لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۸ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۴۹

وزارت صحت: واکسین ضد کرونای استرازِنِکا هیچ‌گونه عوارض جانبی ندارد


آرشیف

حکومت افغانستان می‌گوید که واکسین ضد کرونای استرازِنِکا هیچ‌گونه عوارض جانبی ندارد و تا یک‌‌ونیم سال آینده، ۶۰ درصد مردم این کشور واکسین‌ خواهند شد.

در بیرون و داخل افغانستان نگرانی‌هایی از احتمال عوارض جانبی واکسین‌ استرازنکا مطرح شده‌است.

اما وزارت صحت‌عامه افغانستان می‌گوید که بربنیاد اطمینان و اطلاعات سازمان صحی جهان و اتحادیه اروپا، این واکسین عوارض‌جانبی ندارد.

دستگیر نظری، سخنگوی این وزارت روز شنبه به رادیو آزادی گفت که تاکنون به بیش از ۴۰ هزار تن در افغانستان واکسین ضد کرونا تزریق شده، اما در هیچ موردی از عارضه جانبی ناشی از آن ثبت نشده‌است.

آقای نظری افزود: "ما براساس همان روال عادی تطبیق واکسین خود را ادامه می‌دهیم. مشکلی با واکسین ما ندارد. تا به امروز اضافه‌تر از ۴۰ هزار فرد را در افغانستان واکسین کرده‌ایم، خوشبختانه هیچ نوع مشکلی هم گزارش نشده، به جز از یک مقدار سر دردی و جان‌‌دردی که از جمله عوارض جانبی مثبت این واکسین می‌باشد."

یک شهروند افغانستان در حال دریافت واکسین ضد ویروس کرونا در کابل
یک شهروند افغانستان در حال دریافت واکسین ضد ویروس کرونا در کابل

این در حالی است که در ناروی و دنمارک واکسین استرازنِکا به‌گونه‌‌ موقت متوقف شده‌است.

بربنیاد گزارش‌ها، یک‌تن در دنمارک پس از تزریق این واکسین جان باخته‌است. پس از آن وزیر صحت این کشور در صفحه‌ توییترش نوشت که تا زمان تکمیل شدن تحقیقات‌ درباره واکسین استرازنکا، تطبیق آن متوقف می‌شود.

آرشیف
آرشیف

افزون بر دنمارک، در ناروی هم تزریق این واکسین تا زمان تکمیل تحقیقات در باره آن متوقف شده‌است.

اما وزارت صحت‌عامه افغانستان می‌گوید که اتحادیه اروپا عوارض جانبی واکسین ضد ویروس کرونا را رد کرده و تنها مشکل در تولید بخشی از واکسین در دنمارک و ناروی را بیان کرده، نه در همه واکسین‌های تولید شده در سراسر جهان.

این وزارت می‌گوید که تا سال ۲۰۲۲ واکسین استرازنِکا به ۶۰ درصد مردم این کشور که بالاتر از ۱۸ سال دارند، تزریق خواهد شد.

جاوید همیم کاکر، خبرنگار در کابل و حامد رحیم داکتر در هرات که این واکسین را تزریق کرده‌اند، می‌گویند که تاکنون به هیچ‌گونه مشکل جدی دچار نشده‌اند.

"برای من دوستانم گفته بودند که این واکسین بسیار عوارض جانبی دارد. شماری از همکارانم نگران بودند، اما ما روز پنج‌شبنه تطبیق کردیم. بالای من هیچ تاثیر نکرد، اما برخی همکارانم با آن تب و سردردی داشتند."

"در روزی واکسین شدم مدت ۴۸ ساعت تب و لرز دچار شده بودم و بعد از ۴۸ ساعت تمام علایم برطرف شد. فعلا کاملا سرحال و در حال انجام وظیفه خود هستم."

واکسین‌ ضد کرونای استرازنکا از سوی دو کارخانه هندی و انگلیسی به‌گونه‌ مشترک تولید می‌شود. هند بسته نخست‌ تولیدی‌اش را به افغانستان کمک کرد.

واکسینی که از سوی هند به کشور افغانستان کمک شده است
واکسینی که از سوی هند به کشور افغانستان کمک شده است

وزارت صحت پیش از این به دلیل آن‌چه که تایید این واکسین از سوی سازمان صحی جهان گفته بود، تا حدود ۱۰ روز تطبیق این واکسین را به تاخیر انداخت.

حالا این واکسین به بیش ۴۰ هزار تن که شامل کارمندان صحی، خبرنگاران، نیروهای امنیتی و برخی از سیاسیون می‌شود تطبیق شده‌است.

XS
SM
MD
LG