لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۳ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۴۳

وزارت زراعت افغانستان: در سال ۱۴۰۰ به حدود سه میلیون تُن گندم نیاز داریم


آرشیف، مزرعه گندم در بلخ

زندگی بیشتر جمعیت افغانستان به زراعت بستگی دارد اما خشکسالی امسال نگرانی‌های جدی را ایجاد کرده و این احتمال را به وجود آورده که محصولات گندم این‌بار کافی نخواهد بود.

انورالحق احدی وزیر زارعت، آبیاری و مالداری افغانستان در صحبت با رادیو آزادی هم با ابراز نگرانی در این مورد گفت که افغان‌ها در سال ۱۴۰۰ خورشیدی به حدود سه میلیون تُن گندم نیاز خواهند داشت.

آقای احدی در مصاحبه اختصاصی با رادیو آزادی گفت که آن‌ها در پی راه‌های همکاری و کمک با دهقان‌ها و افغان‌های نیازمند اند.

انوارالحق احدی
انوارالحق احدی

احدی می‌گوید: "پیشگویی این‌گونه است که امسال ممکن باران تقریباً ۳۰ درصد کمتر ببارد و ممکن که محصولات گندم هم ۳۰ درصد کمتر شود که طبعا مشکل را خلق خواهد کرد. ما همین حالا امسال که وضعیت خوب‌تر هم بود تقریبا در حدود ۱.۵ میلیون تُن گندم کمتر داریم برای سال بعدی ممکن که ۲.۹ میلیون تُن گندم کمبود داشته باشیم."

به گفتۀ آقای احدی، وزارت زراعت افغانستان قصد دارد تا سال آینده ۲۵۰ هزار تُن گندم از خارج کشور خریداری کند و همچنین سازمان‌های بین‌المللی را برای کمک به مردم در این راستا تشویق خواهد کرد.

خشکسالی دهقان‌های افغان را هم نگران ساخته است.

حسین می‌گوید: "حسین استم از ولایت باغیس، امسال اینجا خشکسالی آمده، آب نیست اصلاً آب آشامیدنی هم وجود ندارد و مشکلاتی فراوانی را به مردم ایجاد کرده از حکومت می‌خواهم که با مردم کمک کند."

آرشیف، گندم کمک شده برای مردم در کابل
آرشیف، گندم کمک شده برای مردم در کابل

پیش از این برنامه غذایی جهان یا دبلیو اف پی هم گفته بود که جنگ و خشکسالی شمار افراد نیازمند را در افغانستان افزایش داده است.

براساس آمار این اداره، در حال حاضر ۱۷ میلیون افغان امنیت غذایی ندارند و در این میان بیش از پنج میلیون آن‌ها به کمک‌های فوری نیاز دارند.

دبلیو اف پی گفته که در سال ۲۰۲۱ میلادی قصد دارد تا به ۱۳ میلیون نیازمند در افغانستان کمک‌های غذایی و نقدی انجام دهد.

XS
SM
MD
LG