رئیس جمهور بایدن روی اقدام بعدی در افغانستان غور می‌کند.

XS
SM
MD
LG