لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ سرطان ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۱۶

امریکا، استرالیا، جاپان و هند روی طرح گسترش تولید واکسین کرونا توافق کردند


واکسین ویروس کرونا

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده و رهبران استرالیا، هند و جاپان با طرح گسترش تولید واکسین کرونا در هند توافق کردند.

این توافق روز جمعه پس از نشست مجازی رهبران این چهار کشور اعلام شد.

بایدن این توافق را "مشارکت مشترک جدید" توصیف کرده که میزان تولید واکسین را افزایش خواهد داد تا از آن تمام منطقه هندو-پسفیک سود ببرند.

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا
جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا

نشست روز جمعه (۲۲ حوت/۱۲ مارچ) کشورهای عضو گروه موسوم به "کواد"، اولین نشست به سطح رهبران این کشورها به حساب می‌آید و در حالی برگزار می‌شود که اداره رئیس جمهور جو بایدن در برابر رشد نظامی و اقتصادی چین تاکید بیشتری بر منطقه هندو-پسفیک می‌کند.

"کواد" یا گفتگوی امنیتی چهار ضلعی یک مجمع استراتژیک غیررسمی بین استرالیا، هند، جاپان و ایالات متحده امریکا است و با اجلاس نیمه منظم، تبادل اطلاعات و تمرین‌های نظامی بین کشورهای عضو برگزار می‌شود.

رهبران کشورهای عضو "کواد" در بیانیه‌ای مشترک گفتند که توانایی‌های طبی، علمی، مالی، تولید و تحویل‌دهی و توسعه‌یی شان را با هم پیوند می‌دهند و یک گروه کاری کارشناسان را برای توزیع مصون و موثر واکسین ایجاد خواهند کرد.

واکسین ضد ویروس کرونا ساخت چین
واکسین ضد ویروس کرونا ساخت چین

تحلیل‌گران می‌گویند این چهار کشور می‌خواهند واکسیناسیون جهانی را گسترش دهند و با دیپلوماسی رو به رشد واکسیناسیون چین در جنوب شرق آسیا و جهان مقابله کنند.

هند بزرگ‌ترین تولید کننده واکسین در جهان است.

یوشیهیده سوگا صدراعظم جاپان
یوشیهیده سوگا صدراعظم جاپان

یوشیهیده سوگا صدراعظم جاپان گفته که می‌خواهد این کشورها در راستای تحقق هندو-پسفیک آزاد قویاً گام بردارند و به صلح، ثبات و رفاه منطقه به شمول غلبه بر ویروس کرونا، همکاری چشم‌گیر کنند.

نریندر مودی صدراعظم هند و اسکات موریسون صدراعظم استرالیا دو اشتراک کننده دیگر این اجلاس بودند.

اسکات موریسون صدراعظم استرالیا
اسکات موریسون صدراعظم استرالیا

موریسون به خبرنگاران گفت، زمانیکه حکومت‌ها در بالاترین سطح دور هم جمع می‌شوند، سطح كاملاً جدیدی از همکاری را در زمینه‌های صلح و ثبات در هندو-پسفیک نشان می‌دهد.

پیش از این نشست یک مقام ارشد امریکایی گفت که در نشست در مورد نقش چین در صحنه جهانی و چالش‌ها در منطقه فرا راه تجارت آزاد و باز بحث صادقانه و آشکار صورت خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG