لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۴ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۳۰

۵۵ عضو گروه داعش به اتهام "ربودن عبدالرئوف" بازداشت شده‌اند


آرشیف: بازداشت اعضای گروه داعش توسط نیروهای امنیتی افغان

احمدضیاء سراج، رئیس امنیت ملی افغانستان می‌گوید ۵۵ عضو گروه داعش به اتهام ربودن عبدالرئوف، کودک ۹ ساله در شمال افغانستان بازداشت شده‌اند.

رئیس امنیت ملی افغانستان از بازداشت ۵۵ عضو گروه داعش به اتهام ربودن عبدالرئوف خبر داده‌است.

احمدضیاء سراج روز شنبه در نشست مشترک مقام‌های امنیتی گفت که این ۵۵ نفر در مواردی از ترور، حمله به پوهنتون کابل و دیگر حمله‌های بزرگ دیگر دست داشته‌اند.

احمدضیاء سراج، رئیس امنیت ملی افغانستان
احمدضیاء سراج، رئیس امنیت ملی افغانستان

او افزود که شماری از این افراد طراحان اصلی این حملات هستند و ۱۶ تن آنها در نگهداری عبدالرووف به‌گونه‌ مستقیم دخیل بوده‌اند‌.

او افزود: "در جمله از این ۵۵ نفر ما کسانی را داریم که اتباع ازبیکستان هم هستند، از تاجیکستان هم هستند. اکثر این گرفتاری‌ها در ولایت بلخ شد. در جوزجان شد و در فاریاب شد. هنوز هم ادامه دارد. در قسمت یافتن نقطه‌ای که عبدالرئوف نگهداری می‌شود، ما بسیار نزدیک رسیده‌ایم. ان‌شاءالله که نتیجه می‌گیریم."

رئیس امنیت ملی افزود که این افراد با خود ماین‌های مقناطیسی و وسایل ترور داشتند.

به گفته او، آنان اعتراف کرده‌اند که در ۱۳ ترور در شهر مزارشریف دخیل بودند.

آرشیف: بازداشت اعضای گروه داعش توسط نیروهای امنیتی افغان
آرشیف: بازداشت اعضای گروه داعش توسط نیروهای امنیتی افغان

آقای سراج گفت که این افراد برای ۷ حمله بزرگ دیگر برنامه‌ریزی می‌کردند.

او افزود: "مراسم‌ عروسی دسته‌جمعی را ما و شما همیشه دیده‌ایم‌ که از طرف وکیل صاحب عباس ابراهیم‌زاده تمویل می‌شود. آنها پلان داشتند که در همان محفل یک حمله انتحاری را سازمان‌دهی کنند. پلان دیگرشان این بود که بالای میدان هوایی مولانا جلاالدین بلخی، در قرا‌ولش یک موتر بمب را انفجار بدهند. پلان بعدی‌شان این بود که مشابه به راکت‌هایی که در کابل فیر کردند، می‌خواستند در میدان هوایی مزار فیر کنند."

به گفته رئیس امنیت ملی، افراد بازداشت شده با پولی که از طریق آدم‌ربایی به دست می‌آوردند، برنامه‌های هراس‌افگنی دیگر را سازمان‌دهی و تمویل می‌کردند.

آقای سراج همچنین گفت که افزون بر این افراد، نیروهای امنیتی ۷۷ تن دیگر را هم در هفته‌گذشته بازداشت کرده‌اند که در ترورهای هدفمند دست داشتند.

XS
SM
MD
LG