لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۵ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۱۸

افغانستان

یک کارمند صحی و یک غیر نظامی در غور کشته شدند

موقعیت غور در نقشه افغانستان

یک کارمند مرکز صحی ولسوالی دولینۀ غور و یک فرد غیرنظامی دیگر عصر دیروز (۲۰ حوت) کشته شدند.

محمد طاهر افضلی ولسوال دولینه به رادیو آزادی گفت که طالبان مسلح عبدالقدیر، مسئول واکسین در مرکز صحی قریه شاجوی و پسر کاکای وی را کشتند.

ولسوال افزود که انگیزۀ این قتل هنوز روشن نیست.

طالبان هم درمورد چیزی نگفته اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

نگرانی وزارت خارجه افغانستان از بازداشت شهروندان این کشور در ایران

آرشیف٬ مهاجران افغانستان در ایران

وزارت خارجۀ افغانستان دربارۀ بازداشت شماری افغان‌ها در ایران ابراز نگرانی می‌کند.

وزارت خارجۀ افغانستان می‌گوید که نگرانی خود دربارۀ بازداشت شماری از افغان‌ها در نزدیکی سفارت این کشور در تهران را با مقام‌های ایرانی شریک کرده است.

اعلامیه این وزارت می‌افزاید که این موضوع را از مجراهای دیپلوماتیک دنبال می‌کند و مقام‌های ایرانی هم از بررسی همه جانبه اطمینان داده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها٬ شماری از مهاجران افغان روز گذشته (۱۴ جون) توسط نیروهای امنیتی پیشروی سفارت افغانستان در تهران بازداشت شدند.

وزارت خارجۀ افغانستان شمار بازداشت شدگان را مشخص نکرده اما گفته است که جزییات را بعدا با رسانه‌ها شریک می‌کند.

با وجود تعهدات مقام‌های ایرانی از چنین واقعات بازداشت و خشونت در برابر شهروندان افغانستان در ایران هر از گاهی گزارش داده می‌شود.

اردوغان: درصورت حفاظت از میدان هوایی کابل به کمک امریکا نیاز داریم

رجب طیب اردوغان٬ رئیس جمهور ترکیه

رئیس جمهور ترکیه می‌گوید٬ نیروهای این کشور درصورت متعهد شدن به حفاظت از میدان هوایی کابل به حمایت امریکا نیاز خواهند داشت.

رجب طیب اردوغان بعد از اجلاس سران ناتو دیروز (۱۴ جون) در بروکسل گفت که اگر این پیمان می‌خواهد که نیروهای ترکیه از افغانستان خارج نشوند پس در آن صورت به کمک سیاسی، لوژیستیکی و مالی امریکا نیاز خواهند داشت.

ینس ستولتنبرگ٬ سرمنشی ناتو هم گفت که ترکیه در فعال نگه داشتن میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی می‌تواند نقش داشته باشد.

ستولتنبرگ می‌گوید: "ناتو و متحدانش در حال حاضر در حال کار در مورد چگونگی اطمینان از ادامه کار میدان هوایی بین‌المللی کابل اند، ملاقات‌های در حاشیه‌ی نشست امروز برگزار شد، ترکیه بدون شک نقش اساسی در این تلاش‌ها دارد. ما دقیقاً روی چگونگی انجام این کار غور می‌کنیم، اما یک تعهد قوی از سوی ناتو و متحدان ناتو برای اطمینان ادامه کار میدان هوایی بین‌المللی کابل وجود دارد."

اما حکومت افغانستان گفته که نیروهای این کشور توانایی حفاظت میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی را دارند.

طالبان هم گفته اند که بقای نیروهای هیچ کشوری ولو به هر عنوان که باشد برای آن‌ها قابل پذیرش نیست.

