لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۳ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۰۷

جزئیات طرح تازه امریکا برای صلحِ افغانستان؛ ایجاد اداره موقت بخشی از آن است


آرشیف، آغاز مذاکرات میان افغانان در قطر

گزارش‌ها می‌رساند که واشنگتن یک پلان برای صلح در افغانستان ارائه داشته که شامل تغییرات در حکومت کنونی و تشکیل یک ادارۀ موقت می‌باشد.

در این پلان صلح که متن آن توسط آژانس‌های خبری رویترز و اسوشیتد پرس دیده شده، آمده که اداره موقت تا زمان موافقه روی قانون اساسی جدید و انتخابات، زمام امور را در دست خواهد داشت و یک کمیسون مشترک، آتش‌بس را نظارت خواهد کرد.

گزارش‌ها می‌رساند که زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان این پلان را با رئیس جمهور اشرف غنی، اپوزیسیون، رهبران جامعۀ مدنی و نمایندگان طالبان در قطر شریک کرده است.

زلمی خلیل‌زاد
زلمی خلیل‌زاد

طبق این پلان، شورای ملی افغانستان در دوران حکومت موقت یا انکشاف داده خواهد شد که شامل نمایندگان طالبان هم شود و یا تا برگزاری انتخابات منحل خواهد شد.

در این طرح آمده که افغانستان نمی‌تواند به تروریستانی پناه دهد که کشورهای دیگر را تهدید می‌کنند.

همچنین از طالبان خواسته شده تا روابط نظامی خود با کشورهای همجوار را قطع کرده، پناهگاهای خود در آنجا را مسدود کنند.

منابع در کابل به شمول یک منبع در ارگ ریاست جمهوری تایید کرده‌اند که چنین پلانی دریافت شده است.

پیش از این دوا خان مینه‌پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان تائید کرده بود که نامه وزیر خارجه امریکا به رئیس جمهور رسیده اما او از دادن جزئیات در مورد محتویات نامه خودداری کرده.

بر اساس گزارش، رئیس جمهور غنی طرح حکومت موقت را رد کرده است.

آژانس خبررسانی رویترز از قول منبع در ارگ ریاست جمهوری گزارش می‌دهد که گفته است: "ما یک حکومت موقتی را که از طریق کنفرانس یا معاملۀ سیاسی به میان آید، هرگز نمی‌پذیریم."

در همین حال امرالله صالح معاون نخست ریاست جمهوری در هفتمین سالیاد مارشال محمدقسیم فهیم گفت که حکومت سرنوشت ۳۵ میلیون مردمش را "به خواست دیگران به بازی نمی‌گیرد."

امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری افغانستان
امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری افغانستان

او با انتقاد از این که لحن نامه آقای بلینکن "آمرانه" است، گفت که ما از این نامه نه نگران هستیم و نه هم در موقف ما تغییر آمده است: "تسلیمی هرگز، صلح آمرانه هرگز و با این غوغای مطبوعاتی اگر بخواهند ما را در دیگ بخار بیندازند و باز یک چیزی بکشند به‌نام صلح، هرگز. ما صلح می‌کنیم، با عزت صلح می‌کنیم، با حفظ تنوع صلح می‌کنیم و صلحی می‌کنیم که این یکجا شدن اخلال نشود:"

طالبان آتش‌بس و انتخابات را رد کرده‌اند. ولی یک تن از رهبران طالبان به آژانس خبررسانی رویترز گفته، طالبان در حکومت موقت اشتراک نمی‌کنند ولی اگر تشکیل شود مخالفت نیز نخواهند کرد.

XS
SM
MD
LG