لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۰۷

ایور ایشیارویو: "طرح بایدن در افغانستان؛ اکنون یا هرگز"


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان

ایور ایشیارویو

نشریه ایور ایشیارویو در مورد نامۀ اخیر ادارۀ جو بایدن به دولت افغانستان مطلبی را به نشر رسانیده، تحت عنوان "طرح بایدن در افغانستان: اکنون یا هرگز" می‌نویسد:

ادارۀ جدید جو بایدن بالاخره برنامه خود را برای افغانستان اعلام کرد و مسئلۀ افغانستان را از نقطۀ دنبال می‌کند که دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا آنرا باقی گذاشته است.

به نوشته نشریه، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجۀ ایالات متحده در نامه‌ای به دولت افغانستان، طرح چهار مرحله‌ای را ارائه كرده كه به عقیدۀ امریکا به تسریع روند صلح راکد افغانستان، كمك خواهد كرد.

ایور ایشیارویو می‌نویسد، در این نامه به حیث مرحلۀ نخست، از تدویر اجلاس وزرای خارجۀ کشورها به شمول روسیه، چین، پاکستان، ایران، هند و ایالات متحدۀ امریکا یاد شده که به دعوت سازمان ملل متحد صورت گرفته و برخورد هماهنگ با پروسۀ صلح افغانستان را مورد بحث قرار خواهد داد.

در این مقاله، به ترتیب از پیشنهاد طرح توافقنامۀ صلح، اجلاس سطح بالا بین رهبران دولت افغانستان و طالبان در ترکیه برای نهایی ساختن توافقنامۀ صلح و کاهش خشونت‌ها در جریان ۹۰ روز به حیث مراحل بعدی یاد شده است.

شماری از مقامات افغانستان لحن این نامۀ آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا را آمرانه خوانده اند.

در این نامه به خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و طرحی که زلمی خلیلزاد، نمایندۀ واشنگتن برای صلح افغانستان ارائه کرده است، اشاره شده. مقام ‌های افغان با آنکه در مورد سایر مراحل یاد شده در این نامه توضیحات زیاد نداده اند، اما طرح حکومت موقت را به شدت رد کرده اند.

نشریه ایور ایشیارویو می‌نویسد، هند گرچه خوشحال است که به حیث یک عضو کشورهایی منطقه که آینده افغانستان را رقم می زنند وجود دارد. اما به نوشتۀ نشریه، احتمال دارد که در مورد طرح پیشنهادی ایالات متحدۀ به یک دلیل ساده قانع نشود، چون حکومت موقت یا تقسیم قدرت، به طالبان مقداری قدرت خواهد داد، گروهی که گوش به دستور نهاد‌های نظامی پاکستان هستند و از نظر دهلی جدید، این مسئله همیشه غیر قابل قبول بوده و خواهد بود.

به نوشته نشریه ایور ایشیارویو، زمان آن فرا رسیده که ایالات متحده امریکا نیز به این موضوع پی ببرد.

کرکت تایمز

روزنامۀ کرکت تایمز، مطلبی را در مورد بازی تست روز پنج‌شنبه بین تیم‌های کرکت افغانستان و زیمبابوی به نشر رسانیده در بخشی از آن می‌نویسد: حشمت الله شهیدی اولین بتسمن افغانستان است که در یک مسابقه تست ۲۰۰ امتیاز را به دست آورده است. این ورزشکار ۲۶ ساله روز پنج‌شنبه در دومین بازی تست در برابر زیمبابوی در استدیوم شیخ زاید به این موفقیت دست یافت.

به نوشته کرکت تایمز، بعد او اصغر افغان ۳۳ ساله کاپیتان تیم کریکت افغانستان از مرز ۱۵۰ دوش عبور کرد. این دو تن ۳۰۷ دوش را انجام دادند و بالر‌های زیمبابوی را متحیر ساختند.

روزنامۀ کریکت تایمز می‌نویسد، تیم کریکت افغانستان در اولین بازی تست در برابر زیمبابوی شکست خورده بود، اما در بازی دوم بازگشت قوی داشت.

XS
SM
MD
LG