صلح افغانستان؛ خلیل‌زاد با رئیس جمهور قزاقستان گفتگو کرد

زلمی خلیل‌زاد (چپ) و قاسم جومارت توقایف

ایالات متحده و قزاقستان در مورد توسعه همکاری‌های استراتیژیک در زمینه تامین امنیت و صلح و ثبات در افغانستان به ویژه پس از خروج نیروهای خارجی از آن کشور گفتگو کردند.

این گفتگو روز گذشته (۱۴ جون) در دیدار میان زلمی خلیل‌زاد٬ نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان و قاسم جومارت توقایف٬ رئیس جمهور قزاقستان انجام شد.

خلیل‌زاد در یک سفر رسمی دیروز به نورسلطان پایتخت قزاقستان رسید.

رسانۀ رسمی قزاقستان خبر داده که در این ملاقات آقای خلیل‌زاد تازه‌ترین تحولات در راستای روند صلح و خروج نیروهای خارجی از افغانستان را با رئیس جمهور این کشور شریک کرده است.

خلیل‌زاد نقش قزاقستان در تلاش‌های بین‌المللی برای تامین صلح در افغانستان و آسیای مرکزی را ستوده است.

رئیس جمهور توقایف گفته که موضوع افغانستان همواره در محور گفتگوهای او با رهبران روسیه، چین و دیگر کشورها و نهادهای جهان بوده.

کشورهای آسیای مرکزی از جمله قرغیزستان همواره نگرانی‌شان را در مورد فعالیت جنگجویان مسلح در افغانستان به خصوص پس از خروج نیروهای خارجی از این کشور ابراز کرده‌اند.

توافق سران ناتو برای تامین بودجه میدان هوایی کابل

میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی

سران ناتو در مورد تامین بودجه میدان هوایی کابل پس از خروج نیرهای خارجی از افغانستان، توافق کردند.

ینس ستولتنبرگ٬ سرمنشی ناتو در کنفرانس خبری شام دیروزش (۱۴ جون) پس اجلاس سران این پیمان گفت: "ناتو و متحدانش در حال حاضر در حال کار در مورد چگونگی اطمینان از ادامه کار میدان هوایی بین‌المللی کابل اند، ملاقات‌های در حاشیه نشست امروز برگزار شد، ترکیه بدون شک نقش اساسی در این تلاش‌ها دارد. ما دقیقاً روی چگونگی انجام این کار غور می‌کنیم، اما یک تعهد قوی از سوی ناتو و متحدان ناتو برای اطمینان ادامه کار میدان هوایی بین‌المللی کابل وجود دارد. این برای ناتو، برای ادامه حضور غیرنظامی ما مهم است و همچنین برای همۀ جامعه جهانی مهم است از همین‌رو ما برای انجام این کار تلاش واقعی می‌کنیم."

در بیانیۀ مشترک که شام دیروز پس از اجلاس سران ناتو در بروکسل نشر شد آمده است: "ناتو با درک اهمیت میدان هوایی کابل بخاطر حضور پایدار دیپلوماتیک و بین‌المللی و همچنین ارتباط افغانستان با جهان، بودجه ادامۀ فعالیت میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی را تامین خواهد کرد."

در بیانیه گفته شده که ناتو به آموزش و پشتیبانی مالی نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد داد و این پیمان دفتر نماینده ملکی خود در کابل را حفظ خواهد کرد تا به گفتۀ سران ناتو، به همکاری‌های دیپلوماتیک خود ادامه دهد.

بیانیۀ سران ناتو همچنین گفته است که این پیمان حمایت‌اش را از روند صلح افغانستان به مالکیت و رهبری خود افغان‌ها ادامه خواهد داد.

در نشست روز گذشته سران ناتو جو بایدن٬ رئیس جمهور امریکا در کنار ۳۰ تن از رهبران کشورهای عضو این پیمان اشتراک کردند.

این نشست در حالی برگزار شد که خروج نیروهای خارجی از افغانستان از اول ماه می امسال آغاز شده و قرار است تا یازدهم سپتمبر امسال ادامه بیابد.

تیم فوتبال افغانستان به مصاف هند می‌رود

تیم ملی فوتبال افغانستان

قرار است فردا سه‌شنبه (۲۵ جوزا) تیم فوتبال افغانستان با تیم ملی فوتبال هند بازی کند.

تیم افغانستان پیشتر ۲-۱ بازی را در برابر عمان باخته است.

در نیمه اول افغانستان در برابر عمان به تساوی یک بر یک رسید، اما در نیمه دوم عمان ۲ یک گول دیگر به ثمر رساند و از افغانستان پیشی گرفت.

تیم افغانستان نتوانست گول دوم را به ثمر برساند و در این دیدار ۲-۱ شکست خورد.

این بازی‌ها به هدف راه یابی به جام جهانی و جام ملت‌های آسیا راه اندازی شده است.

نگرانی امریکا از فعالیت‌های القاعده و داعش در افغانستان

راس ویلسون، سرپرست و شارژادفیر سفارت ایالات متحده در کابل

راس ویلسون، سرپرست و شارژادفیر سفارت ایالات متحده در کابل می‌گوید که آن‌ها از فعالیت‌های شبکۀ القاعده و گروه دولت اسلامی معروف به داعش در افغانستان کاملاً نگران استند.

آقای ویلسون امروز دوشنبه در گفت‌وگوی ویژۀ مجازی با مرکز خبر رادیو آزادی افزود: "ما برای حفظ منافع خود و کسب اطمینان در مورد اینکه افغانستان بار دیگر به مرکز حمله‌ها بر دیگران مبدل نشود، به فعالیت‌های خود ادامه خواهیم داد."

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده برای صلح افغانستان دیروز یکشنبه در قزاقستان داعش را چالش روزافزون به منطقه دانست و گفت که این گروه تهدید بزرگی را متوجه منطقه می‌کند.

قطع رابطۀ طالبان با تمامی گروه‌های هراس‌افگن از جمله شبکۀ القاعده بخش کلیدی موافقت‌نامۀ ۲۹ فبروری، میان ایالات متحده و طالبان بود.

"۷۱ تن در ۲۴ ساعت گذشته در اثر ابتلا به کرونا در افغانستان جان باختند"

کارکنان صحی شفاخانه افغان جاپان در حال انتقال جسد فردیکه در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باخته است.

وزارت صحت عامۀ افغانستان می‌گوید، که در یک شبانه روز گذشته بیش از هفتاد تن به اثر ویروس کرونا در این کشور جان داده اند.

میرویس علی زی معاون سخنگوی این وزارت امروز دوشنبه (۲۴ جوزا) به رادیو آزادی گفت که در این جریان بیش از یک هزار و هشتصد تن به ویروس مبتلا شده اند: "در ۲۴ ساعت گذشته پنج هزار و هفتاد فرد مشکوک در لابراتور‌های کشور آزمایش شدند که از این میان یک هزار و هشت صد و چهار تن آن‌ها مثبت بودند. همچنان در یک شبانه روز گذشته هفتاد و یک تن به اثر ویروس کرونا جان داده اند."

طبق آمار رسمی، شمار کل مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان تا اکنون بیش از نود و سه هزار تن و جان‌باختگان اضافه از سه هزار و شش صد تن است.

داکتران می‌گویند که مردم باید دستانشان را روزانه چند بار با صابون بشویند، در کنار پوشیدن ماسک در مکان‌های عمومی فاصلۀ جسمی را رعایت کنند و تا حد ممکن در خانه بمانند.

کمپاین تطبیق واکسین پولیو در افغانستان آغاز شد

آغاز کمپاین تطبیق واکسین پولیو در افغانستان

کمپاین تطبیق واکسین پولیو یا فلج کودکان در سراسر افغانستان آغاز شد.

وزارت صحت عامۀ افغانستان، سازمان صحی جهان و صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد این کارزار را امروز دوشنبه (۲۴ جوزا) به گونۀ مشترک آغاز کردند.

قرار است که در جریان کمپاین تا هفدهم ماه جون حدود نُه میلیون و نُه صد هزار کودک زیر پنج سال واکسین شوند.

بر اساس خبرنامۀ وزارت صحت عامه، وحید مجروح سرپرست این وزارت گفته است، که بیش از سه میلیون و سه صد هزار کودک در برخی مناطق از واکسین محروم خواهند ماند.

او از طرف‌های درگیر جنگ خواسته است که زمینۀ واکسین کودکان را فراهم سازند.

پولیو یک بیماری ساری است. ویروس با آسیب رساندن به نخاع یا رشته مهم عصبی ای‌که در میان ستون فقرات جای دارد سبب فلج بدن می‌شود.

قاضی محمدامین وقاد درگذشت

آرشیف، قاضی محمدامین وقاد در جریان یک برنامه زنده در استدیوی رادیو آزادی در کابل. 22September2011

قاضی محمدامین وقاد، فرمانده پیشین جهادی و عضو اتحاد شوراهای حزب اسلامی افغانستان درگذشت.

صهیب وقاد، پسر امین وقاد به رادیو آزادی گفت که پدرش ساعت یک بجه بعد از ظهر امروز دوشنبه (۲۴ جوزا) در منزل شان در کابل درگذشته است‌: "تکلیف قلبی داشت. تفریباْ دو سال پیش برایش پیش شده بود چهار ماه پیش تکلیف شش برایش پیدا شده بود باز در پشاور در شفاخانه تداوی شد در کابل تقریباْ دو هفته پیش همان تکلیف شش پیدا شد چون زخم شده بود و مشکل تنفس داشت، این‌که تکلیف کرونا است آکسیجن رسیدگی زیاد نشد برایش و شهید شدند."

اتحاد شوراهای حزب اسلامی نیز درگذشت او را تأیید کرده و آن را "ضایعه بزرگ در سیاست افغانستان" دانسته است.

نشست مجمع تجاری و سرمایه‌گذاری؛ هیئت افغانستان وارد جمهوری چِک شد

هیئت حکومت افغانستان در جمهوری چک

یک هیئت ارشد حکومت افغانستان برای اشتراک در نشست مجمع تجاری و سرمایه‌گذاری، وارد جمهوری چِک شده است.

سفارت افغانستان در پراگ می‌گوید که نثاراحمد فیضی غوریانی وزیر صنعت و تجارت، محمد هارون چخانسوری وزیر معادن و پترولیم و برخی مقام‌های دیگر در ترکیب هیئت شامل اند.

این سفارت در خبرنامۀ گفته که نشست مجمع تجاری و سرمایه‌گذاری افغانستان، چک و سلواک امروز دوشنبه (۲۴ جوزا) آغاز می‌شود و پس فردا چهارشنبه پایان می‌یابد.

انتظار می‌رود در این نشست دربارۀ فرصت‌های سرمایه‌گذاری در افغانستان بحث شود.

منبع: ولسوالی خان آباد کندز به دست طالبان سقوط کرد

آرشیف، خان آباد

یک منبع در ولایت کندز می‌گوید که ولسوالی خان آباد به دست طالبان افتاده است.

این منبع که به خاطر حساسیت موضوع نخواست نامش گرفته شود به رادیو آزادی گفت که طالبان مرکز این ولسوالی را دیشب (۲۳ جوزا) تصرف کردند.

به گفتۀ منبع، نیروهای امنیتی به تپۀ توپخانه عقب نشینی کرده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان در توییتر نوشته که این گروه ساختمان قوماندانی امنیۀ ولسوالی خان آباد با تمام تجهیزاتش و ساختمان این ولسوالی را صبح امروز (۲۴ جوزا) تصرف کرده است.

مقام‌ها: ۴۰ نیروی خیزش مردمی در پکتیا اسیر شدند

آرشیف، نیروهای پولیس محلی در ولایت پکتیا

مقام‌های محلی ولایت پکتیا می‌گویند که ده‌ها تن از اعضای خیزش مردمی در شهر گردیز مرکز این ولایت به چنگ طالبان افتاده اند.

محمد حلیم فدایی، والی پکتیا به رادیو آزادی گفت: "۴۰ تن از خیزش مردمی تا آخر جنگیدند اما ازین که راه ماین فرش شده بود، اکمالات تاحدی دشوار شده بود و به این دلیل آن‌ها اسیر شده‌اند."

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان اما گفته که ۴۲ تن از نیروهای پوستۀ امن و نظم و عامه با اسلحه و تجهیزات‌شان در منطقۀ ابراهیم خیل شهر گردیز به این گروه پیوسته اند.

گردهمایی زنان در ننگرهار؛ طرفین جنگ آتش‌بس کنند

آرشیف، گردهمایی زنان افغانستان برای صلح

ده‌ها زن در تظاهرات دیروز (۲۳ جوزا) در شهر جلال آباد از طرفین درگیر خواستار آتش‌بس شدند.

آنان گفتند: "ما صلح می‌خواهیم، افغانان بی گناه ما هر روز کشته می‌شوند و به شهادت می‌رسند. ما از طرفین درگیر می‌خواهیم که جنگ را قطع کنند."

این زنان بخصوص از طالبان خواستند که به گفتگو رو آورند.

این تظاهرات در شهر جلال آباد درحالی صورت می‌گیرد که جنگ و درگیری در این اواخر در مناطق مختلف افغانستان شدت گرفته است.

خلیل‌زاد خواهان همکاری قزاقستان در روند صلح افغانستان شد

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان قزاقستان را به همکاری در روند صلح افغانستان ترغیب کرد.

او که در هفته‌های اخیر از کابل، دوحه و شماری دیگر از پایتخت‌های منطقه بازدید کرد، روز یک‌شنبه (۲۳ جوزا) در نورسلطان، پایتخت قزاقستان با مقام‌های این کشور ملاقات کرد.

آقای خلیل‌زاد روی اهمیت نقش قزاقستان و کشورهای منطقه در تلاش‌های صلح افغانستان تاکید کرد.

خلیل‌زاد افزود: "برای دستیابی به هدف صلح و پیشرفت در افغانستان ما با کشورهای دیگر مشترکا کار می‌کنیم. و من اینجا ام که خصوصا در این باره بحث و گفتگو کنم که امریکا و قزاقستان برای تقویت صلح که خصوصیت قزاقستان است، چگونه می‌توانند همکاری کنند و همچنین دربارۀ همکاری برای آیندۀ اقتصادی بهتر و کمک با مردم افغانستان."

نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان گفت که امریکا بعد از خارج کردن نیروهایش از افغانستان در کنار این کشور قرار خواهد داشت و برای صلح تلاش خواهد کرد.

والی هرات: طالبان ساختمان قوماندانی امنیه و ولسوالی اوبه را تصرف کردند

آرشیف، نبردها در هرات

والی هرات می‌پذیرد که طالبان شام روز یک‌شنبه (۲۳ جوزا) ساختمان قوماندانی امنیه و ساختمان ولسوالی اوبه را تصرف کرده‌اند.

عبدالوحید قتالی به رادیو آزادی گفت، در تلاش اند تا طالبان را از این محل‌ها بیرون کنند.

او می‌گوید، در جریان این درگیری ۲۰ تن از نیروهای مشترک امنیتی زخم برداشتند که وضعیت سه تن آنان وخیم گزارش شده است.

والی هرات می‌افزاید که طالبان مسلح درجریان این درگیری تلفات زیادی را متحمل شده‌اند اما او آمار مشخصی از این تلفات ارایه نکرد.

طالبان در ولسوالی اوبه ادعا کرده‌اند که این ولسوالی را تصرف کرده‌اند و تنها کندک نیروهای اردوی ملی باقی مانده که تلاش‌ها برای سقوط این کندک نیز ادامه دارد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG